Na Norveškem najdeno truplo pripada pogrešanemu 15-mesečnemu migrantu, ki je lani utonil med Francijo in Anglijo

M.R.
07.06.2021 16:09
Norveška policija je potrdila, da gre pri naplavljenem truplu za 15-mesečnega dečka, ki je lani umrl v Rokavskem prelivu.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična
Reuters

Otroku je bilo ime Artin, umrl pa je oktobra lani, ko je skupaj s še štirimi člani kurdske družine poskušal prepluti s čolnom iz Francije v Veliko Britanijo. Njegove posmrtne ostanke bodo zdaj prepeljali v Iran, kjer jih bodo pokopali.

Danes je norveška policija sporočila, da sta truplo na jugovzhodni obali pri mestu Karmy na dan novega leta našla dva policista. "Na Norveškem ni bilo nobenih poročil o pogrešanem dečku, nobena družina ni zaradi česa takega obvestila policije," je povedala vodja preiskave Camilla Tjelle Waage

Pozneje so forenziki v Oslu naredili analizo DNK in ugotovili, da gre za pogrešanega 15-mesečnega dečka, ki je umrl s še štirimi člani družine. Čoln se je v Rokavskem prelivu prevrnil in potonil 27. oktobra. V njem so bili še moški in ženska, oba stara 35 let, poleg njiju pa še 9-letna Anita in 6-letni Armin. Družina je bila iz mesta Sardasht na zahodu Irana, ki leži v bližini meje z Irakom.

15 migrantov s čolna so rešili in odpeljali v bolnišnico, francoska policija v Dunkirku pa je takrat začela preiskavo. BBC poroča o več tekstovnih sporočilih, ki naj bi jih poslal pokojni 35-letnik s čolna. 

V prvem je zapisal: "Nimamo izbire." "Če želimo nadaljevati s tovornjakom, bomo verjetno potrebovali več denarja, ki pa ga nimamo," se je glasilo drugo sporočilo. Nato pa je še sledilo: "V mojem srcu je tisoč obžalovanj in zdaj, ko sem zapustil Iran, želim pozabiti svojo preteklost." 

V kampu v Dunkirku je migrant Bilal Gaf, ki ga navaja BBC, dejal, da je družina tri ali štiri dni živela v bližini njegovega šotora, preden je nadaljevala pot. Artin je med tam živečimi v tem času postal "slaven". "Bil je zelo srečen dojenček," je dejal in za medije pokazal svojo fotografijo z Artinom.

Na tisoče Kurdov iz Irana prepusti življenja svojih družin tihotapcem z ljudmi in se skuša tako prebiti v Evropo. Kurdski predel Irana je namreč pod političnim pritiskom, hkrati pa je tudi gospodarsko obubožan. Med 25 in 35 milijonov Kurdov živi v gorskih predelih v Turčije, Iraka, Sirije, Irana in Armenije, skupaj pa tvorijo četrto največjo etnično skupino na Bližnjem vzhodu, a jim še nikoli ni uspelo ustanoviti lastne države.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta