Milanović na Pantovčaku odstranil doprsne kipe znanih Hrvatov

STA, A.L.
10.03.2020 13:58

Hrvaški predsednik Zoran Milanović je v manj kot mesecu dni po prevzemu dolžnosti izpolnil predvolilno obljubo in iz predsedniškega urada na Pantovčaku odstranil vse doprsne kipe znanih Hrvatov. Njegova predhodnica Kolinda Grabar-Kitarović je na začetku svojega mandata pred petimi leti odstranila zgolj doprsni kip Josipa Broza Tita.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Čeprav so nekateri Milanovićevi volivci pričakovali, da bo levosredinski predsednik države na Pantovčak vrnil doprsni kip nekdanjega jugoslovanskega predsednika Tita, je hrvaški predsednik odstranil preostale doprsne kipe, ki so bili v preddverju njegovega urada.
Milanovićeva poteza ne pomeni izhoda iz situacije, v kateri bi mu desnici naklonjeni državljani zamerili, če bi vrnil Titov doprsni kip, levo usmerjeni pa bi bili razočarani, ker marmornega kipca ni vrnil, so pojasnili v uradu hrvaškega predsednika. Izpostavljajo, da gre za izpolnitev predvolilne obljube predsednika, ko je ta na vprašanja o vrnitvi Titovega kipa odgovoril, da je mesto doprsnih kipov v muzejih.
Grabar-Kitarovićeva je pred petimi leti ustanovi Muzeji Hrvaškega zagorja predala več kot 100 umetniških del in drugih predmetov iz Titovih časov, vključno z njegovim doprsnim kipom, ki ga je naredil znani hrvaški kipar Antun Augustičić. Titov doprsni kip, ki ga je na Pantovčaku postavil prvi hrvaški predsednik Franjo Tuđman, je na ogled v rodni vasi nekdanjega komunističnega in partizanskega vodje v Kumrovcu.

V levosredinskih in sredinskih hrvaških političnih strankah pozdravljajo odstranitev kipov

Milanović bo doprsni kip znanega hrvaškega škofa iz 19. stoletja Josipa Juraja Strossmayerja vrnil lastnikom, hrvaški akademiji znanosti in umetnosti, so potrdili v njegovem uradu. Za ostale kipe pa se dogovarjajo z muzeji in kulturnimi institucijami, katerim jih bodo posodili, da bodo na ogled javnosti.
Gre za kipe Tuđmana, zagrebškega nadškofa kardinala Alojzija Stepnica, politikov Ivana Mažuranića, Anteja Starčevića in Stjepana Radića, ter prvega hrvaškega kralja Tomislava.
V levosredinskih in sredinskih hrvaških političnih strankah pozdravljajo odstranitev kipov iz predsedniškega urada. Menijo, da bodo na ta način zmanjšali možnosti za poglobitev ideoloških delitev v hrvaški družbi ter pokazali, da se je treba ukvarjati z resničnim življenjem, ne pa s politizacijo zgodovine.
V vladajoči stranki HDZ Milanovićeve odločitve ne podpirajo. Menijo, da gre za poskus kompenzacije z levico, ker ni vrnil Titovega doprsnega kipa.
Milanović je med drugim odpravil zgodovinske rdeče vojaške uniforme, v katere so bili ob svečanih priložnostih oblečeni pripadniki predsedniške vojaške enote na Pantovčaku. Vojaki bodo v bodoče tudi na slovesnostih v svojih svečanih vojaških uniformah. Na Hrvaškem ocenjujejo, da bo Milanović posodobil tudi notranjo ureditev predsedniškega urada, v katerem prevladujejo kosi pohištva s starinsko vrednostjo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta