V Parizu bo nocoj nogometna tekma skupine A lige narodov med Francijo in Izraelom. V luči incidentov z izraelskimi navijači prejšnji teden v Amsterdamu in zaradi razmer na Bližnjem vzhodu tekma velja za tvegano. Spričo tega so pariške oblasti poostrile varnost. V Parizu je razporejenih štiri tisoč policistov, od tega 2500 v severnem delu Pariza, kjer se nahaja nacionalni stadion Stade de France. Na stadionu bo še okoli 1600 zasebnih varnostnikov, gostujočo izraelsko ekipo pa varuje elitna enota francoske policije. Izjemoma bo na stadionu za varnost skrbela tudi policija.
Po dogodkih v Amsterdamu je bilo slišati pozive Franciji, naj tekmo z Izraelom odpove. Francoski notranji minister Bruno Retailleau je že pred dnevi to možnost zavrnil. "Tega ne sprejemam: Francija se ne umika, ker bi to pomenilo umik pred grožnjami z nasiljem in antisemitizmom," je zapisal na omrežju X. Bo pa glede na poročanje fancoskih in tujih medijev bo stadion relativno prazen. Prodanih naj bi bilo le 20 tisoč vstopnic, stadion pa sprejme 80 tisoč ljudi.
Številne nevladne organizacije so namreč iz solidarnosti do palestinskega ljudstva pozivale k bojkotu tekme. Včeraj so bili v Parizu tudi protesti proti tekmi. K slabemu interesu so verjetno prispevali tudi rigorozni varnostni ukrepi, kar je dejal tudi Retailleau. Po nasvetu izraelske vlade naj v Pariz ne bi odpotovalo več kot sto izraelskih navijačev, čeprav bodo tudi drugi navijači Izraela lahko obiskali tekmo, poroča BBC.
Tekme v Parizu se bo udeležil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron. Kot so v nedeljo sporočili iz njegovega urada, želi s tem poslati sporočilo bratstva in solidarnosti po nedopustnih dejanjih antisemitizma, ki so sledila tekmi v Amsterdamu. Macronu naj bi se ob ogledu tekme pridružili še premier Michel Barnier ter bivša predsednika Nicolas Sarkozy in Francois Hollande.
V Parizu je v sredo zvečer več tisoč ljudi protestiralo proti gala dogodku, ki ga je v podporo Izraelu priredila francoska skrajna desnica. Dogodka bi se moral udeležiti tudi izraelski finančni minister Bezalel Smotrič, znan po svojih skrajno desnih, rasističnih stališčih in sionizmu. Nekaj humanitarnih organizacij je namreč napovedalo tožbo za vojne zločine, ki bi jo vložili, če bi Smotrič prišel v Francijo.
"Izraelski voditelji se morajo zavedati, da je prišel čas za pravičnost in odgovornost. Boj proti nekaznovanosti odgovornih za genocid v Gazi mora biti prioriteta. Sodne preiskave je treba uvesti takoj, kjerkoli je to mogoče," so sporočili iz mednarodne organizacije za človekove pravica FIDH. Prefekt pariške policije Laurent Nuñez je dejal, da je najbrž prav to razlog, da je minister odpovedal udeležbo na dogodku. Nuñez je tudi dejal, da ni želel prepovedati protestov, saj da za to nima vzvodov.
Tekma med Francijo in Izraelom poteka le dan po deveti obletnici terorističnega napada v Pariu, ko je v več bombnih in strelskih napadih, tudi v bližini stadiona in v koncertni dvorani Bataclan bilo ubitih 138 ljudi, ranjenih je bilo 416. Odgovornost za napad je prevzela Islamska država