V Rusiji je začel veljati zakonski amandma, ki za tujce, če v državi ostanejo več kot tri mesece, odreja obvezne periodične zdravniške preglede.
Tujci bodo morali opraviti test na HIV, sifilis, tuberkulozo, gobavost, mamila in covid-19, prav tako bodo morali oblastem pustiti prstne odtise in biometrično fotografijo. Osebe, ki so izvzete iz novih predpisov, so diplomati, državljani Belorusije in otroci, mlajši od šest let.
Rusko ministrstvo za zdravje je sredi decembra sicer sporočilo, da testov dejansko ne bo treba opravljati vsake tri mesece, kljub temu da uredba, ki spremlja zakon, navaja, da bodo zdravniška potrdila veljavna tri mesece.
Tistim, ki bodo pozitivni na katerokoli navedeno bolezen, vizum ne bo odobren, vsi obstoječi vizumi pa bodo preklicani. Označeni bodo za "nezaželene" in primorani zapustiti državo, poroča Deutsche Welle.
Nova pravila so že izzvala močno nasprotovanje številnih tujih poslovnih organizacij v Rusiji, vključno z ameriško gospodarsko zbornico in Združenjem evropskih podjetij. Po navedbah do Kremlja kritičnega ruskega časnika Nova Gazeta, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa, bi lahko šlo pri obveznih zdravniških pregledih za tujce za diskriminacijo.
Nemško-ruska gospodarska zbornica (AHK) je opozorila, da bi pravila ob doslednem izvajanju lahko imela posledice za rusko gospodarstvo. Če bodo prizadeti predstavniki podjetij, obstaja tveganje, da bi se "tuji menedžerji, ki so pomembni za Rusijo, v velikem obsegu odvrnili od Rusije", so sporočili iz AHK. Zbornica je rusko vlado že pozvala k omilitvi pravil.