Münchenski nadškof kardinal Reinhard Marx, eden vodilnih v nemški cerkveni hierarhiji, je v zdaj objavljenem pismu, napisanem že maja, papežu Frančišku ponudil odstop zaradi sistemskih napak Katoliške cerkve pri soočanju s spolnimi zlorabami otrok.
Odločitev popularnega pluralnega cerkvenega moža je precej vznemirila nemško sceno, prvi komentarji pa v Marxovi odločitvi vidijo tudi sporočilo papežu in njegovemu (ne)udejanjanju reform.
Preiskave in poročila v zadnjem desetletju so pokazala, da je bilo veliko osebnih in administrativnih napak, vendar tudi institucionalnih oziroma sistemskih. "Zame je pomembno deljenje odgovornosti za katastrofo spolnih zlorab s strani cerkvenih uslužbencev v preteklih desetletjih," je v pismu na treh straneh papežu pojasnil priljubljeni Marx.
Nemški kardinal, ki je med letoma 2012 in 2020 vodil nemško škofovsko konferenco, je bil kritičen do kolegov, ki se ne strinjajo s tem, da gre pri spolnih zlorabah za skupno odgovornost
Nemški kardinal, ki je med letoma 2012 in 2020 vodil nemško škofovsko konferenco, je bil kritičen do kolegov, ki se ne strinjajo s tem, da gre pri spolnih zlorabah za skupno odgovornost. Cerkev je po njegovih besedah v slepi ulici. Izrazil je upanje, da bo njegov odstop pomenil nov začetek.
Objavo pisma je dovolil papež Frančišek in nadškofu sporočil, naj na položaju ostane, dokler mu ne bo odgovoril.
Nemško Katoliško cerkev je v zadnjih letih pretreslo več poročil o spolnih zlorabah otrok. V poročilu, ki ga je nemška škofovska konferenca naročila pod Marxovim vodstvom, so leta 2018 ugotovili, da je med letoma 1946 in 2014 okoli 1670 članov nemške duhovščine zlorabilo skoraj 3700 mladoletnikov. Avtorji so povedali, da je dejansko število žrtev zagotovo še veliko večje. Marx se je v odzivu na to poročilo opravičil za spolne zlorabe in dejal, da je treba storilce privesti pred roko pravice.
Pretekli mesec je papež v kölnsko nadškofijo poslal svoja odposlanca, da bi preiskala morebitne napake pri odzivu na spolne zlorabe. V marca objavljeni neodvisni preiskavi so odkrili 202 domnevna storilca in 314 žrtev med letom 1975 in 2018. Med storilci je bilo 63 odstotkov pripadnikov duhovščine. V skoraj polovici primerov je šlo za spolne zlorabe. Odkrili so tudi številne primere kršitev dolžnosti pri obravnavi očitkov zlorab v nadškofiji.