Zgodbe o covidu-19 očitno še ni konec, zaokrožila je namreč novica o novi podrazličici virusa, imenovani kraken. V Romuniji sta okužena mati in otrok, informacijo pa je potrdil tudi Inštitut za nalezljive bolezni Matei Bals v Bukarešti. Tako mati kot otrok imata zaenkrat blage simptome, a na inštitutu opozarjajo, da ni prostora za popuščanje, saj gre za mutacijo, ki bi lahko bila odporna na cepiva proti koroni, piše Nova.rs.
Zgodnji simptomi te različice so podobni kot pri omikronu: kihanje, šibkost, povečan izcedek iz nosu, glavobol, bolečine v kosteh ... Kraken oziroma XBB.1.5 je podrazličica omikrona, ki trenutno prevladuje med okuženimi v ZDA, piše CNBC. Navajajo, da gre za najlažje prenosljivo različico koronavirusa, ki pa menda ne pomeni hujših simptomov, pri čemer se sklicujejo na Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO). Maria Van Kerkhove iz WHO pravi, da je hitrost širjenja krakena zaskrbljujoča, saj se število v ZDA vsaka dva tedna podvoji. "Mutacije omogočajo temu virusu, da zlahka vstopi v celico in se razmnoži," pojasnjuje Kerkhove.
Kraken je dobil ime po mitološki morski pošasti, sicer pa je nova podrazličica XBB.1.5, ki so jo odkrili oktobra lani v ZDA, bistveno lažje prenosljiva kot vse doslej znane različice. Glede na genetske analize se ta širi predvsem v ZDA in Evropi, zasledili pa so jo že v 29 državah.
Ni narobe, če države sprejmejo previdnostne ukrepe
Z ozirom na zaostrene razmere zaradi covida-19 na Kitajskem pa regionalni direktor za Evropo pri WHO Hans Kluge deli mnenje Evropskega centra za preprečevanje in obvladovanje bolezni (ECDC), da tamkajšnje povečanje števila primerov okužb verjetno ne bo imelo večjega vpliva na epidemiološko situacijo v Evropi. Po razpoložljivih informacijah so različice, ki krožijo na Kitajskem, tiste, ki so bile zabeležene v Evropi in drugod, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Vendar pa "ne smemo postati samozadovoljni", je ob tem opozoril Kluge. Po njegovem prepričanju ni narobe, če države sprejmejo previdnostne ukrepe za zaščito svojega prebivalstva. Vendar bi morale ob tem zagotoviti, da so sprejeti potovalni ukrepi znanstveno utemeljeni, ustrezni in nediskriminatorni.
Kluge je države tudi pozval, naj okrepijo nadzor, med drugim s sekvenciranjem vzorcev, pri čemer ugotavlja, da so mnoge močno zmanjšale svoje zmogljivosti. (STA)