"Gre za hrvaškega državljana, ki je bil prostovoljec v Ukrajini," je o Hrvatu, ki je bil ranjen minule dni na bojišču, v petek v Zagrebu povedal hrvaški minister za zdravje Vili Beroš.
Hrvat ni v smrtni nevarnosti in ga bodo prepeljali na Hrvaško. Oglasil se je tudi predsednik Hrvaške Zoran Milanović in podprl prizadevanje, da hrvaškega državljana spravijo iz Ukrajine, takoj ko bo mogoče.
"Ne vem, za koga gre," je komentiral Milanović, "a ker je hrvaški državljan, je naš."
Francosko zunanje ministrstvo je potrdilo, da je pri Harkivu umrl francoski državljan, ki se je kot prostovoljec pridružil ukrajinski vojski. Na poti v mesto Severodoneck na vzhodu države pa sta bila lažje ranjena dva novinarja tiskovne agencije Reuters, njun voznik pa je bil ubit. Potovala sta v vozilu, ki so jima ga priskrbeli proruski separatisti. Prav tako so jim separatisti dodelili voznika, ki pa je bil med obstreljevanjem ubit.
"Seznanjeni smo z žalostno novico, da je bil francoski državljan smrtno ranjen med spopadi v Ukrajini. Vse opozarjamo, da je celotna država vojno območje in odsvetujemo vsa potovanja v Ukrajino, ne glede na razlog," je sporočil tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva.
Putin zavrača krivdo Rusije za pomanjkanje žita na svetovnem trgu
Ruski predsednik Vladimir Putin je po srečanju s predsednikom Afriške unije Mackyjem Sallom zavrnil odgovornost Moskve za pomanjkanje žita na svetovnem trgu. Kriza naj bi se bila po njegovih besedah začela že pred vojno. Dodal je, da bi Rusija lahko omogočila varen prehod ukrajinskih ladij skozi Črno morje in dovolila uporabo pristanišč.
Rusija ni tista, ki preprečuje izvoz pšenice iz Ukrajine, je v intervjuju za državno televizijo Rusija 1 dejal ruski predsednik. Ukrajina pa da bi morala odstraniti mine iz svojih pristanišč na črnomorski obali, česar pa ruska vojska ne bi izkoristila za napade, je še obljubil. Prav tako je dejal, da bi Rusija lahko omogočila varen prehod ukrajinskih ladij skozi Črno morje in dovolila uporabo pristanišč v mestih Mariupol in Berjansk, ki jih trenutno nadzira.
Predsednik Afriške unije je po srečanju na twitterju zapisal, da je Putin pripravljen pomagati pri povečanju dobav ukrajinskega žita. Njuno srečanje v Sočiju je potekalo na dan, ko je afriška država Čad zaradi pomanjkanja zalog žita razglasila izredne razmere.
Združeni narodi so že opozorili, da se zlasti afriške države, ki več kot polovico svoje porabe pšenice uvozijo iz Ukrajine in Rusije, soočajo s krizo "brez primere". Cene hrane naj bi v Afriki presegle cene po arabski pomladi leta 2011 in prehranskih nemirih leta 2008.
Ukrajina je bila pred invazijo vodilna izvoznica koruze in pšenice ter je sama ustvarila 50 odstotkov svetovne trgovine s sončničnimi semeni in oljem. Trenutno pa so njena pristanišča še vedno blokirana, izvoz žita pa omejen. (STA, Va)
Vojna v Ukrajini traja že sto dni. V Kremlju so ob tem objavili, češ da so v tem času "dosegli določene rezultate", da pa se bo vojna nadaljevala, dokler ne izpolnijo vseh. Ukrajinska parlamentarka Lesia Vasilenko pa je na twitterju pojasnila, kaj pravzaprav pomeni petina ozemlja, kolikor ga v Ukrajini po besedah predsednika Volodimirja Zelenskega okupirajo Rusi. To je 125.000 kvadratnih kilometrov ali kot tri Švice skupaj ali več kot pol Velike Britanije, je tvitnila.
"To je vojna dobrega in zla, a dobro in pravičnost vedno zmagata," se je na Telegramu oglasil župan Kijeva Vitalij Kličko. "Teh sto dni je kot en dolg, naporen dan, ki se nikoli ne konča," je zapisal.