Dobra in slaba novica: Zmagoviti Trump ostaja nepredvidljiv, čeprav njegove karakterne lastnosti niso več neznanka

Boris Jaušovec Boris Jaušovec
07.11.2024 05:00

Nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu opozarja, da je lahko EU ob zmagi Trumpa na ameriških predsedniških volitvah uparavičeno v skrbeh.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Nekdanji diplomat, tudi nekoč slovenski veleposlanik v ZDA, Roman Kirn je izdiu volitev v ZDA povedal: "Zmaga Trumpa je, kot radi rečejo Američani, hkrati dobra in slaba novica. Z njegovo gladko zmago ne bo povolilne negotovosti. Ker če bi znova izgubil s tesnim izidom, sem prepričan, da bi tako kot pred štirimi leti iskal vse poti, da izid spreobrne. Tokrat je bila namreč to njegova zadnja priložnost, da spet osvoji Belo hišo. Slaba novica pa je upravičena zaskrbljenost nad tem, kakšen bo njegov drugi predsedniški mandat. Trump je nepredvidljiv zavoljo svojih karakternih lastnosti, ki sicer niso več neznanka. Je intuitiven, impulziven in egoističen. Reagira hitro in mnoge preseneti, saj kot poslovnež ukrepa transakcijsko, kot se pač sklepajo posli. Vemo, kaj je počel v prvem predsedniškem mandatu, kaj je menil o Natu, pa o evropskih zaveznikih in kako je občudoval ruskega predsednika Vladimirja Putina. Spomnimo se, kako je skrajno neresno, čez noč reševal težave s Severno Korejo. Po napovedih iz njegove predvolilne kampanje lahko pričakujemo, da bo ta pristop nadaljeval. Vendar v nasprotju s prvim mandatom njegovi najtesnejši sodelavci ne bodo več izkušeni neokonservativci iz republikanske stranke, ki so mu kdaj še mogli kaj dopovedati, ga usmerjevati in kje tudi omejevati. Zdaj bo okoli sebe imel le še poslušne sodelavce, ki bodo pridno izvrševali njegove ukaze."

Roman Kirn: "Povprečen Američan pa rad sliši obljubo o koncu vojn."
Robert Balen

Je spričo tega lahko Evropa, katere glavno varnostno vprašanje je vojna v Ukrajini, zaskrbljena? "Da, ker bi Trump ZDA lahko povlekel v izolacionizem. Če se bo EU sama morala pečati z Rusijo, ker je Rusija njena resna nevarnost, bo to spremenilo EU in bo vsebovalo tudi znake možnega tragičnega izhoda. Za nameček se nam obetajo še Trumpove nove trgovinske vojne. Povprečen Američan pa rad sliši obljubo o koncu vojn. Kajti vojna je zanj sinonim za stroške, za odtekanje dolarjev v tujino na škodo njegovega standarda. Vojna je slaba za biznis, je v predvolilni kampanji ponovil nizozemsko modrost Trumpov kandidat za podpredsednika J. D. Vance Kako bo lahko kar ukinil vojne, se pa Američani več ne vprašajo," odgovarja Kirn.

epa11556157 US President Joe Biden and Vice President Kamala Harris wave to the audience following Biden's speech on the opening night of the Democratic National Convention (DNC) at the United Center in Chicago, Illinois, USA, 19 August 2024. The 2024 Democratic National Convention is being held from 19 to 22 August 2024, during which delegates of the United States' Democratic Party will vote on the party's platform and ceremonially vote for the party's nominee for president, Vice President Kamala Harris, and for vice president, Governor Tim Walz of Minnesota, for the upcoming presidential election. EPA/JUSTIN LANE
Justin Lane

Kaj pa sta Joe Biden in Kamala Harris počela narobe? Navsezadnje ameriško gospodarstvo niti ni v tako slabi formi, brezposlenost je celo menda najnižja v ameriški zgodovini. Kirn: "Bidnova ekonomska politika res ni bila tako slaba. Pohvalil jo je celo Wall Street, torej veliki kapital, ki se zmeraj odziva resno. Toda Biden tega ni znal prodati, pa čeprav je tudi v sociali za Američane storil premike, ki jih ni niti Barack Obama. Tudi Kamala Harris tega ni znala preliti v volilni uspeh. V volilno kampanjo se je seveda vključila pozno, Američani pa so že tedaj o Bidnovi politiki v skoraj 70 odstotkih mislili slabo. Tega občutka štabu Harrisove ni uspelo odpraviti, ker so se fokusirali bolj na pravico do splava, pa na vprašanja o tem, kdo ogroža demokracijo in podobno. Američane pa na volitvah ne zanima nič drugega bol kot to, ali živijo bolj kot prej ali ne."

Kirn pove, da je k nedvoumni in prepričljivi Trumpovi zmagi treba dodati še, da so republikanci osvojili tudi senat in bodo tudi predstavniški dom: "Zategadelj se Trumpu obeta, kot je bilo tudi z Obamo, vsaj dveletni absolutni mandat, s tem, da bo šlo za trumpizem, ki je populizem nove dobe."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta