Evropska unija in Združene države Amerike so danes v skupni izjavi izrazile zaskrbljenost zaradi še vedno napetih razmer na severu Kosova. "Vse pozivamo k čim večji zadržanosti, takojšnjemu ukrepanju za brezpogojno zmanjšanje napetosti ter vzdržanosti od provokacij, groženj ali ustrahovanja," so poudarili v izjavi. S srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem in kosovskim premirjem Albinom Kurtijem si prizadevamo najti politično rešitev, da bi zmanjšali napetosti in se dogovorili o nadaljnjem ravnanju v interesu stabilnosti, varnosti in blaginje vseh lokalnih skupnosti, sta v skupni izjavi sporočila tiskovna predstavnika ameriškega State Departmenta in visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Josepa Borrella.
Pozdravili so zagotovila kosovskega vodstva, da ne obstajajo seznami kosovskih Srbov, ki bi jih bilo treba aretirati ali sodno preganjati zaradi mirnih protestov in barikad. Opozorili pa so, da je "treba spoštovati načela pravne države, da so vse oblike nasilja nesprejemljive in da jih ne bomo dopuščali", piše v izjavi, ki jo je na spletni strani objavila Evropska služba za zunanje delovanje.
Moskva med napetostmi na severu Kosova znova podprla Beograd
Rusija podpira Srbijo pri njenih prizadevanjih za odpravo napetosti na Kosovu, kjer je prišlo do streljanja in eksplozij ter postavljanja cestnih blokad, so danes sporočili iz Kremlja. "S Srbijo imamo zelo tesne zavezniške, zgodovinske in duhovne odnose," je novinarjem v Moskvi povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov in dodal, da Rusija "zelo pozorno spremlja dogajanje na Kosovu in zagotavljanje pravic tamkajšnjih Srbov".
Po besedah Peskova je "naravno, da Srbija brani pravice Srbov, ki živijo v tako težkih razmerah, in da se ostro odzove, ko kršijo njihove pravice". Rusija, ki tako kot Srbija ne priznava Kosova, je kot stalna članica Varnostnega sveta ZN pri tem ena njenih najbolj trdnih zaveznic. Kljub ruski invaziji na Ukrajino in srbskim prizadevanjem za članstvo v EU pa se Srbija ni pridružila sankcijam EU proti Rusiji zaradi invazije.
ZDA so ob tem izpostavile, da bodo podprle delo EU v okviru njene misije Eulex za krepitev pravne države na Kosovu, "ki bo v skladu s svojim mandatom še naprej pozorno spremljala vse preiskave in nadaljnje postopke s ciljem spodbujanja spoštovanja človekovih pravic". To vključuje zlasti zagotovila za pošteno sojenje, kot tudi zaščito in enako obravnavo pripadnikov skupnosti, ki na Kosovu niso večinske. "Prav tako pričakujemo, da bosta Kosovo in Srbija ponovno spodbujala okolje, ki bo pripomoglo k spravi, regionalni stabilnosti in sodelovanju v korist njunih državljanov," so še zapisali v izjavi in izpostavili potrebo, da se "brez odlašanja v celoti uresničijo vse obveznosti iz dialoga med Prištino in Beogradom," ki poteka pod okriljem EU.