Države v razvoju so prvi dan podnebnega vrha ZN Cop28 v Dubaju slavile prelomno zmago. Dogovorjen je bil nov sklad za izgube in škodo za najrevnejše in najbolj ranljive države, ki naj bi jim pomagal pri soočanju z nepopravljivimi posledicami podnebne katastrofe. Delegati so ga pospremili s stoječim aplavzom.
Država gostiteljica Združeni arabski emirati (ZAE) in Nemčija sta obljubila 100 milijonov dolarjev v zagonski sklad za izgube in škodo, katerega namen je slediti naraščajočim stroškom, ki jih povzročajo ekstremno vreme in počasi nastopajoče nesreče, kot so dvig morske gladine, zakisanje oceanov in taljenje ledeniki.
"Preživljamo podnebni kolaps v realnem času," pa je generalni sekretar ZN António Guterres povedal delegatom Cop28 v Dubaju. Govoril je ob predstavitvi ostrega poročila Svetovne meteorološke organizacije o stanju podnebja, ki pravi, da bo leto 2023 najbolj vroče leto v zgodovini. "Letos smo videli skupnosti po vsem svetu, ki so jih prizadeli požari, poplave in visoke temperature – in posledice so uničujoče," je dejal Guterres. "Rekordno globalno segrevanje bi moralo pognati srh po hrbtenici svetovnih voditeljev. In to bi jih moralo spodbuditi k ukrepanju."
Sicer je danes tekla slovesnost ob odprtju podnebne konference ZN COP 28 s plenarnim zasedanjem voditeljev. Udeležbo so napovedali voditelji več držav, med njimi ne bo ameriškega predsednika Joeja Bidna, temveč bo ZDA zastopala podpredsednica Kamala Harris. Prav tako ne bo kitajskega predsednika Xi Jinpinga. Zaradi težav z zdravjem je udeležbo odpovedal tudi papež Frančišek.
Več o podnebni konferenci: