Na letališču na polotoku Krim, ki ga je leta 2014 aneksirala Rusija, je v bližini naselja Novofjodorovka danes eksplodiralo strelivo, pri čemer je bila ena oseba ubita, več pa ranjenih, so sporočile tamkajšnje oblasti in dodale, da so iz naselja medtem evakuirale trideset ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Guverner Krima Sergej Aksjonov je potrdil, da je zaradi eksplozij ena oseba umrla. Po zadnjih podatkih tamkajšnjega zdravstvenega ministrstva naj bi bilo ranjenih šest ljudi, vključno z otrokom, navaja ruska tiskovna agencija Tass.
"Za zagotovitev varnosti infrastrukturnih objektov in prebivalstva so bili poostreni vsi potrebni ukrepi," je še dodal.
Ministrstvo za obrambo je medtem sporočilo, da letališče ni bilo tarča napadov, vzrok eksplozij pa še preučujejo.
Na posnetkih, ki so bili medtem objavljeni na družbenih omrežjih, je videti dopustnike, ki v paniki zapuščajo lokalno plažo v času, ko se nad območjem letališča dvigujejo črni oblaki.
Iz Ukrajine izpluli še dve ladji z žitom
Iz ukrajinskega pristanišča Črnomorsk sta danes izpluli še dve tovorni ladji z ukrajinskim žitom, kar vzbuja upanje, da se počasi umirja svetovna prehranska kriza, ki jo je povzročil ruski napad na Ukrajino, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ladji po varnem koridorju v Črnem morju prevažata skupno več kot 70.000 ton žita, je ob tem sporočilo ukrajinsko ministrstvo za infrastrukturo. V Turčijo je z ladjo Rahmi Yaggi namenjeno okoli 5300 ton sončnične moke, ladja Ocean Lion pa prevaža skoraj 65.000 ton koruze, namenjene v Južno Korejo.
Odkar sta Rusija in Ukrajina ob posredovanju Turčije in Združenih narodov 22. julija dosegli dogovor o sprostitvi izvoza ukrajinskega žita, je iz Ukrajine izplulo že dvanajst ladij z več kot 380.000 tonami tovora. Pošiljke veljajo za bistvene za stabilizacijo cen žita na svetovnih trgih zaradi strahu pred lakoto na Bližnjem vzhodu in v Afriki.
Združeni narodi in Turčija pomagajo pri usklajevanju varnosti izvoza in spremljajo pošiljke, da bi se prepričali, da z ladjami ne tihotapijo orožja na vojno območje.
Iz Ukrajine zbežalo več kot 10 milijonov ljudi
Od začetka agresije na Ukrajino je iz te države po podatkih agencije Združenih narodov za begunce UNHCR zbežalo več kot 10,5 milijona ljudi.
Največ jih je odšlo na Poljsko pa v Rumunijo, Moldavijo, na Madžarsko ... Več tisoč Ukrajincev je prek programov za begunce pred vojno pobegnilo tudi v Veliko Britanijo.
Zelenski: Zaprite Ruse v svoj svet!
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je Zahod pozval, naj Rusom prepove potovanja, s čimer želi spodbuditi zaveznike k še večjemu pritisku na ruskega predsednika Vladimirja Putina. V intervjuju za ameriški dnevnik Washington Post je Zelenski sankcije proti Rusiji označil za šibke v primerjavi s sporočilom, ki bi ga Moskvi poslali s prepovedjo potovanj in popolnim embargom na ruske energente.
"Najpomembnejše sankcije so zaprtje meja - ker Rusi jemljejo zemljo nekomu drugemu," je dejal ukrajinski predsednik. Rusi da bi morali živeti "v svojem svetu, dokler ne spremenijo svoje filozofije".
Po mnenju Zelenskega bi morali vsi Rusi prevzeti del krivde za Putinovo vojno. "Rekli bodo, 'ta vojna nima nobene zveze z nami, celotno prebivalstvo ne more biti odgovorno, kajne?' Lahko je. Prebivalstvo je izbralo to vlado in se z njo ne bori, se z njo ne prepira, ne kriči nanjo," je dejal Zelenski.
V Moskvi so se na poziv Zelenskega odzvali z besedami, da je "iracionalnost razmišljanja v tem primeru presegla vse meje" in da je potezo "mogoče razumeti le izjemno negativno". "Vsak poskus izolacije Rusov ali Rusije je proces, ki nima perspektive," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
Finska premierka Sanna Marin je v ponedeljek prav tako dejala, da bi EU morala razmisliti o prepovedi potovanja za ruske potnike. "Ni prav, da lahko Rusi v času, ko Rusija izvaja brutalno vojno v Evropi, živijo normalno življenje, potujejo po Evropi kot turisti. To ni prav," je Marinova po navedbah Politica dejala za finsko javno radiotelevizijo Yle. Dodala je, da verjame, da bo na prihodnjih zasedanjih Evropskega sveta to vprašanje še bolj izpostavljeno.
Turističnih vizumov pa Rusom ne bi več izdajala niti predsednica estonske vlade Kaja Kallas, ki je na twitterju zapisala, da je obisk Evrope privilegij in ne pravica. "Letalski promet iz Rusije je ustavljen. To pomeni, da medtem ko schengenske države Rusom izdajajo vizume, breme nosijo države, ki so sosede Rusije - Finska, Estonija in Latvija, ki so edine vstopne točke," je zapisala.
Rusija stopnjuje napade na vzhodu Ukrajine
Rusija še naprej krepi ofenzivo na vzhodu Ukrajine, a v Kijevu zatrjujejo, da se ukrajinske sile močno in uspešno upirajo. Še vedno je napeto tudi okoli nuklearke v Zaporožju na jugu države, kjer Rusija po lastnih navedbah po nedavnem obstreljevanju namešča sisteme zračne obrambe.
Ukrajina evakuirala več tisoč civilistov iz regije Doneck
Ukrajinske oblasti so od minulega tedna, ko je v veljavo stopil odlok o obvezni evakuaciji iz regije Doneck, doslej evakuirale najmanj 3000 ljudi, so danes sporočili iz Kijeva. V regiji naj bi sedaj ostalo še 350.000 prebivalcev, od tega približno 50.000 otrok.
"V zadnjih šestih dneh je bilo evakuiranih več kot 3000 državljanov, med njimi skoraj 600 otrok in 1400 žensk. Obvezna evakuacija pa se medtem nadaljuje," je povedal namestnik vodje urada ukrajinskega predsednika Kirilo Timošenko.
Pri tem je še dodal, da je bilo od začetka ruske invazije iz Donecka evakuiranih približno 1,3 milijona ljudi, v regiji pa naj bi jih ostalo še 350.000, od tega približno 50.000 otrok, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kijev je prejšnji teden uvedel obvezno evakuacijo iz vzhodne regije Doneck, ki zdaj nosi glavno breme ruske vojaške ofenzive. Kot enega izmed razlogov je vlada navedla, da v mrzlih zimskih mesecih ne bo mogla zagotoviti zadostnega ogrevanja.
Številni Ukrajinci v Donbasu, ki ga sestavljata regiji Doneck in Lugansk, pa si ne želijo oziroma ne morejo oditi. Pri tem se sklicujejo na pomanjkanje sredstev za začetek novega življenja in na to, da nimajo kam iti.
O silovitih spopadih danes poročajo v mestih ob fronti blizu Donecka na vzhodu Ukrajine. Po trditvah ukrajinskih predstavnikov ruske sile v prizadevanjih, da bi prevzele nadzor nad regijo Donbas, izvajajo serije napadov, tudi iz zraka. Ukrajinska vojska trdi, da je odbila kopenske napade v smeri mest Bahmut in Avdijivka ter porazila ruske izvidniške enote, med drugim blizu Bahmuta.
Ruska stran razmere na terenu ocenjuje drugače. Čečenski voditelj Ramzan Kadirov je sporočil, da so sile pod njegovim vodstvom zajele tovarno na južnem obrobju mesta Soledar. Ruske sile so po lastnih navedbah tudi vdrle v vas Piski, obdano z barikadami, ruski mediji pa poročajo, da so pripadniki skupine Wagner vdrli na območje blizu mesta Bahmut.
Rusija si prizadeva, da bi prevzela popoln nadzor nad Donbasom, predstavniki samooklicanih proruskih oblasti v več zasedenih delih Ukrajine pa po lastnih navedbah načrtujejo referendume o priključitvi Rusiji.