Na Hrvaškem s torkom nove cene pogonskih goriv. Kaj kaže primerjava s Slovenijo?

STA, Va, A.L.
08.08.2022 14:36

Bencin in dizel se bosta po 14 dneh jutri pocenila za nekaj centov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Ine

Cene pogonskih goriv na Hrvaškem se bodo v torek spet znižale, so po konferenčni seji sporočili iz hrvaške vlade. Liter bencina bo po novem stal 11,30 kune (1,50 evra), kar je 0,70 kune (0,09 evra) manj kot doslej, dizel pa 12,14 kune (1,62 evra) za liter oziroma 0,66 kune (0,09 evra) manj.

Cene pogonskih goriv na Hrvaškem so se nazadnje znižale pred dvema tednoma. Če ne bi bili sprejeli ukrepov za zajezitev cen pogonskih goriv, bi bencin stal 13,19 kune (1,76 evra) za liter, dizel pa 14,49 kune (1,93 evra) za liter.

Med ukrepi, ki jih je za zajezitev cen pogonskih goriv sprejela hrvaška vlada, sta bila znižanje trgovske marže in trošarin na energente in električno energijo. Marža trgovcev je še vedno omejena na 0,65 kune (0,09 evra) za liter bencina in dizla.

Kakšne so cene pri nas?

Na bencinskih servisih zunaj avtocest je od prejšnjega tedna pa do vključno 16. avgusta 95-oktanski bencin stal 1,534 evra, dizelsko gorivo pa 1,676 evra za liter. To je pri bencinu 8,6 centa manj, pri dizlu pa 2,4 centa manj kot v minulem dvotedenskem obdobju. Na avtocestnem križu trgovci cene oblikujejo prosto, a so se tudi tam cene nekoliko znižale.

Ceni po ponedeljkovi odločitvi vlade od prejšnjega tedna znova vključujeta dajatev za obremenjevanje okolja z emisijo ogljikovega dioksida.

Vlada je plačevanje te dajatve za bencin, dizel, zemeljski plin in kurilno olje ukinila z 21. junijem, ko je tudi uvedla sedanji sistem regulacije cen 95-oktanskega bencina in dizla na servisih zunaj avtocest in hitrih cest ter na nič znižala prispevek za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije.

Pri cenah zunaj območja avtocest in hitrih cest so omejene tudi marže trgovcev, in sicer na 0,0591 evra na liter dizla ter na 0,0607 evra za liter 95-oktanskega bencina.

Cene ob avtocestah in hitrih cestah bodo veljale do vključno 16. avgusta

Ceni dizla in 95-oktanskega bencina se izračunavata na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja ameriški dolar-evro. Modelske cene se izračunavajo na podlagi 14-dnevnih povprečij cen mineralnih naftnih derivatov.

Cene pogonskih goriv na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah medtem trgovci še naprej določajo sami. Pri tem sta od 24. junija v veljavi uredbi, s katerima se je država tudi za dizel, ki ga trgovci prodajajo ob avtocestah, začasno odpovedala prispevkoma za energetsko učinkovitost in obnovljive vire energije.

Cene ob avtocestah in hitrih cestah bodo veljale do vključno torka, 16. avgusta, kar je dan dlje kot sicer, ko se spreminjajo na 14 dni. Zaradi praznika 15. avgusta bo namreč nov izračun izdelan šele 16. avgusta, nove cene pa bodo nato veljale od srede, 17. avgusta, do vključno ponedeljka, 29. avgusta.

Cene pogonskih goriv so nekoliko nižje tudi na bencinskih servisih ob avtocestah in hitrih cestah. Na Petrolovih servisih je treba za liter 95-oktanskega bencina odšteti 1,749 evra, za liter dizla pa 1,892 evra. Na servisih OMV Slovenija liter 95-oktanskega bencina stane 1,733 evra, liter dizla pa 1,870 evra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta