V Avstriji z novim, prijaznejšim načinom testiranja za najmlajše. Kdaj se bo začelo samotestiranje učencev pri nas?

A.L.
30.04.2021 10:50
V Avstriji že od februarja potekajo redna testiranja šolskih otrok na novi koronavirus. Da bi naredili varnejše tudi vrtce, so v začetku aprila v treh avstrijskih deželah potekali pilotni projekti testiranja vrtčevskih otrok z lizikami. V deželah Spodnja Avstrija in Gradiščanska so s pomočjo lizik izvajali antigenske teste na novi koronavirus, na Dunaju pa PCR teste.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Spodnja Avstrija in Gradiščanska sta pilotni projekt zagnala po veliki noči. V Gradiščanski so med prazniki staršem razdelili okoli 11.000 testov z liziko, ki so jih morali izvesti s svojimi otroki pred prihodom v vrtec. 

Radio Sarajevo zdaj poroča, da teste z lizikami v nekaterih avstrijskih vrtcih že dajejo kot alternativo klasičnim testom. V deželi Gradiščanska so že naročili 35.000 testov, ki so do otrok precej prijaznejši. Pilotni projekt se je izkazal za uspešnega, starše so pisno obvestili, da bodo otroci prejeli tri brezplačne teste tedensko. Navodila testiranja so preprosta. "Test dajte v usta, sesajte 90 sekund," se glasijo napotki. Nato se test odloži v ustrezno posodico, po 15 minutah je znan rezultat.

NLZOH hitre teste po verifikaciji ocenil kot primerne za samotestiranje učencev in dijakov

Kakšno pa je medtem stanje pri nas? Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano (NLZOH) je po verifikaciji hitrih testov za samotestiranje učencev in dijakov na okužbo z novim koronavirusom ocenil, da so primerni za uporabo za predviden namen, je sporočila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Za uporabo testa v slovenskem prostoru mora svoje mnenje podati še Javna agencija Republike Slovenije za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), je včeraj poročala STA.

V postopku verifikacije so na NLZOH izvedli dodatno preverjanje testov, ki jih je Slovenija kupila preko skupnega javnega naročila EU, za specifični namen samotestiranja, kar pomeni, da bolnik vzorec vzame sam iz sprednjega dela nosu, je spomnila Žohar Čretnikova spomnila na včerajšnji vladni novinarski konferenci.

Fotografija je simbolična.
Sanja Verovnik

Vključili so 493 sodelujočih, tudi osebe, ki so hospitalizirane zaradi resnejšega poteka bolezni, in mlajše od 15 let. S preverjanjem so želeli ugotoviti, ali je konkretni hitri test sposoben zaznati asimptomatske nosilce, ki imajo visoko virusno breme, če si posameznik vzorec odvzame sam, piše STA.

Proizvajalec zagotavlja 95-odstotno občutljivost testa ob strokovnem odvzemu vzorca iz zgornjega dela nosu in grla. Na NLZOH pa so pri samotestiranju, kjer je oseba vzorec odvzela iz prednjega dela nosu, ugotovili, da je občutljivost testa pri simptomatskih osebah 69,28- odstotna. Pri osebah brez simptomov 72,22-odstotna, pri otrocih 90,91-odstotna, pri otrocih s simptomi bolezni pa 88,89-odstotna. Občutljivost sicer upada glede na število dni od pojava simptomov.

Testi, namenjeni samotestiranju šolarjev, so se v postopku verifikacije na NLZOH izkazali za primerljivo učinkovite kot ostali hitri testi na voljo pri nas. A preden bodo ti dejansko v uporabi, mora mnenje o tem, ali jih lahko dejansko uporabijo za samotestiranje, podati še Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP), je še pojasnila Žohar Čretnikova.

Po njenih informacijah se vloga za JAZMP že pripravlja. Kdaj bodo šolarji teste začeli uporabljati, pa je v pristojnosti ministrstva za zdravje, ki bo odločilo, v kakšnem obsegu in kdaj bodo testi šli v uporabo, v dogovoru z ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, so še zapisali pri STA.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta