Najprej so poročali o težavah več ljudi, nato o 59 mrtvih, zdaj že 153. Med smrtnimi žrtvami je tudi vsaj 20 tujih državljanov iz ZDA, Kitajske, Rusije, Uzbekistana, Francije, Avstrije, Norveške, Vietnama, Kazahstana, Irana in Šrilanke. Poškodovanih je bilo 134 udeležencev. Večina žrtev so bile mlade ženske, stare med 20 in 30 let, večino so jih tudi že identificirali.
Do stampeda je prišlo v seulski zabaviščni četrti Itaewon, kjer pripravljajo vsakoletni festival pred nočjo čarovnic. Letos se je na tem relativno majhnem območju nagnetlo na tisoče mladih ljudi. Po nekaterih ocenah celo več kot 100.000, je poročal britanski BBC. To je bil prvi festival po omejitvah zaradi covida-19.
Na pretresljivih posnetkih z dogodka je videti več kot deset negibnih ljudi, ki ležijo na tleh, reševalci pa jim skušajo pomagati.
Priče opisujejo prizore popolnega kaosa, ko so se ozke uličice priljubljenega mestnega predela napolnile z ljudmi. Številni so se znašli ujeti in se poskušali rešiti iz vse večje gneče, medtem ko so ljudje začeli padati drug po drugem. Reševalci in zdravniki, ki so prvi prihiteli na prizorišče, kmalu niso več mogli poskrbeti za vse žrtve in ranjene ter so se za pomoč obračali kar na mimoidoče.
Mestne oblasti v Seulu so prejele že 2642 poročil o pogrešanih. Njihovi svojci na novice o njih čakajo v posebnem centru.
Južnokorejski predsednik Yoon Suk-yeol je razglasil dan žalovanja v državi. Svojcem žrtev je izrazil sočutje, poškodovanim pa zaželel, da bi jim bilo čimprej bolje. "To je tragično. Tragedija in katastrofa, ki se ne bi bila smela zgoditi, se je primerila v srcu Seula." Predsednik je obljubil temeljito preiskavo nesreče.
Južnokorejski notranji minister Lee Sang-min je dann po tragediji izjavil, da oblasti niso pričakovale tolikšnega števila ljudi na festivalu. Branil je tudi odločitev, da na območju ni bilo večjega števila policistov, češ da jih je bilo veliko na drugem koncu mesta, kjer je bil organiziran večji protest.
Državniki izražajo sožalje Južni Koreji, odzval se je tudi slovenski vrh
"Ob tragičnem dogodku v Seulu izrekam sožalje predsedniku južnokorejske vlade in sočustvujem s svojci in prijatelji žrtev, ranjenim pa želim čim hitrejše okrevanje," je vlada danes v tvitu navedla besede slovenskega premierja Roberta Goloba. Predsedniku države Yoon Suk-yeolu in celotni državi je sožalje ob tragični izgubi tolikih življenj izrekel tudi predsednik republike Borut Pahor. "V tem težkem času so naše misli z družinami žrtev in poškodovanih," je zapisal.
Odzvalo se je tudi slovensko zunanje ministrstvo, na twitterju je ob izrazu sožalja dodalo, da so "naše misli z Itaewonom, Seulom in Južno Korejo".
Najgloblje sožalje svojcem in prijateljem žrtev grozljive nesreče je v tvitu izrazil tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel in poškodovanim zaželel hitro okrevanje. "EU stoji z vami v solidarnosti," je dodal. Podobno sta se odzvala visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola, ki je sporočila, da je v mislih z družinami žrtev.
Da so bili tragični dogodki v Seulu šok za vse, je v tvitu zatrdil nemški kancler Olaf Scholz in dodal, da Nemčija stoji ob Južni Koreji. Enako je že v soboto prebivalcem Južne Koreje sporočil francoski predsednik Emmanuel Macron.
Sožalje je Seulu izrekel tudi ameriški predsednik Joe Biden, ki je prav tako zagotovil, da so ZDA v tem žalostnem obdobju ob strani Južni Koreji. "Žalujemo z ljudmi v Južni Koreji in pošiljamo najboljše želje za hitro okrevanje vsem, ki so bili poškodovani," je zapisal v izjavi.
Šok in užaloščenost je med drugim izrazil še japonski premier Fumio Kishida. Podobno je sporočil kitajski predsednik Xi Jinping in južnokorejskemu kolegu Yoon Suk-yeolu izrazil sožalje.