Tragično trčenje vlakov v Grčiji: Postajni načelnik naj bi priznal odgovornost za nesrečo

STA, M.R.
02.03.2023 08:24

Število smrtnih žrtev torkove železniške nesreče pri mestu Larisa v Grčiji je naraslo na najmanj 57, več deset ljudi je poškodovanih. Postajni načelnik naj bi medtem priznal odgovornost za nesrečo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Čiščenje prizorišča včerajšnjega trčenja vlakov.
REUTERS

59-letni postajni načelnik, ki so ga v povezavi z nesrečo aretirali kmalu po njej, naj bi danes priznal odgovornost za nesrečo. "Menim, da je postajni načelnik priznal odgovornost, malomarnost in napako," je danes dejal tiskovni predstavnik grške vlade Janis Ojkonomu. Načelnik naj bi popoldne stopil pred sodnika.

Ojkonomu je ob tem pojasnil tudi, da so zamude pri namestitvi potrebne zaščitne opreme na progah posledica "kroničnega slabega delovanja in desetletij neuspešnega" državnega upravljanja.

Reuters

Odstopil minister

Gasilci in reševalci v razbitinah potniškega in tovornega vlaka, ki sta v Larisi trčila v torek pozno zvečer, še vedno iščejo trupla in morebitne preživele, medtem ko so kritike na račun upravitelja železnic vse glasnejše.

Kostas Karamanlis je zaradi nesreče v sredo odstopil s položaja ministra za promet in prevzel, kot je dejal, odgovornost za napake oblasti pri urejanju železniškega sistema, ki po njegovih besedah ni primeren za 21. stoletje. Na položaju ga je nasledil Giorgos Gerapetritis, ki je obljubil, da bodo odkrili vzrok nesreče, modernizirali železniško omrežje in vzpostavili varnost v železniškem prometu, poročajo tuje tiskovne agencije.

"To je zelo velika odgovornost," je povedal ob primopredaji poslov na ministrstvu in dodal, da je naloga vlade, da se takšna nesreča nikoli več ne zgodi. Družinam žrtev se je tudi opravičil.

Sicer pa se je že sinoči v Atenah pred sedežem družbe Hellenic Train, odgovorne za vzdrževanje grških železnic, v sredo zbralo kakih tisoč protestnikov, ki so med drugim metali kamenje na poslopje. Policija je protestnike razgnala s solzivcem.

Protesti so v sredo zvečer potekali tudi na železniških postajah v Solunu in mestu Larisa, blizu katerega sta v noči na sredo čelno trčila tovorni in potniški vlak.

Protest v Atenah
REUTERS
REUTERS

Eden od demonstrantov v Larisi je ocenil, da je bila nesreča le vprašanje časa. "Železniško omrežje je problematično, osebje pa slabo plačano," je dejal Nikos Sava, študent medicine s Cipra. "Ne bi smeli dopustiti, da se zgodi taka nesreča. Takšno stanje poznamo že 30 let," pa je povedal zdravnik Costas Bargiotas iz Larise.

Prizorišče tragičnega trčenja vlakov
REUTERS

Grška vlada obljublja, da bodo z neodvisno preiskavo odkrili vzrok najhujše železniške nesreče v zgodovini države, odgovorni pa bodo morali pred sodišče. Grški premier Kiriakos Micotakis je krivdo za tragično nesrečo pripisal človeški napaki.

Obtožbe na račun državnih železnic

Proti grškemu državnemu železniškemu podjetju OSE letijo resne obtožbe. Po poročanju medijev so namreč člani železniškega sindikata že dolgo opozarjali na možnost nesreč, saj elektronski nadzorni sistem na progi Atene-Solun skorajda ni deloval.

Po poročanju grškega poslovnega časopisa Naftemporiki so se na progi že večkrat zgodile manjše nesreče ali pa je do njih skoraj prišlo. Na to naj bi nazadnje opozorili pred tremi tedni. "Dokler ne bodo sprejeti zaščitni ukrepi za delovna mesta ter varno delovanje in promet vlakov, se nesreče ne bodo končale," piše v pismu sindikata z dne 7. februarja.

Na pomanjkljivosti so opozorili tudi v drugem pismu, ki ga je sindikat strojevodij novembra lani poslal ministrstvu za promet. Po navedbah iz pisma svetlobna signalizacija na progi že več let ne deluje, kot tudi ne evropski sistem za nadzor vlakov, ki te pred nevarnostjo ustavi. Poleg tega varnostni in svetlobni sistemi v predorih ne delujejo v celoti že več kot 15 let, še piše v pismu.

Sindikat: Sistem ni delval pravilno

Člani železniškega sindikata menijo, da varnostni sistemi niso pravilno delovali, saj so na to že več let opozarjali. Železniški delavci danes v znak protesta in žalovanja stavkajo, ker država po njihovem mnenju zanemarja železnice. "Bolečina se je spremenila v jezo zaradi več deset mrtvih in ranjenih kolegov in sodržavljanov," je sindikat delavcev po poročanju tiskovne agencije Reuters navedel v napovedi stavke.

REUTERS

Transparent, izobešen pred bolnišnico, kamor so prepeljali posmrtne ostanke žrtev železniške nesreče, sicer opozarja, da bodo oblasti v preiskavi trčenja vlakov prikrile vse sistemske napake.

Družine pogrešanih so v bližnji bolnišnici in dajale vzorce DNK, da bi lahko identificirali njihove pogrešane bližnje. Zaradi požara, ki je po trčenju zajel prednje vagone potniškega vlaka, je namreč težko identificirati žrtve. Tiskovni predstavnik gasilcev Vasilis Vartakogjanis je povedal, da je temperatura v prvem vagonu dosegla 1300 stopinj Celzija, zaradi česar je "težko prepoznati ljudi, ki so bili v njem".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta