Nemčija voli: Na vrhu med SPD in CDU/CSU zelo tesno

26.09.2021 14:24
V petkovi raziskavi instituta Allensbach, objavljeni danes, je SPD prejela 26 odstotkov, CDU/CSU pa 25 odstotkov podpore.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Volilnih upravičencev je 60 milijonov, a zelo veliko jih je volilo po pošti.
Reuters

V največji državi članici Evropske unije, v Nemčiji, se je ob 8. uri začela volilna nedelja. V 299 volilnih okrožjih je na volišča, ki se zaprejo ob 18. uri, povabljenih 60 in pol milijona nemških volilnih upravičencev, ki lahko izbirajo med kar 47 strankami oziroma listami.

Letošnje parlamentarne volitve so v marsičem posebne. Prvič namreč aktualna kanclerka na njih ne nastopa. Angela Merkel so po 16 letih vodenja vlade umika iz politike, ki jo je tako močno zaznamovala ne le v Nemčiji, pač pa tudi v Evropski uniji. In prvič v Nemčiji pričakujejo, da bodo po teh volitvah dobili koalicijsko vlado, ki jo bodo morale sestavljati vsaj tri stranke. V Berlinu poleg zveznega parlamenta volijo tudi pokrajinski senat, prav tako v Meklenburgu-Pomorjanskem, in v prestolnici še mestni svet. Berlinčani lahko glasujejo še na referendumu, na katerem bi odločili o razlastitvi največjih nepremičninskih podjetij, ki v Berlinu obvladujejo vsaj šestino trga najemniških stanovanj. Tako bi preprečili nenehno višanje najemnin v štirimilijonskem mestu, v katerega se zadnja leta vsako leto priseli kar 40 tisoč ljudi.

Sinoči sta še zadnja dva protestnika končala gladovno stavko pri Reichstagu, ki sta jo v četrtek zaostrila še tako, da sta odklanjala tudi vsako tekočino. Protestniki, ki jih je bilo v začetku sedem, so od glavnih kanclerskih kandidatov, to so Olaf Scholz iz SPD, Armin Laschet iz CDU/CSU in Annalena Baerbock iz Zelenih, zahtevali, da pridejo k njim na pogovor o kampanji zoper podnebne spremembe, zadnja dva sta zahtevala tudi razglasitev podnebnih izrednih razmer. Stavko in protest sta prekinila, ker jima je vsaj Scholz le obljubil, da se v naslednjih štirih tednih sreča z njima.

Reuters
Reuters

Medtem so javnomnenjske raziskave pokazale, da se je razlika med Scholzem in Laschetom zmanjšala na tesno eno ali dve odstotni točki. V petkovi raziskavi instituta Allensbach, objavljeni danes, je SPD prejela 26 odstotokov, CDU/CSU pa 25 odstotkov podpore. Zeleni na tretjem mestu so dobili 16 odstotkov, liberalni FDP 10,5 odstotka, AfD 10 odstotkov, Levica pa pet odstotkov glasov, kar je komaj doseženi parlamentarni prag. Vse preostale stranke skupaj imajo 7,5 odstotka podpore.

Robert Balen
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta