V največji državi članici Evropske unije, v Nemčiji, se je ob 8. uri začela volilna nedelja. V 299 volilnih okrožjih je na volišča, ki se zaprejo ob 18. uri, povabljenih 60 in pol milijona nemških volilnih upravičencev, ki lahko izbirajo med kar 47 strankami oziroma listami.
Visoka volilna udeležba
Na današnjih parlamentarnih volitvah v Nemčiji kaže na visoko volilno udeležbo, pišejo nemški mediji. Ponekod, na primer v Berlinu, ljudje v dolgih vrstah čakajo, da bi oddali svoj glas.
V zvezni deželi z največ prebivalci, Severnem Porenju-Vestfaliji, se je do poldneva volitev udeležilo 45 odstotkov upravičencev, medtem ko jih je pred štirimi leti do te ure na volišča prišlo le 40 odstotkov, je sporočilo deželno notranje ministrstvo. (sta)
Letošnje parlamentarne volitve so v marsičem posebne. Prvič namreč aktualna kanclerka na njih ne nastopa. Angela Merkel so po 16 letih vodenja vlade umika iz politike, ki jo je tako močno zaznamovala ne le v Nemčiji, pač pa tudi v Evropski uniji. In prvič v Nemčiji pričakujejo, da bodo po teh volitvah dobili koalicijsko vlado, ki jo bodo morale sestavljati vsaj tri stranke. V Berlinu poleg zveznega parlamenta volijo tudi pokrajinski senat, prav tako v Meklenburgu-Pomorjanskem, in v prestolnici še mestni svet. Berlinčani lahko glasujejo še na referendumu, na katerem bi odločili o razlastitvi največjih nepremičninskih podjetij, ki v Berlinu obvladujejo vsaj šestino trga najemniških stanovanj. Tako bi preprečili nenehno višanje najemnin v štirimilijonskem mestu, v katerega se zadnja leta vsako leto priseli kar 40 tisoč ljudi.
Sinoči sta še zadnja dva protestnika končala gladovno stavko pri Reichstagu, ki sta jo v četrtek zaostrila še tako, da sta odklanjala tudi vsako tekočino. Protestniki, ki jih je bilo v začetku sedem, so od glavnih kanclerskih kandidatov, to so Olaf Scholz iz SPD, Armin Laschet iz CDU/CSU in Annalena Baerbock iz Zelenih, zahtevali, da pridejo k njim na pogovor o kampanji zoper podnebne spremembe, zadnja dva sta zahtevala tudi razglasitev podnebnih izrednih razmer. Stavko in protest sta prekinila, ker jima je vsaj Scholz le obljubil, da se v naslednjih štirih tednih sreča z njima.
Laschetu se je pripetil spodrsljaj
Glavni kandidat konservativne unije CDU/CSU za nemškega kanclerja Armin Laschet letos nima sreče s televizijskimi posnetki. Ko so ga kamere poleti ujele, kako se sproščeno smeji ob ogledu posledic katastrofalni poplav na zahodu Nemčije, ga je sedanji premier Severnega Porenja-Vestfalije danes pobiksal na volišču v rodnem Aachnu.
Z ženo sta prišla na volišče okoli 11. ure in potrpežljivo počakala v vrsti, da prideta do volilnega listka. V kabini sta volila, nato pa je Laschet stopil k volilni skrinjici. Preden ga je spustil, ga je za sedmo silo nekaj sekund podržal nad režo. In tedaj so vsi videli, kamere pa posnele, da je volilni listek preganil narobe. Namreč tako, da se je videlo, kako oziroma za koga je glasoval. Zase seveda! Vendar pa morajo v Nemčiji biti volitve tajne. Vodja volilnega lokala je kasneje razložil, da bo Laschetov glas, ker je listek spustil v volilno skrinjo, vseeno veljaven. Če le ni na listek naredil, je dodal malce hudomušno, več kot dva križca, ki sta potrebna. Če listka Laschet ne bi oddal, bi mu volilna komisija narobe zloženega smela odvzeti in uničiti, dobil pa bi nadomestnega drugega in volil še enkrat, so še pojasnili.
Medtem so javnomnenjske raziskave pokazale, da se je razlika med Scholzem in Laschetom zmanjšala na tesno eno ali dve odstotni točki. V petkovi raziskavi instituta Allensbach, objavljeni danes, je SPD prejela 26 odstotokov, CDU/CSU pa 25 odstotkov podpore. Zeleni na tretjem mestu so dobili 16 odstotkov, liberalni FDP 10,5 odstotka, AfD 10 odstotkov, Levica pa pet odstotkov glasov, kar je komaj doseženi parlamentarni prag. Vse preostale stranke skupaj imajo 7,5 odstotka podpore.
Kaos v Berlinu: Poleg volitev še maraton
V Berlinu na dan volitev vlada stanje, podobno obsedenemu. Od jutra do zgodnjega popoldneva je namreč potekal berlinski maraton. Zato je v nemški prestolnici veliko ulic blokiranih.
Popoldne so z več volišč v Berlinu pričela prihajati poročil o pravem kaosu. Z nekega volišča na zahodu Berlina je vodja volilne komisije sporočil, da pri njih vlada napetost, saj jim je zmanjkalo volilnih lističev. Ljudje pred voliščem so bili razburjeni, nekateri so jezni odšli, ker zavoljo cestnih zapor naročilo dodatnih glasovnic niso mogli dostaviti takoj. Klicali so tudi policijo, ki je prav tako zamujala s prihodom. Vendar na srečo med tem neredi le niso izbruhnili. Še vsaj z dveh berlinskih volišč so poročali o tem, da jim je zmanjkalo volilnih lističe. Nekaj volivcev, ki so se pripeljali s kolesi, so prosili, če se odpeljejo do drugih, oddaljenejših volišč. Še eno berlinsko volišče je bilo zaprto oziroma niso mogli nadaljevati volitev debelih sto minut. Razmišljajo o podaljšanju odprtja tega volišča še po 18. uri, ko naj bi se sicer vsa volišča v Nemčiji že zaprla.
Zanimivo je bilo tudi pri Brandenburških vratih, pod katerimi so tekli maratonci. Ljudi, ki so hoteli na drugo stran ceste na volišče, so pri prehodu tekaške trase na sredini, kot na nekakšnem otoku, zadržali, da se jih zbralo vsaj trideset. Nato pa so jih spustili naprej.