Izraelska vojska je danes sporočila, da so napadli hišo voditelja skrajnega palestinskega gibanja Hamas Jahje Sinvarja. Samo v noči na nedeljo je izraelska vojska sicer napadla več kot 150 ciljev na območju Gaze. Ubitih je bilo najmanj 40 ljudi, so sporočili zdravniški viri v Gazi. Skupaj se je do današnjega večera število smrtnih žrtev že sedem dni trajajočega bombardiranja Gaze povzpelo na 197. Med njimi je okoli 50 otrok. Na izraelski strani je bilo medtem zaradi raket, izstreljenih iz Gaze, ubitih vsaj deset ljudi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Vojaški napad na medije
Izraelska vojska je začela stopnjevati napade predvsem na voditelje palestinskega gibanja Hamasa in je napad na Sinvarjevo hišo v Han Junisu na jugu območja Gaze označila za napad na "vojaško infrastrukturo teroristične organizacije Hamas". Sinvar vodi Hamas že od leta 2017, v času napada pa ga ni bilo doma. Izraelska vojska je napadla tudi hišo njegovega brata. Pred tem pa so v Tel Avivu sporočili, da so streljali tudi na hišo Halila Al Haja, namestnika vodje Hamasovega političnega urada. Napadli so tudi podzemne predore, ki jih uporablja Hamas, tako imenovani Metro, pa tudi več domnevnih skladišč orožja in izstrelišč raket, navaja nemška tiskovna agencija DPA.
Po svetu je močno odjeknil sobotni izraelski napad na 13-nadstropno zgradbo v Gazi, v kateri sta imeli svoje prostore ameriška tiskovna agencija AP in katarska televizija Al Jazeera. Novinar AP je sporočil, da jih je izraelska vojska lastnika Džala Džavada Mehdija slabo uro prej posvarila pred napadom, da so stavbo še pravi čas evakuirali oziroma jo zapustili. Televizija Al Jazeera je nato predvajala posnetke, kako se je stavba po letalskem napadu zrušila. Vodja urada televizije v Jeruzalemu Valid Al Omari je Izrael obtožil, da želi utišati medije, ki poročajo in dokumentirajo resnico o dogajanju. Izrael je stolpnico napadel, češ, da naj bi bili v njej vojaški obveščevalci Hamasa. "Stavba je gostila tudi pisarne civilnih medijev, za katerimi se teroristična skupina Hamas skriva in uporablja za človeški ščit," so dodali. Iz Bele hiše so sporočili, da so Izraelu povedali, da je njegova "pomembna odgovornost zagotoviti varnost novinarjev in neodvisnih medijev", poroča AFP.
Vojni zločin
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po zrušenju stolpnice v telefonskem pogovoru ameriškemu predsedniku Joeju Bidnu v soboto zagotovil, da Izrael pri vojaških operacijah stori vse, da ne naredi škode civilistom oziroma tistim, ki niso vpleteni. Toda kako na trhlih argumentih stoji to Netanjahujevo prepričanje, pokaže sobotni poboj desetih članov iste družine, osmih otrok in dveh žensk. Umrli so, ko so izraelski izstrelki zrušili trinadstropne stavbe v begunskem taborišču Šati. Izrael sicer znova trdi, da so poslopje uporabljali visoki predstavniki Hamasa. Tiskovni predstavnik Hamasa je ta napad, ki je prav tako presunil ves svet, označil za vojni zločin. Egipt je medtem odprl svojo mejo z Gazo in dovolil, da je deset reševalnih vozil s palestinskega ozemlja prepeljalo huje ranjene Palestince, ki se bodo zdravili v Egiptu.
Pri tokratni zaostritvi gre za enega najhujših konfliktov med Izraelom in Hamasom ter njegovimi zavezniki od leta 2014, ki prerašča v vojno. Izbruhnil je, ko so se prejšnji ponedeljek na Tempeljskem griču v vzhodnem Jeruzalemu vnovič spopadli Palestinci in izraelske varnostne sile. Ulični spopadi so se razširili še v druga izraelska mesta, v petek pa še na Zahodni breg, kjer je bilo ubitih najmanj enajst Palestincev, več sto pa ranjenih.
Težka pot do premirja
Palestinski viri sicer ocenjujejo, da so danes prestali najbolj silovito izraelsko bombardiranje Gaze v minulem tednu. A tudi Hamasovi borci ne ostajajo križem rok, poroča slovenska tiskovna agencija STA. Vnovič so na izraelska mesta predvsem na jugu države in tudi na predmestje Tel Aviva izstrelili več raket, od ponedeljka skupaj že več kot 2900. Večino je izraelska protizračna obramba prestregla. Med desetimi ubitimi je večina izraelskih civilistov, med njimi tudi vsaj en otrok in še en vojak. Ranjenih je okoli 600 Izraelcev.
Nocoj se je virtualno znova sestane Varnostni svet OZN. Nanj so bili povabljeni tako izraelski kot palestinski predstavniki. Izrael je do zdaj premirje zavračal, Hamas pa ga je prek egiptovskega posredovanja že bil pripravljen sprejeti. Zunanji ministri EU se bodo o bližnjevzhodnem konfliktu pogovarjali v torek.