O tem poroča ameriški časnik New York Times (NYT), ki je informacije prejel od ameriških in ukrajinskih uradnikov. Ti sicer niso želeli biti imenovani, saj so novinarjem podali občutljive obveščevalne ocene in iskreno oceno zmožnosti Ukrajine na bojiščih.
Ruske sile naj bi vojake na območje Kurska poslale, brez da bi zmanjšale število svojih enot na bojiščih na vzhodu Ukrajine, to pa jim omogoča, da lahko istočasno pritiskajo na več frontah.
Moskva si želi ponovno prevzeti nadzor nad Kurskom še v tem letu, ameriški uradniki pa trdijo, da za zdaj večjega napada v Kursku z vojaki še niso izvedli. Doslej naj bi bolj ali manj ukrajinske položaje obstreljevali z raketami in topništvom.
Ukrajinski uradniki pa ocenjujejo, da bi lahko do večjega napada z vojaki prišlo v prihodnjih dneh, pri tem pa naj bi sodelovale tudi severnokorejske sile, ki se za zdaj na zahodnem delu Kurska urijo z ruskimi vojaki. Severna Koreja ima sicer veliko vojsko, ki pa za razliko od ruske že desetletja ni sodelovala v bitkah.
Vdor v Kursk razredčil ukrajinske sile na vzhodu
Eden izmed zahodnih uradnikov je dejal, da je ukrajinski vdor v Kursk razredčil ukrajinske sile na bojišču na vzhodu Ukrajine, ki so tako ostale bolj ranljive za rusko napredovanje. Ta uradnik prav tako trdi, da se Ukrajina še trdno brani v Kursku in da bi lahko njeni vojaki tam ostali vsaj še nekaj časa.
Tako zahodni kot tudi ukrajinski uradniki poudarjajo, da prihod severnokorejskih sil predstavlja zaostritev razmer. Ameriški uradniki ocenjujejo, da je Severna Koreja za boje v Kursk poslala več kot 10 tisoč svojih vojakov, ki so oblekli ruske uniforme in prejeli rusko vojaško opremo, po vsej verjetnosti pa se bodo borili v ločenih enotah.
Moskva naj bi jim priskrbela tudi mitraljeze, ostrostrelske puške, protitankovske rakete in granate na raketni pogon. Ameriški uradniki so povedali, da naj bi jih Rusi urili tudi za čiščenje rovov. Prav to pa pomeni, da bo verjetno vsaj del severnokorejskih sil sodeloval v frontalnih napadih na utrjene ukrajinske položaje. Tudi predstavnica Pentagona Sabrina Singh je pretekli teden uradno povedala, da bodo glede na pričakovanja severnokorejski vojaki sodelovali v bitkah.
Razdeljeni v dve skupini
Ukrajinski uradnik je tudi povedal, da so severnokorejski vojaki razdeljeni v dve skupini - jurišno enoto in enoto za podporo. Šlo naj bi za pripadnike 11. korpusa, ki ga sestavljajo vojaki za posebne operacije. Verjetno se bodo bojevali kot lahka pehota, brez oklepnih vozil.
Že kmalu po vdoru v Kursk so ukrajinski vojaki zavzeli na stotine kvadratnih kilometrov veliko ozemlje v Rusiji. Ruske enote so jih že pregnale s približno polovice tega teritorija, zdi pa se, da se Moskva zdaj pripravlja na operacijo precej večjih razsežnosti.
Ameriški uradniki ocenjujejo, da bo ukrajinske sile težko pregnati in da bodo verjetno ruske in severnokorejske sile utrpele velike izgube. Ameriški in britanski vojni analitiki menijo, da ima Rusija vsak dan okoli 1200 ubitih in ranjenih vojakov.
Rusi se morda ne bodo ustavili na lastni meji
Če bo ruska vojska dobila zalet, se morda ne bo ustavila na svoji meji in bo skušala ukrajinske sile potisniti globlje na ukrajinsko ozemlje. Ni pa jasno, ali bo severnokorejska vlada pooblastila svoje sile za vojskovanje na ukrajinskem teritoriju. Nekateri ameriški uradniki so prepričani, da bo Pjongjang svojim vojakom ukazal, da se ustavijo na meji, ruske sile pa bodo verjetno potiskale ukrajinske vojake stran od meje.