Lokalne volitve odnesle premiera

Boris Jaušovec
02.11.2021 06:30
Poraz vladajočih socialdemokratov je tudi odsev neverodostojne politike EU do Severne Makedonije. Kajti Bolgarija ji odreka jezik in identiteto, Bruselj pa molči
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Makedonski premier Zoran Zaev je odstopil z vseh funkcij. Foto: REUTERS
Ognen Teofilovski

Premier Severne Makedonije in vodja makedonskih socialdemokratov (SDSM) Zoran Zaev je po porazu na lokalnih volitvah v nedeljo zvečer odstopil z obeh položajev, je poročala Slovenska tiskovna agencija (STA).

Gluha in nema EU

Sinoči smo o nedeljskem volilnem polomu SDSM po telefonu govorili z odgovornim urednikom časnika Nova Makedonija iz Skopja Aleksandrom Dimovskim: "V izidu teh lokalnih volitev se najbolj zrcali razočaranje Makedoncev nad politiko, ki smo je deležni iz Evropske unije (EU). Bruselj ni upošteval nobenih naših prizadevanj, da bi vendarle že odprli obljubljena uradna pogajanja za članstvo v EU. Pa smo začeli številne reforme, še več, spremenili smo celo ime svoje države, kar je nezaslišan absurd. Kakor je absurd sedanja bolgarska blokada začetka teh pogajanj, ko Sofija pod vprašaj postavlja naš jezik, našo identiteto, našo zgodovino. Naš jezik in naša identiteta sta priznana v Organizaciji združenih narodov! EU pa kakor da je gluha in nemo tolerira te neutemeljene bolgarske zahteve. Zato Makedonci vse bolj izgubljamo potrpljenje in upanje, svetloba na koncu poti pa vse bolj ugaša." Na naše vprašanje, ali vendar nekaj krivde za to ni tudi na strani dosedanje vlade, saj ji Bruselj očita, da še ni opravila reforme pravosodja, naš sogovornik pravi: "Ne! Zaev je tudi to reformo začel. Toda ovire so velike, saj je pravosodje naša rakrana že več let, ne šele od tedaj, ko je Zaev postal premier. Pa še vlada je nekoliko omejena pri tem, ker je pravosodje pravzaprav ločena veja oblasti."

​Ali bodo torej Makedonci šli na predčasne parlamentarne volitve? Dimovski upa, da ne: "Scenarijev je sicer več. Možen je tudi ta, ki ga omenjate. Toda raje bi videl, da v tej krizi sedanja koalicija, ki je sinoči sestankovala na to temo, nadaljuje delo. Državo, tako kot velik del sveta, pestijo številne krize, od pandemije do energetske krize, ki jo šele bomo dodobra izkusili. V takšnih okoliščinah bi bilo vsako zavlačevanje škodljivo."

Opozicija bi na predčasne volitve

Dosedanji premier Zaev pa je na tiskovni konferenci pojasnil, da odstopa, ker "prevzemam odgovornost za slab volilni rezultat". Ob tem je volilnim nasprotnikom čestital za zmago, vendar ocenil, da to še ni razlog za predčasne parlamentarne volitve v državi. Kot največji dosežek vlade, ki jo je SDSM oblikovala po lanski tesni zmagi nad VMRO-DPMNE na parlamentarnih volitvah, je omenil vstop države v zvezo Nato ter vendarle nekakšno približevanje EU, je poročala makedonska tiskovna agencija MIA. Zaev je vlado vodil že od leta 2017. Pod njim je Makedonija v skladu s Prespanskim dogovorom z Grčijo leta 2019 spremenila ime v Severna Makedonija.

Zaev je že pred objavo volilnih rezultatov napovedal, da bo odstopil s premierskega položaja, če njegova stranka izgubi župansko mesto v Skopju. V drugem krogu lokalnih volitev je v makedonski prestolnici v nedeljo slavila neodvisna kandidatka Danela Arsovska. Sedanji župan Petre Šilegov iz vrst SDSM je takoj priznal poraz in Arsovski čestital za zmago. Arsovsko sicer podpira opozicijska VMRO-DPMNE, ki je glede na dosedanje rezultate volitev slavila v najmanj polovici od 80 makedonskih občin. SDSM je zmagala v manj kot 20 občinah, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Drugi krog je sicer potekal v 44 makedonskih občinah. Arsovska je tako v Skopju v drugem krogu lokalnih volitev prejela 55,85 odstotka glasov podpore, Šilegov 40,6 odstotka.

Opazovalci pričakujejo, da bo SDSM predlagala novega kandidata za predsednika vlade, kar je Zaev tudi napovedal in je po zakonu možno. Toda opozicijska nacionalistična VMRO-DPMNE se s tem ne strinja. Njen vodja Hristijan Mickoski je namreč že pozval k predčasnim volitvam, je poročala televizija Al Džazira.

VMRO-DPMNE je bila, ko je vladala, vpletena v številne korupcijske afere in tudi v obsežen prisluškovalni škandal. Njen vodja in premier Nikola Gruevski je po porazu na volitvah leta 2017 pred zaporom celo pobegnil v Madžarsko, kjer mu je premier Viktor Orban odobril politični azil. Naš sogovornik Dimovski ob tem meni, da se Gruevski še ne bo vrnil v domovino, kjer ga za zdaj še čaka dvoletna zaporna kazen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta