Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je danes v Bruslju napovedala ukrepanje zaradi madžarskega zakona, ki se nanaša na pravice skupnosti LGBTIQ. "Madžarski zakon je sramota," je poudarila. Komisija bo po njenih besedah madžarskim oblastem poslala pismo, v katerem bo izrazila pravne zadržke, preden začne zakon veljati.
V Evropskem parlamentu obsodbe madžarskega zakona, pred poslopjem mavrična zastava
Evropski parlament v Bruslju kot tudi pisarne parlamenta v državah članicah EU bodo v znak solidarnosti s skupnostjo LGBTIQ drevi izobesili mavrične zastave. To je na poziv poslanke Zelenih Terry Reintke danes odobril predsednik parlamenta David Sassoli.
Mnoge ustanove, tudi mestne hiše in stadioni po vsej Evropi, bodo v odgovor na prepoved Uefe pokazale solidarnost in drevi zasvetile v mavričnih barvah ali bodo izobesile mavrične zastave, je pred tem v svojem nastopu dejala poslanka iz Nemčije in parlament pozvala, naj stori enako.
Uefa je zavrnila zahtevo münchenskega mestnega sveta, da bi za nocojšnjo tekmo med Nemčijo in Madžarsko stadion obarvali v mavrične barve. Madžarski parlament je namreč minuli torek potrdil zakon, ki za mladoletne prepoveduje izobraževalne programe in vsebine o homoseksualnosti in transseksualnosti, kar je širom Evrope naletelo na burne odzive in obsodbe.
"Mavrična zastava ni politična provokacija. Je znak spoštovanja temeljnih pravic, raznolikosti in človeškega dostojanstva," je še poudarila poslanka.
Poslanec iz Evropske ljudske stranke (EPP) Jeroen Lenaers pa je ponovil besede predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen, da je madžarski zakon "sramota", kritičen pa je bil tudi do odločitve Uefe, ki da skuša prepovedati mavrične barve kot politični simbol.
Ne gre za politiko, gre za enakopravnost, vključenost, temeljne pravice, in za te temeljne pravice se moramo vsak dan boriti, je dejal. Zato pričakuje, da bodo to v prihodnjih tednih storili tudi v Svetu EU, v katerem so zastopane države članice.
Podporo von der Leynovi je izrekel tudi vodja EPP v parlamentu Manfred Weber. "Evropa se zavzema za svobodo in strpnost. Sta temelj našega načina življenja in našega uspeha. Da bi to zaščitili, ni prostora za zakone, ki nasprotujejo temeljnim svoboščinam ljudi. V celoti podpiramo predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, da podpre te vrednote in naše zakone povsod v Evropi," je zapisal na Twitterju.
Poslanka Levice Manon Aubry pa je ob svojem nastopu v okviru razprave, ki je potekala na temo priprav na vrh EU in migracij, razvila mavrično zastavo.
V Bruslju, kamor naj bi že danes pripotoval madžarski premier Viktor Orban, ki se bo v četrtek in petek udeležil vrha EU, bo zvečer v mavrične barve osvetljen tudi osrednji trg Grand Place, je na Twitterju napovedal župan Bruslja Philippe Close.
"Ta zakon očitno diskriminira ljudi na podlagi njihove spolne usmerjenosti in je v nasprotju s temeljnimi vrednotami EU," je poudarila von der Leynova na novinarski konferenci. Ob tem je izpostavila, da močno verjame v EU, v kateri lahko vsakdo ljubi, kogar želi, in ki sprejema raznolikost. Napovedala je, da bo uporabila vse pristojnosti komisije za zavarovanje pravic vseh državljanov, ne glede na to, kdo so in kje živijo.
Orban proti mavrični osvetlitvi Arene
Madžarski premier Viktor Orban, ki slovi kot velik nogometni navdušenec, je nemško politiko pozval, naj spoštuje prepoved Evropske nogometne zveze (Uefa). Uefa je namreč zavrnila zahtevo münchenskega mestnega sveta, ki je nemške prireditelje evropskega nogometnega prvenstva pozval, da bi Areno v času drevišnje tekme med reprezentancama Nemčije in Madžarske osvetlili v mavričnih barvah.
"Da se münchenski nogometni stadion ali kak drug evropski stadion osvetli v mavričnih barvah ni odločitev na državni ravni," je za nemško tiskovno agencijo dpa danes menil madžarski premier.
Münchenski mestni svet je z omenjeno pobudo želel izraziti nestrinjanje z madžarsko vlado, ki je nedavno sprejela zakon, ki omejuje pravice mladih do informiranja glede homoseksualnosti in transseksualnosti. Uefa je na pobudo mestnega sveta odgovorila, da je "politično in versko nevtralna organizacija" zato je, "glede na politični kontekst" sprejela odločitev, da pobudo zavrne.
Med šestnajstimi državami, zaskrbljenimi zaradi zakona, ni Slovenije
14 držav članic EU je včeraj v skupni izjavi izrazilo "globoko zaskrbljenost" zaradi novega zakona na Madžarskem, ki po njihovem prepričanju diskriminira pripadnike skupnosti LGBTIQ in krši pravico do svobode izražanja pod pretvezo zaščite otrok. Podpisnice, med katerimi ni Slovenije, so Evropsko komisijo pozvale k ukrepanju. Pobudo sta danes podprli še Grčija in Avstrija, skupaj torej 16 držav.
Finančne sankcije zaradi zakona?
Belgijski premier Alexander De Croo je sicer pred dnevi pozval k finančnim sankcijam EU proti Madžarski zaradi zakona, ki prepoveduje spodbujanje homoseksualnosti v izobraževalnem procesu. V belgijskem parlamentu je izpostavil, da v EU ni prostora za homofobijo.
V torek pa je na pobudo Belgije skupina štirinajstih članic, med katerimi ni Slovenije, v skupni izjavi izrazila zaskrbljenost zaradi madžarskega zakona, ki po njihovem prepričanju diskriminira osebe LGBTIQ in krši pravico do svobode izražanja pod pretvezo zaščite otrok, ter komisijo pozvala k ukrepanju.