Po preštetih 90 odstotkih glasovnic je dobila 54 odstotkov glasov in naj bi imela v novem parlamentu 135 od 199 sedežev. Opozicija je osvojila 35 odstotkov glasov. Stranki Fidesz Viktorja Orbana se tako znova obeta dvotretjinska večina v parlamentu. Opozicija pod vodstvom Petra Marki-Zayja naj bi imela v novem parlamentu 56 sedežev.
Janša čestital Orbanu
Slovenski premier Janez Janša je ponoči na Twitterju čestital madžarskemu kolegu Orbanu. Kot je dodal Janša, ki velja za Orbanovega zaveznika in tudi prijatelja, "je dobro imeti prijatelje za sosede".
Orban, ki je na oblasti že 12 let, je zmago razglasil že v nedeljo zvečer. "Takšna prepričljiva zmaga se vidi z Lune in gotovo tudi iz Bruslja," je dejal.
Da jo je dosegel, se je moral namreč boriti proti številnim sovražnikom, pri čemer je med drugim izpostavil ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega. Ta mu je nedavno v svojem nagovoru voditeljem EU očital dvoličnost in ga pozval, naj se končno odloči, ali je na strani Rusije in njenega predsednika Vladimirja Putina ali na strani Ukrajine in Evrope.
Kot sovražnike je sicer naštel še "lokalne levičarje", mednarodno levico, "birokrate v Bruslju", "denar in institucije cesarstva" ameriškega milijarderja madžarskega rodu Georgea Sorosa ter osrednje mednarodne medije. "Še nikoli nismo imeli toliko sovražnikov naenkrat," je opozoril, a vendarle spomnil tudi na tiste, ki so "prijatelji".
"Svet lahko vidi, da ima Madžarska dobro srce za svoje ameriške prijatelje, Poljake, Italijane, Špance, Srbe, Avstrijce. Nocoj v Budimpešti je lahko ves svet videl, da so zmagali krščanska demokracija, konservativna in patriotska politika. Pošiljamo sporočilo Evropi, da to ni preteklost, to je prihodnost," je izpostavil Orban in dodal: "Ubranili smo suverenost in svobodo Madžarske."
Orbanu čestital tudi Putin
Ruski predsednik Vladimir Putin, ki je zaradi invazije v Ukrajini postal sovražnik Zahoda številka ena, je danes Orbanu čestital. Izrazil je upanje, da se bo partnerstvo med njunima državama nadaljevalo.
Marki-Zay: Tako prepričljive zmage Fidesza nisem pričakoval
Njegov protikandidat Marki-Zay, ki je vodil doslej prvič združeno opozicijo, je poraz v nedeljo zvečer priznal. Kot je dejal, je žalosten in razočaran, pa tudi šokiran, saj ni pričakoval tako prepričljive zmage Fidesza.
"Ne želim skrivati svojega razočaranja, svoje žalosti (...) Vedeli smo, da bo to neenak teren. Priznavamo, da je Fidesz prejel ogromno večino glasov. A še vedno trdimo, da volitve niso bile demokratične in svobodne," je vztrajal.
Ponovil je, da so se borili v izredno neenakih pogojih proti kampanji "sovraštva in laži". Fidesz po njegovem ni zmagal pošteno in častno, ampak s "propagando". Kot je spomnil, so bili prisiljeni v boj stopiti v "z zvezanimi rokami in s kopjem v hrbtu". Opozicija ne izpodbija rezultata volitev, ampak le to, da so bile volitve demokratične in svobodne, je pojasnil.
Kot dodaja nemška tiskovna agencija dpa, imajo zmagovalci v politiki številne prijatelje, medtem ko poraženci ponavadi ostanejo sami. Tako je nedeljski nastop Marki-Zaya minil brez prisotnosti kateregakoli od voditeljev šestih opozicijskih strank, ki so ga podprle kot svojega premierskega kandidata na volitvah. So pa nestrankarskega konservativca in prepričanega katolika spremljali soproga in njunih sedem otrok.
"Ostajamo tukaj (...) oblasti za petami," je privržencem kljub vsemu še zatrdil Marki-Zay. "Nadaljevali bomo z bojem, ki nam ga nalagata naša vest in domoljubje (...) Ta boj ni bil zaman," je poudaril in dodal, da se ne smejo predati, saj "bo v težkih časih, ki prihajajo, potreba po enotnosti še večja". A analitiki že ocenjujejo, da je Marki-Zayeve politične kariere bolj ali manj konec.
Referendum o Orbanovem zakonu o LGBTIQ "padel" zaradi neveljavnih glasov
Madžari v nedeljo niso le volili novega parlamenta, ampak so tudi odločali o lani sprejetem zakonu, ki naj bi po Orbanovem zatrjevanju otroke zaščitil pred propagando skupnosti LGBTIQ. Referendum po sicer še začasnih rezultatih ni uspel, saj zaradi številnih neveljavnih glasovnic ni bil izpolnjen pogoj o udeležbi.
Volivci so odgovarjali na štiri referendumska vprašanja glede pouka o spolni usmerjenosti v javnih šolah, seznanjanja mladoletnih s terapijami za spremembo spola ter omejevanja medijskih vsebin, ki vplivajo na spolni razvoj otrok in jim predstavljajo možnosti spremembe spola.
Po skoraj 88 odstotkih preštetih glasovnic je videti, da je pri treh vprašanjih stroge omejitve, kakršne je uvedla vlada, podprlo dobrih 95 odstotkov volivcev. Le pri prvem vprašanju o tem, ali podpirajo sodelovanje otrok v javnih šolah pri pouku o spolni usmerjenosti brez privolitve staršev, je bil ta delež nekoliko nižji, "zgolj" 92,4-odstoten.
A za veljavnost referenduma bi se ga morala udeležiti in oddati veljavne glasovnice vsaj polovica volilnih udeležencev. Sprva je bilo v nedeljo zvečer videti, da je bil ta pogoj brez težav izpolnjen, a kasneje se je izkazalo drugače.
Iz rezultatov, kot jih je ponoči objavila madžarska tiskovna agencija MTI, namreč izhaja zelo velik delež neveljavnih glasovnih, takih je bila namreč kar slaba tretjina vseh oddanih. Delež tistih volilnih upravičencev, ki so se torej udeležili referenduma in obenem podali veljavne odgovore, je bil tako le 44-odstoten.
Francoska tiskovna agencija AFP ob tem navaja izjavo mlade prebivalke Budimpešte, da je namenoma oddala neveljavno glasovnico in na ta način pokazala svoje nestrinjanje z "izprijenim" referendumom, ki po njenem madžarske pripadnike skupnosti LGBTIQ prikazuje kot "sovražnike".