Ustavno sodišče Ekvadorja dekriminaliziralo evtanazijo

STA, Va
08.02.2024 11:32

"Kazen za uboj ne more veljati za zdravnika, ki izvede evtanazijo, da bi pacientu ohranil pravico do dostojnega življenja," je odločilo ustavo sodišče v državi. Nanj se je obrnila 42-letnica z amiotrofično lateralno sklerozo (ALS).

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Ekvadorsko ustavno sodišče je v sredo na podlagi tožbe neozdravljive pacientke Paole Roldan dekriminaliziralo evtanazijo. Ekvador je tako za Kolumbijo postal druga latinskoameriška država, ki je evtanazijo dekriminalizirala.

Ustavno sodišče je s sedmimi glasovi za in dvema proti zdravnikom odprlo vrata, da lahko neozdravljivi pacientki pomagajo umreti, ne da bi jim za to grozila zaporna kazen.

"Kazen za uboj ne more veljati za zdravnika, ki izvede evtanazijo, da bi pacientu ohranil pravico do dostojnega življenja," je razsodilo sodišče in dodalo, da bi bilo "nerazumno, če bi nekomu, ki se znajde v takšnem položaju, naložili obveznost, da ostane pri življenju".

"Vsak človek lahko sprejme svobodne in informirane odločitve, kadar je prizadet njegov osebni razvoj, kar vključuje možnost, da se konča intenzivno trpljenje, ki ga povzroča resna in nepopravljiva telesna poškodba oziroma resna in neozdravljiva bolezen," je še zapisano v sodbi.

Tožbo je avgusta lani vložila Paola Roldan, ki je zbolela za amiotrofično lateralno sklerozo (ALS). V njej je izpodbijala člen ekvadorskega kazenskega zakonika, po katerem se evtanazija obravnava kot uboj, za katerega je predvideno od 10 do 13 let zapora.

"Želim počivati v miru. To, kar doživljam, je boleče in kruto," je Roldan dejala na novembrski sodni obravnavi prek video povezave. Po odločitvi ustavnega sodišča je 42-letnica poudarila, da je Ekvador postal nekoliko bolj prijazen, svoboden in dostojanstven. "Boj za človekove pravice nikoli ni tlakovana pot," je še dodala.

Njen oče Francisco Roldan je novinarjem povedal, da ima mešane občutke glede sodbe, ki jo je sicer označil za zgodovinski dogodek in pomembno zapuščino njegove hčerke, saj bo vodila do njene smrti.

Ustavno sodišče je odredilo tudi pripravo predloga zakona o evataniziji, ki ga bo moral odobriti kongres. Postopek bo sicer verjetno trajal več mesecev, odvetnik pacientke Farith Simon pa kljub temu vztraja, da je "sodba nemudoma izvršljiva".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta