Premoženje najbogatejših raste vse hitreje. Za koliko so ga povečali v lanskem letu?

M.S.
20.01.2025 15:00

V povprečju se je premoženje enega milijarderja povečalo za dva milijona dolarjev na dan. Najbogatejših deset milijarderjev pa je v povprečju svoje bogastvo povečalo za 100 milijonov dolarjev na dan.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Po izračunih Oxfama je za 36 odstotkov bogastva milijarderjev zaslužna dediščina.
EPA

Premoženje najbogatejših ljudi po svetu se povečuje vse hitreje, je pred današnjim začetkom WEF opozorila nevladna organizacija Oxfam. Glede na poročilo je bilo lani po svetu 2769 milijarderjev, kar je 204 več kot leto prej. Na drugi strani število ljudi, ki živijo pod pragom revščine, stagnira, število lačnih pa narašča.

Oxfam je v poročilu predvidel, da bo čez deset let na svetu vsaj pet ljudi, katerih premoženje bo preseglo 1000 milijard, je poročilo povzela nemška tiskovna agencija dpa.

Oxfamovo poročilo o neenakosti po svetu, ki ga organizacija tradicionalno objavi tik pred odprtjem letnega srečanja Svetovnega gospodarskega foruma (WEF) v švicarskem Davosu, temelji na različnih virih, med drugim na ocenah premoženja milijarderjev s strani ameriške poslovne revije Forbes in podatkih Svetovne banke.

Glede na poročilo se je premoženje vseh svetovnih milijarderjev samo leta 2024 povečalo s 13.000 milijard dolarjev na 15.000 milijard dolarjev, kar je trikrat hitrejša stopnja rasti kot leta 2023.

V povprečju se je premoženje enega milijarderja povečalo za dva milijona dolarjev na dan. Najbogatejših deset milijarderjev pa je v povprečju svoje bogastvo povečalo za 100 milijonov dolarjev na dan. Kot navaja Oxfam, bi ti, tudi če bi čez noč izgubili 99 odstotkov svojega premoženja, še vedno ostali milijarderji.

Poročilo je izpostavilo tudi, da je vir 60 odstotkov bogastva milijarderjev "dedovanje, monopolna moč ali prijateljske povezave". Po izračunih Oxfama je za 36 odstotkov bogastva milijarderjev zaslužna dediščina. To je še bolj očitno v EU, kjer je 75 odstotkov bogastva nezasluženega, pri čemer 69 odstotkov bogastva izvira samo iz dediščine.

"Bogastvo milijarderjev raste, bistvo pa je, da večina bogastva ni zasluženega, ampak podedovanega. Medtem se je število ljudi, ki se spopadajo z revščino po vsem svetu, od devetdesetih let komaj kaj spremenilo. Voditelji EU morajo bolj obdavčiti bogastvo superbogatih, vključno z dediščino. Brez tega tvegamo, da se bo vrzel med ultra bogatimi in običajnimi Evropejci povečevala," je poročilo pospremila davčna strokovnjakinja Oxfama za EU Chiara Putaturo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta