Otroke skušajo cepiti v okolju, ki še najbolj spominja na vrtce ali šole.
"Sem dedek v službi institucij." Tako je predsednik italijanske vlade Mario Draghi samega sebe umestil v italijansko politiko. Umirjen, jasen, vedno z rahlo prikritim nasmeškom, je v sredo poldrugo uro na tradicionalni tiskovni konferenci odgovarjal na vsa vprašanja, razen na eno: kaj bo počel po januarju 2022: bo še premier ali bo pa postal predsednik države? Sergiu Mattarelli se namreč februarja izteče mandat in že večkrat je povedal, da ne namerava več kandidirati.
A javnost je seveda bolj zanimalo nekaj drugega in Draghi ni sporočil dobrih novic. Napovedal je nadaljnjo zaostritev ukrepov za zajezitev pandemije. Dejstvo, da v Italiji stanje ni tako dramatično kot v nekaterih drugih državah, ni izgovor, da bi se lahko obnašali, kot da je vse v redu, je dejal. Ljudem želi vlada očitno dovoliti, da božič preživijo ob sedanjih omejitvah, s 27. decembrom pa naj bi prišle nove omejitve: obvezno nošenje mask FFP2 (torej ne več običajnih kirurških mask) tudi na prostem, omejitev občinstva na velikih prireditvah, morda tudi športnih. Novoletne zabave ne bodo dovoljene, vsa velika mesta so že odpovedala ognjemete, in sploh velja poziv vsem, naj ne zmanjšajo previdnosti. Draghi je poudaril, da je stanje v Italiji sorazmerno boljše kot drugod prav zato, ker so vsi v veliki meri spoštovali ukrepe. V Italiji je cepljenih 88 odstotkov prebivalstva, rezultat tega je, da je bilo 20. decembra ob 30.000 novih okužbah 150 mrtvih, lansko leto na isti dan pa ob enakem številu okuženih kar 450 mrtvih. To je, tako Draghi, dokaz, da cepivo deluje, ker dejansko blaži posledice okužb. Tako ali tako pa so od 6. decembra do najmanj 15. januarja necepljeni oziroma tisti, ki covida-19 niso preboleli, izključeni iz večjega dela javnega življenja. Vstop v restavracije, kulturne ustanove in na športne prireditve imajo namreč le cepljeni in prebolevniki.
Sicer so v Italiji prejšnji teden začeli cepljenje otrok do enajstega leta starosti. Cepljenje ni obvezno, so pa starši zelo odzivni; prvi dan je bilo cepljenih že 90.000 otrok. Centri za cepljenje otrok so ločeni od tistih za odrasle, videti so kot otroški vrtci; osebje je oblečeno v klovne, po stenah so panoji s priljubljenimi junaki otroških stripov, na ekranih predvajajo risanke. Nobenega morečega bolnišničnega okolja ni, samo rdeči noski in nasmehi prijaznih ljudi. Poteka tudi cepljenje odraslih s tretjim odmerkom in obenem izredna kampanja po medijih. Potem ko je pred dnevi predsednik Mattarella blago ocenil, da namenjajo mediji preveč pozornosti nasprotnikom cepljenja, so domala vsi veliki časopisi in televizijski kanali okrepili kampanjo za cepljenje; veliko je pogovorov s pripadniki proticepilskega gibanja No Vax, ki so končali v bolnišnici in zdaj pozivajo ljudi, naj se cepijo. Splošno geslo je, da bodo Italijani z odgovornim ravnanjem preprečili dodatno zaporo in da so obvezne maske ter delne omejitve veliko manjša škoda, kot bi bilo ponovno zaprtje, za kar so se bile prisiljene odločiti nekatere druge države. Tudi uvedba obveznega negativnega testa ob prihodu v Italijo iz držav članic Evropske unije je, kot je poudaril Draghi na tiskovni konferenci, predvsem zaščita Italijanov pred širjenjem pandemije. In tudi v Italiji pripravljajo ukrep, po katerem naj bi bil za nekatere dejavnosti poleg cepljenja potreben tudi test.
Obstaja pa tudi dokajšen nadzor. Povsod, kjer to določa zakon, preverjajo potrdilo o cepljenju in v glavnem se ljudje ne upirajo; sicer so za kršitelje predvidene visoke denarne kazni in kar nekaj javnih lokalov so zaradi kršitev zaprli. Tudi na smučiščih dosledno preverjajo potrdila o cepljenju. Skratka vsi imajo interes, da prihajajoči prazniki minejo brez hujših zapletov. Usahnilo je tudi protestno gibanje. Na primer v Trstu, kjer se je pred nekaj tedni zbralo celo do 15.000 ljudi, v tem tednu pa je bilo le kakih 30 protestnikov. Res jih je delno pregnal mraz, ampak očitno se stanje umirja in je skrajnih nasprotnikov cepljenja čedalje manj.
Omikron kroži po Evropi
Iz več evropskih držav prihajajo svarila, da bo koronavirusna različica omikron že kmalu prevladujoča. V Angliji tako na primer ocenjujejo, da je omikron že prevladujoč, v Italiji medtem predstavlja že skoraj 30 odstotkov okužb. V Nemčiji večji val pričakujejo po novem letu, je pa omikron v tej državi terjal prvo smrtno žrtev. In države večinoma poostrujejo zaščitne ukrepe ter omejujejo javno življenje.
Avstrija:
Po tritedenskem popolnem zaprtju javnega življenja, ki se je za cepljenje in prebolevnike končalo 12. decembra, se novi val ukrepov napoveduje s ponedeljkom. Restavracije in lokali bodo lahko obratovali do 22. ure, to bo veljalo tudi za silvestrovo. Srečanja, pri katerih ni določenega sedežnega reda, bodo omejena na največ 25 ljudi. Pri dogodkih z določenim sedežnim redom bo dovoljeno 500 ljudi, ki so cepljene ali prebolele. Dogodki s tisoč udeleženci osebami bodo možni ob pogoju PC in predložitvi negativnega testa, dogodki z 2000 ljudmi pa ob izpolnjevanju pogoja poživitvenega odmerka in ob predložitvi negativnega testa. Nujne bodo tudi maske. Toda bolj kot to je še vedno nejasno, kako je z vstopom v državo. Izkazalo se je namreč, da ni jasen status tistih, ki so cepljeni z enim odmerkom cepiva Janssen, prejeli pa so tudi poživitveni odmerek. Vodja konzularnega sektorja na MZZ Andrej Šter je ob tem za portal N1 opozoril tudi, da prav tako ni dorečen status prebolevnika.
Hrvaška:
Pred prazniki in do konca leta ukrepov očitno ne bodo dodatno zaostrovali, dovoljeni so bili tudi adventni sejmi. Dovoljeno bodo tudi sivestrovanja na prostem ob preverjanju pogoja PCT: Prav tako bodo začasno podaljšali obratovalnih čas gostinskih lokalov. Za vstop v državo morajo potniki iz držav EU predložiti veljavno evropsko digitalno covidno potrdilo, ki dokazuje, da je oseba covid prebolela, je bila polno cepljena ali testirana. PCT test ne sme biti starejši od 72 ur, hitri test pa ne starejši od 48 ur. Če oseba teh pogojev ne izpolnjuje, mora v desetdnevno karanteno.
Madžarska:
Za vstop v Madžarsko je potrebno digitalno covidno potrdilo, pri čemer je potrdilo o cepljenju veljavno eno leto, potrdilo o prebolelosti šest mesecev, PCR-test pa 72 ur. Nošnja mask je obvezna v notranjih prostorih, za vstop v kolake, kulturne ustanove in podobno pa je potrebno covidno potrdilo.
Srbija:
Vstop v lokale in podobno je možen le ob predložitvi potrdila o izpolnjevanje PCT. Za praznike ne načrtujejo dodatnih ukrepov, možna bodo tudi silvestrovanja na prostem.
Grčija:
Med božično-novoletnimi prazniki bodo maske obvezne tako v zaprtih prostorih kot na prostem. Odpovedali so vsa velika novoletna praznovanja, potnike iz tujine pa so pozvali, naj se po prihodu v državo drugi in četrti dan testirajo. Med prazniki se morajo sicer vsi, ki pridejo v Grčijo, tudi cepljeni in prebolevniki, predhodno testirati.
Nemčija:
Pobožični čas bo prinesel nove zaostritve ukrepov. Večje prireditve bodo znova potekale brez gledalcev, omejitve druženja pa bodo veljale tudi za cepljene in prebolele. Zasebno se bo lahko družilo največ deset ljudi, v omejitev niso vključeni otroci, mlajši od 14 let. Klubi in diskoteke morajo biti zaprti, prepovedane so tudi plesne prireditve.
(vb)