Po napovedih bodo vse članice EU prve pošiljke cepiva Pfizerja in BioNTecha, ki je primerno za starejše od 16 let, prejele do danes. V prvih pošiljkah bo za vsako državo 9750 odmerkov.
Evropska komisija je s Pfizerjem in BioNtechom novembra sklenila dogovor o nakupu 200 milijonov odmerkov cepiva proti covidu-19 z možnostjo nabave dodatnih 100 milijonov odmerkov po odobritvi cepiva.
V postopku za odobritev v EU je tudi cepivo Moderne, Evropska agencija za zdravila (Ema) naj bi o njem odločala 6. januarja. Agencija opravlja tudi tekoči pregled za cepivo, ki sta ga razvila podjetje AstraZeneca in oxfordska univerza. V postopku je sicer še več drugih cepiv.
Velika večina članic unije bo cepljenje začela v nedeljo. Nekatere bodo prve odmerke namenile zdravstvenemu osebju, druge oskrbovancem domov za starejše.
Tudi v Sloveniji se bo celjenje v nedeljo po pričakovanjih začelo v domovih za starejše. Pristojni so se namreč odločili, da bodo možnost cepljenja najprej ponudili oskrbovancem v domovih za starejše in tam zaposlenim, sledilo bo cepljenje najbolj ogroženih zaposlenih v zdravstvenih ustanovah.
V Avstriji bodo najprej na Dunaju cepili peterico ogroženih bolnikov iz posebne covidne ambulante, starejših od 80 let. Država bo v začetku prejela 10.000 odmerkov cepiva, kasneje še 270.000 odmerkov cepiva, do konca marca pa skupno milijon. V začetku bodo cepili predvsem tiste, ki jih covid-19 najbolj ogroža - oskrbovance domov za ostarele, tiste, ki potrebujejo nego, in zdravstvene delavce.
V Italiji bodo v nedeljo kot prvo cepili 29-letno medicinsko sestro iz rimske bolnišnice za nalezljive bolezni Spallanzani, prvi dan pa bodo cepljeni še štirje zdravstveni delavci iz te bolnišnice. Na splošno bodo najprej cepili zdravstveno osebje v bolnišnicah in domovih za starejše.
Sicer bo v Italiji cepljenje potekalo tudi na trgih mest, kjer bodo v ta namen po napovedih postavili na stotine okroglih paviljonov. Za zdaj ne načrtujejo uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19.
Na Hrvaškem bodo prednost imeli stanovalci domov za starejše, tamkajšnji zaposleni ter zdravstveni delavci, ki so najbolj izpostavljeni nevarnosti okužbe z novim koronavirusom. Cepljenje, ki bo brezplačno in prostovoljno, bo potekalo istočasno in koordinirano v vseh županijah.
Na Madžarskem bodo prve odmerke cepiva Pfizerja in BioNTecha v nedeljo prejeli zdravniki in medicinske sestre, ki skrbijo za covidne bolnike. Država se sicer ločeno od EU pogovarja tudi o nakupu cepiv iz Rusije in Kitajske.
V nasprotju z načrtom Evropske komisije, da bi cepljenje v članicah začeli usklajeno v nedeljo, je Madžarska svoje državljane kot prva začela cepiti že danes, je na spletni strani poročal portal Politico.eu.
"Začeli smo s cepljenjem zdravstvenih delavcev v skladu z že prej določenim načrtom," je za tiskovno agencijo Reuters potrdil tiskovni predstavnik vlade. Politico ob tem navaja, da je Madžarska sicer pred tem naznanila, da bo začela zdravstvene delavce cepiti v nedeljo.
V Nemčiji bodo najprej cepili ranljive skupine, kot so starejši in ljudje z drugimi boleznimi. Sledili bodo zaposleni v bolnišnicah in domovih za starejše, kasneje pa še zaposleni v drugih poklicih, ključnih za delovanje države.
Nemške oblasti upajo, da bo cepljenje v polnem zamahu v prvem četrtletju prihodnjega leta, zato po vsej državi vzpostavljajo skupno okoli 60 centrov za cepljenje proti covidu-19. Šest tovrstnih centrov naj bi delovalo tudi v prestolnici Berlin s 3,8 milijona prebivalcev, v njih pa naj bi cepili okoli 20.000 ljudi dnevno. Minister za zdravje Jens Spahn je ocenil, da bi lahko do konca poletja 2021 proti covidu-19 cepili okoli 60 odstotkov prebivalstva.
V Franciji se bo kampanja cepljenja v nedeljo začela v "dveh ali treh domovih za starejše", kjer bodo cepili nekaj deset oskrbovancev, je napovedal francoski minister za zdravje Olivier Veran. V ponedeljek in torek bodo cepljenje razširili na še več domov za ostarele.
Pred začetkom cepljenja je v Franciji precej razširjeno nasprotovanje cepljenju - glede na anketo časnika Journal du Dimanche temu nasprotuje kar 59 odstotkov vprašanih. Francoska vlada je zato po poročanju tiskovne agencije AFP sprejela predlog zakona, po katerem bi lahko necepljenim prepovedali uporabo javnega prometa ali izvajanje določenih dejavnosti. Predlog, ki ga bo obravnaval še parlament, je razburil javnost. Predsednik Emmanuel Macron je sicer obljubil, da cepljenje v Franciji ne bo obvezno, ga je pa toplo priporočil.
V Španiji bodo najprej cepili najbolj ogrožene skupine prebivalstva, kot so prebivalci v domovih za starejše in zdravstveno osebje. Po načrtih španske vlade naj bi do konca februarja cepili 2,5 milijona ljudi, do maja ali junija pa 15 do 20 milijonov od skupaj 47 milijonov prebivalcev.
Kampanja cepljenj bo v nedeljo po napovedih stekla še na Češkem, Slovaškem, Poljskem, v Romuniji, Grčiji, Bolgariji, Litvi, Estoniji, na Cipru, Malti, Finskem, Švedskem, Irskem in Danskem.
Dan zatem bodo množično cepljenje prebivalstva začeli še v Belgiji, Luksemburgu, na Portugalskem in v Latviji. v Belgiji bodo prve odmerke prejeli v treh domovih za ostarele, v Latviji pa zdravniki, ki delajo s covidnimi bolniki ter zaposleni na urgenci.
Kot zadnja v EU bo kampanjo cepljenja 8. januarja začela Nizozemska, kjer bodo najprej cepili stanovalce domov za starejše.