"Moško striženje je stalo 60 kun. Pridem pred dnevi in frizerka reče: Zaokrožila bom na 10 evrov, da nam bo vsem lažje."; "Kava z mlekom v kafiču, kamor hodim vse življenje, je skočila z 12 na 15 kun."
Potrošniki na Hrvaškem trdijo, da isti izdelki in storitve zdaj stanejo bistveno več kot še zadnji dan lanskega leta. Od 1. januarja 2023 ima tudi Hrvaška evre in nejevoljni južni sosedi trdijo, da se jim ponavlja zgodba držav, ki so prešle na evro že pred leti: cene da se zaokrožajo navzgor, to pa pomeni znatne podražitve hrane, storitev, parkiranja ... Na spletni strani Reddit so odprli celo posebno skupino, kamor ljudje sporočajo neštete primere podražitev.
Minister: Zavarovali bomo državljane
"Trgovske verige iz meseca v mesec zvišujejo cene. Zdaj, ko smo uvedli evro, višajo cene in poskušajo prevarati hrvaške državljane. Tega jim ne bomo dopustili," je po sestanku s trgovci po poročanju hrvaške nacionalne televizije HRT povedal minister Davor Filipović.
Pojasnil je, da so s predstavniki trgovskih verig govorili o nenehni rasti cen hrane in brezalkoholnih pijač, kar po njegovi oceni najbolj vpliva tudi na visoko inflacijo, ki na Hrvaškem trenutno znaša 13,5 odstotka.
"Če za primer pogledate september, smo omejili cene devetih osnovnih živil. Lahko ste slišali trgovce, kako bodo propadli in kako bo prišlo do pomanjkanja, a se ni zgodilo nič od tega. Kar sedem od teh devetih izdelkov ima danes nižjo ceno od maksimalne. Prišlo je do konkurence, cene so se spustile," je izpostavil minister. Po njegovem je to jasen kazalec, da je še prostor za nižanje cen, ne pa za nenehno dvigovanje.
Filipović je napovedal, da nikomur, ki bo prehod na evro poskušal izkoristiti za dvigovanje cen, tega ne bodo dopustili. "Zavarovali bomo državljane," je zagotovil. Vlada ima za to različne mehanizme. "Vse je na mizi, od črnih list do zamrznitve cen širokega spektra izdelkov. Popolnoma vse," je opozoril.
Trgovci so bili po sestanku z ministrom nezadovoljni in so hitro odšli, še poroča HRT. (STA)
V vladi v Zagrebu so reagirali prvi delovni dan po praznikih. Že takoj v ponedeljek je premier Andrej Pleković sklical sestanek s pristojnimi ministri, inšpekcijskimi službami, davčno in finančno upravo ter na twitterju sporočil, da nova valuta ne sme biti razlog za višje cene. Minister za gospodarstvo Davor Filipović pa je dobil nalogo, da se sestane s predstavniki trgovcev. Pred današnjim sestankom so trgovci očitke, da so cene dvignili, zavrnili. Pravijo, da striktno upoštevajo pravila zaokroževanja in da se cene v trgovinah niso spremenile tudi zaradi uspešnih dogovorov z distributerji. Trgovci trdijo, da so cene pred uvedbo evra rasle iz drugih razlogov, ne zato, ker se je pripravljalo slovo od kun.
Pritožbe prejema tudi hrvaško združenje za zaščito potrošnikov. Ljudje se prve dneve z evrom (do sredine januarja v obtoku ostajajo tudi še kune) najbolj pritožujejo nad cenami kave, opazili so, da je dražji tudi odhod v pekarno ...
Na Hrvaškem sta s torkom dražja tudi bencin in dizel. Liter bencina po novem stane največ 1,33 evra (10,02 kune), dizel pa 1,47 evra (11,08 kune).