Podporniki vplivnega iraškega klerika vdrli v vladno palačo v Bagdadu, poročajo o mrtvih in ranjenih

STA, Va
29.08.2022 19:04

"Na kocki je preživetje države," so reagirali iz misije Združenih narodov v Iraku, ki je brez vlade, premierja in predsednika države že od parlamentarnih volitev oktobra lani.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Podporniki vplivnega iraškega klerika Moktada al Sadra so v ponedeljek vdrli v vladno palačo v močno varovani zeleni coni v Bagdadu, v kateri so številne vladne institucije in tuja predstavništva. Kmalu po vdoru v vladno palačo je v močno varovani zeleni coni prišlo do streljanja. Po poročanju prič naj bi bilo do spopadov prišlo med privrženci al Sadra in privrženci konkurenčnega šiitskega bloka, proiranskega Koordinacijskega okvira. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je bilo ubitih najmanj dvanajst privržencev al Sadra, 270 ljudi je bilo ranjenih.

Vojska je sprva razglasila policijsko uro samo v Bagdadu, a je demonstranti niso upoštevali. Kasneje so policijsko uro od 19. ure po srednjeevropskem času razširili na vso državo.

epa10145445 Supporters of Iraqi Shiite cleric Muqtada al-Sadr, head of the Sadrist movement, storm the Republican Palace that houses the office of the prime minister, in Baghdad, Iraq, 29 August 2022. The leader of the Sadrist movement Muqtada al-Sadr announced on 29 August his final retirement and the closure of institutions, prompting supporters, who had been on a sit-in at the Iraqi parliament since July, to storm the Republican Palace, that houses the office of the prime minister, while a curfew was announced in Baghdad from 3:30pm (12:30 GMT). EPA/AHMED JALIL
Ahmed Jalil

Misija Združenih narodov v Iraku (Unami) je dogajanje označila kot "izjemno nevarno zaostrovanje razmer" in pozvala protestnike, naj nemudoma zapustijo območje in se vzdržijo dejanj, ki bi lahko privedla do spirale dogodkov, ki je ne bo več mogoče ustaviti. "Na kocki je preživetje države," so dodali.

Reuters

Vdor podpornikov al Sadra v vladno palačo je sledil njegovi napovedi, da se zaradi nerešljivega političnega zastoja v državi umika iz politike. "To je revolucija ljudi, ne al Sadrovo gibanje," so vzklikali protestniki v zeleni coni in pozivali k padcu režima. Odstranili so številne ovire, varnostne sile pa so poskušale množico razgnati z vodnimi topovi in solzivcem, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Na objavljenih videoposnetkih je v vladni palači bilo videti protestnike, ki sedijo v foteljih v sejnih sobah, mahajo z iraškimi zastavami in se fotografirajo, nekateri pa se celo hladijo v bazenu na vrtu.

Reuters
Reuters

Al Sadr je svoj umik iz politike utemeljil z nerešljivim političnim zastojem v državi. Kritiziral je šiitske politične voditelje, ker niso upoštevali njegovih pozivov k reformam. Napovedal je tudi zaprtje svojih uradov, ob tem pa pojasnil, da bodo ostale odprte nekatere kulturne in verske institucije.

Že junija je al Sadr umaknil svoje poslance iz parlamenta, ker mu ni uspelo oblikovati vlade po svoji želji. Zaradi nesoglasij med strankami o oblikovanju koalicije je Irak brez vlade, premierja in predsednika države že od parlamentarnih volitev oktobra lani. Al Sadrovi privrženci od konca julija zasedajo parlament in protestirajo blizu vladnih zgradb ter tako blokirajo proces volitev novega predsednika in parlamenta.

Mnogi Iračani po drugi strani trdijo, da politični spopadi nimajo nobene zveze z njihovimi vsakodnevnimi boji. Irak so desetletja uničevali konflikti in vsesplošna korupcija. Država je bogata z nafto, vendar jo vseeno pestijo slaba infrastruktura, brezposelnost, izpadi električne energije in propadajoče javne storitve, zaradi suše, ki pustoši po vsej državi, pa se zdaj sooča tudi s pomanjkanjem vode.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta