Napadi na bankomate začeli ogrožati že tudi varnost ljudi. Tako jih načrtujejo, in gotovino v njih, zaščititi Hrvati

STA, VČ
20.11.2020 12:03
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Večer

Na Hrvaškem se je v zadnjih dveh letih podvojilo število vlomov v bankomate. Trenutno poteka javna razprava o spremembi zakonodaje o zaščiti hrvaških finančnih ustanov. Ena od predlaganih sprememb je elektrokemična zaščita bankomatov, ki v primeru vloma v bankomat bankovce uniči s posebno barvo.

Na Hrvaškem je približno 5850 bankomatov. 1250 bankomatov je v poslovalnicah bank. Za tiste bankomate, ki so v drugih stanovanjskih in poslovnih prostorih ali na prostem, je v predlogu sprememb zakona o zaščiti finančnih ustanov sedaj predlagana obvezna elektrokemična zaščita. Sproži se v primeru vloma v bankomat in iz posebne škatle razlije barvo po bankovcih. Barve z denarja ni mogoče odstraniti. Tatovi tako obarvanega denarja ne morejo uporabiti niti za plačilo v avtomatih, saj so zavrnjeni kot ponarejeni.

Na Hrvaškem so v preteklih nekaj letih ugotovili trend povečanja kaznivih dejanj vlomov v bankomate. Leta 2018 je bilo 18 vlomov v bankomate. V osmih primerih so storilci kaznivih dejanj uporabili plin za razstrelitev bankomata, v enemu tudi eksploziv. Lani je bilo 35 vlomov, od tega je bil v 22 primerih uporabljen plin. Do 1. novembra letos je bilo 36 vlomov, od tega 34 z uporabo plina in eksploziva.

Predlagatelji sprememb iz vodstva hrvaške policije so ob tem opozorili, da "fizični" napadi na bankomate s plinom in eksplozivom predstavljajo tudi vse večjo potencialno grožnjo za varnost ljudi in premoženje. Omenjajo tudi možnost še večjega števila vlomov v bankomate po uvedbi evra na Hrvaškem (predvidoma leta 2023), ko se bo povečala vrednost denarja v bankomatih. Hkrati pričakujejo, da se bo povečalo število bankomatov, ki so postali glavni vir gotovine. Hrvaška policija meni, da je eden od najučinkovitejših načinov za preprečevanje vlomov v bankomate elektrokemična zaščita, ki jo obstoječi zakon ne predvideva. Ob tem so navedli, da na Hrvaškem po uvedbi elektrokemične zaščite v procese zavarovanja in spremljanja denarja leta 2007 skoraj ni bilo napadov na specialna oklepna vozila varnostnikov, ki prevažajo denar. Ocenili so, da bi po sprejetju ustrezne zakonske spremembe ustrezno zaščitili vse bankomate na Hrvaškem v petih letih. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta