Uradniki so takrat trdili, da so trupla priplavala iz sosednje zvezne države Utar Pradeš in pripadajo žrtvam covida, katerih revni sorodniki si niso mogli privoščiti upepelitve, ostanke so zato odvrgli v reko. Tuji mediji so takrat poročali, da so bila trupla napihnjena, saj so bila v vodi vsaj štiri do pet dni, tamkajšnje oblasti so jih nato odstranile. V okoliških mestih je zavladala panika zaradi možnosti okužb. Prizori trupel na rečnih bregovih so močno pretresli tako lokalne prebivalce kot tudi uporabnike spleta, kjer so zaokrožile fotografije.
Zdaj se je zgodba ponovila, tuji mediji pišejo o številnih truplih, ki plavajo po reki Ganges. Prizori pričajo, da je situacija, povezana s koronavirusom, v Indiji nadvse resna, bolnišnice in krematoriji so polni.
Družine v severni in vzhodni Indiji so aprila in maja trupla bližnjih zaradi finančnih stisk dale v reko, nekatere so zakopali v plitve grobove na obrežju. Monsunske poplave so povzročile močne tokove, s čimer so bili uničeni tudi grobovi, trupla pa je začelo raznašati po 2500 kilometrov dolgi reki.
Delta različica bi lahko v začetku avgustu predstavljala 70 odstotkov vseh novih okužb v Evropi
Po oceni Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC) je delta različica 40 do 60 odstotkov bolj prenosljiva kot angleška različica virusa oziroma različica alfa, kot je poimenovana po novi nomenklaturi Svetovne zdravstvene organizacije, ki jo je ta uvedla, da bi se izognili stigmatizaciji držav, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik.
Kot je dodala, je ECDC ocenil tudi, da uspe različica, ko je dobrih 50 odstotkov bolj prenosljiva od prejšnjih, izpodriniti staro različico v dobrih 70 dneh. Ocena ECDC je tudi, da bi delta različica lahko v začetku avgustu predstavljala 70 odstotkov vseh novih okužb v Evropi, konec avgusta pa že 90 odstotkov, je navedla Žohar Čretnikova. (STA)
Uradniki v Allahabadu, kjer se pogrebnih obredov udeležujejo milijoni ljudi, so povedali, da so v zadnjih treh tednih sežgali skoraj 150 plavajočih trupel, v pripravljenosti so že za nova trupla, ki jih pričakujejo. Ocenjujejo, da je bilo ob izbruhu virusa ob Gangesu pokopanih okoli 600 ljudi, domačini medtem verjamejo, da je to le delček dejanskega števila. Bojijo se, da bi v prihodnjih tednih iz plitvih grobov na rečnem nabrežju priplavalo še več trupel pokojnikov.
Podobne težave imajo tudi druga večja verska središča na severu Indije, eden takšnih primerov je Varanasi. Tamkajšnji domačini se bojijo, da bodo trupla, v kolikor jih ne odstranijo, nevarna za še večje onesnaženje že tako ene najbolj onesnaženih vodnih poti na svetu. "To bi lahko povzročilo nevarne bolezni," je za AFP povedal Dipin Kumar, ki živi v bližini Gangesa v Allahabadu.
Policija trenutno patruljira po reki in išče trupla, o čemer pričajo tudi fotografije, ki se pojavljajo na spletu. Eden od policistov je za AFP dejal, da jim delo otežuje hiter pretok reke, zaradi česar je trupla težko zvleči na kopno.