Nezadovoljstvo nad delovnimi razmerami in plačami: Koliko zdravnikov primanjkuje v hrvaških bolnišnicah?

STA, Gr.G.
27.12.2022 15:21

Po raziskavi dobra polovica sodelujočih zdravnikov meni, da ne dobijo primerne podpore in priznanja za svoje delo, 60 odstotkov pa, da so preobremenjeni in da nimajo dovolj časa za bolnike.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

V bolnišnicah na Hrvaškem po podatkih hrvaške zdravniške zbornice (HLK) primanjkuje okoli 1600 zdravnikov. Med zaposlenimi zdravniki pa vlada veliko nezadovoljstvo nad delovnimi razmerami in plačami, je pokazala raziskava HLK za leto 2022. Zanimanje za delo zdravnika, posebno zdravnika družinske medicine, je na Hrvaškem vse manjše. Med razlogi za to so veliko število pacientov na posameznega zdravnika, ki prinaša premalo časa za bolnike in preveliko delovno obremenitev, ter neugodne razmere za delo, med katerimi so višina plače, preveč administrativnega dela in slabi medčloveški odnosi.

Po raziskavi, v kateri je sodelovalo več kot pet tisoč ali 38 odstotkov zdravnikov, jih dobra polovica meni, da ne dobijo primerne podpore in priznanja za svoje delo, 60 odstotkov pa, da so preobremenjeni in da nimajo dovolj časa za bolnike. 29 odstotkov zdravnikov nima delovne sobe z računalnikom, 47 odstotkov pa si eno delovno sobo z računalnikom v povprečju deli še s petimi drugimi zdravniki. Posebno skrb zbujajoče je tudi, da je bilo 36 odstotkov anketiranih zdravnikov v zadnjih mesecih žrtev verbalnih žaljivk in groženj, so izpostavili pri HLK. Opozarjajo, da je Hrvaško od leta 2013 zapustilo 1032 zdravnikov. Na ministrstvu za zdravstvo po drugi strani izpostavljajo, da so v minulih štirih letih zaposlili dodatnih 1888 zdravnikov, od tega lani 344.

Specialisti v bolnišnicah so zadovoljstvo s svojo plačo na lestvici od 0 do 10 ocenili s 5,8, specializanti pa s 4,8. Zdravniki so slabo ocenili tudi kakovost vodenja, ki so ji namenili povprečno oceno 4,7, medtem ko je z načinom komunikacije direktorjev nezadovoljnih 44 odstotkov zdravnikov. Po podatkih HLK ima zdravnik specializant 8649 kun (1145) neto plače in zdravnik specialist 11.536 kun (1528 evrov) neto plače. V HLK pri tem niso upoštevali nadur, zaradi katerih plače zdravnikov na Hrvaškem dosegajo veliko višje zneske.

Andrej Petelinšek

Bolniki na kardiovaskularne preglede čakajo do sedem mesecev, na specialistične preglede do enega leta, najdalje, skoraj leto in pol, pa na magnetno resonanco. Zdravniška zbornica je ministrstvu za zdravstvo predlagala paket ukrepov, da bi med mladimi zdravniki okrepili zanimanje za specializacijo družinske medicine in rešili ključne probleme v zdravstvu.

Med predlaganimi ukrepi so oblikovanje novega modela specialističnega usposabljanja, omejitev števila mandatov vodij zdravstvenih ustanov na vseh ravneh, liberalizacija pogojev za zasebne pogodbene ordinacije v primarnem zdravstvu, ohranitev sedanjega modela dopolnilnega dela zdravnikov in nasprotovanje predlagani obveznosti enoletnega dela zdravnikov po pridobitvi diplome.

Nekatere od glavnih točk reforme zdravstva, ki jo pripravlja ministrstvo za zdravstvo, bi po mnenju zbornice poleg krepitve položaja zdravnikov v primarnem zdravstvu morale biti razbremenitev zdravnikov v nujnih službah, informatizacija sistema in racionalnejša javna nabava. Kot predpogoj za finančno stabilizacijo so v HLK izpostavili potrebo po novem sistemu določanja cen zdravstvenih storitev. Zdaj jih enkratno določa hrvaški zavod za zdravstveno zavarovanje (HZZO).

Hrvaški časnik Jutarnji list je julija letos razkril neuradne podatke o plačah nekaterih zdravnikov. Največ je zaslužil zdravnik iz splošne bolnišnice v Dubrovniku, ki je aprila prejel 57.362 kun (7597 evrov) neto plače. Sledil mu je zdravnik iz Gospića s 46.102 kunami (6105 evrov) neto plače, nato pa zdravnik iz bolnišnice v Zaboku s 46.049 kunami (6098 evrov). Pri Jutarnjem listu so opozorili, da plače nad 30.000 in 40.000 kun oziroma nad 4000 in 5300 evri niso redkost, najbolje pa so plačani anesteziologi in kirurgi ter zdravniki iz manjših bolnišnic. Ob tem so poudarili, da gre za neto zneske, ki vključujejo tudi izplačila za nadurno delo in ure pripravljenosti, brez dodatnih izplačil, kot so dodatki za klinične raziskave in podobno.

Zdravniki na Hrvaškem vsako leto opravijo tri milijone nadur, ki predstavljajo 40 odstotkov skupnih mesečnih prihodkov. Prav toliko nadur opravijo tudi drugi zdravstveni delavci, je minuli mesec poročal spletni portal hrvaške televizije N1. Največ, 496 delovnih ur, od tega 328 nadur in ur pripravljenosti, je imel po pisanju Jutarnjega lista maja letos zdravnik iz Vukovarja. Prejel je dobrih 40.500 kun (5364 evrov) neto plače.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta