Izraelska vojska je s tamponskega območja na zasedeni Golanski planoti napredovala za sedem kilometrov globlje v Sirijo, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice in dodal, da je vojska dosegla kraja Svisa in Kusajba. Turška vojska je medtem v Siriji in Iraku ubila 21 kurdskih borcev.
Izrael je v začetku meseca, le nekaj ur po padcu režima Bašarja al Asada, z vojsko vstopil v tamponsko območje, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršil dogovor o premirju iz leta 1974. Omenjeno območje, ki ga nadzorujejo sile ZN, razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanski planoti, ki jih Izrael zaseda od vojne leta 1967.
Kopenski invaziji, med katero so izraelske sile osvojile tudi vrh gorovja Hermon, le okoli 40 kilometrov od prestolnice Damask, so sledili obsežni večdnevni napadi, s katerimi je Izrael uničil ostanke opreme poražene sirske vojske po celotni državi.
Po padcu Asada so se na severu Sirije okrepili tudi spopadi med kurdskimi in proturškimi oboroženimi skupinami. Turška vojska, ki je v preteklosti izvedla več kopenskih invazij na Sirijo, pa je v Siriji in Iraku ubila 21 kurdskih borcev, je danes sporočilo obrambno ministrstvo v Ankari.
Kot je pojasnilo ministrstvo, je bilo na severu Sirije ubitih 20 borcev Delavske stranke Kurdistana (PKK) in kurdske milice YPG, ki naj bi se pripravljali na napad. Še en borec je bil ubit na severu Iraka, poroča tiskovna agencija Reuters.
Ankara v Turčiji prepovedano stranko PKK povezuje s kurdskimi borci, ki delujejo v Siriji. Tu se združujejo v okviru Sirskih demokratičnih sil (SDF), pod katere sodi tudi milica YPG. Od leta 2016 je Ankara izvedla več operacij proti SDF.
Gaza: Kdo zavlačuje?
Palestinsko islamistično gibanje Hamas je danes obtožilo Izrael, da s postavljanjem novih pogojev zavlačuje pogajanja za sklenitev dogovora o prekinitvi ognja v Gazi in izpustitvi talcev. Izrael je obtožbe Hamasa zavrnil in sporočil, da je Hamas tisti, ki ustvarja nove ovire za dogovor.
Podrobnosti o tem, kakšni naj bi bili novi pogoji in ovire, ki zavlačujejo sklepanje dogovora, tako Hamas kot Izrael nista pojasnila.
Izraelski mediji medtem poročajo, da Hamas zavrača izročitev seznama z imeni talcev, ki jih zadržuje od 7. oktobra lani, kar ovira napredek v pogajanjih. Po več kot tednu dni intenzivnih pogajanj, v katerih posredujejo Katar, Egipt in ZDA, naj bi Izrael v torek odpoklical svoje pogajalce.
Glede na poročanje medijev so viri Hamasa povedali, da so pripravljeni predati seznam talcev, ki bi jih lahko izpustili v prvi fazi po prekinitvi ognja, vendar pa so zavrnili zahtevo Izraela, da predloži popoln seznam sto talcev, ki naj bi bili še vedno živi.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je v ponedeljek v parlamentu povedal, da je bil v pogovorih dosežen "določen napredek", v torek pa je njegov urad sporočil, da so se izraelski predstavniki vrnili iz Katarja.
"Teroristična organizacija Hamas ponovno laže, ne spoštuje že doseženih dogovorov in še naprej ustvarja nove ovire v pogajanjih," se je na očitke Hamasa odzval Netanjahu.
Hamas in dve drugi palestinski militantni skupini - Islamski džihad in levičarska Ljudska fronta za osvoboditev Palestine - sta minuli teden v skupni izjavi navedli, da je sporazum o prekinitvi ognja "bližje kot kdaj koli prej", če Izrael ne bo postavil novih pogojev.
Katar skupaj z ZDA in Egiptom že dlje časa posreduje v pogajanjih, cilj katerih je doseči prekinitev ognja v Gazi v zameno za izpustitev izraelskih talcev, zajetih med vdorom palestinskih borcev na jugu Izraela oktobra lani. A razen enotedenske prekinitve spopadov konec lanskega leta, med katero so v zameno za Palestince, zaprte v izraelskih zaporih, izpustili več deset talcev, doslej pogajalcem še ni uspelo doseči ustavitve spopadov.