V Nemčiji obsodili 97-letno tajnico nacističnega taborišča na Poljskem. Na začetku sojenja pobegnila, potem molčala

STA, Va
20.12.2022 12:33

Spoznana je bila za krivo, da je odgovornim v taborišču blizu Gdanska pomagala pri sistematičnem pobijanju več kot 10.500 ljudi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Tajnico nacističnega koncentracijskega taborišča, 97-letno Irmgard Furchner, je danes sodišče v mestu Itzehoe na severu Nemčije obsodilo na dveletno pogojno zaporno kazen. Spoznana je bila za krivo, da je odgovornim v taborišču Sztutowo (Stutthof) na Poljskem pomagala pri sistematičnem pobijanju več kot 10.500 ljudi.

Obsojenka je večji del sojenja molčala. "Žal mi je za vse, kar se je zgodilo. Obžalujem, da sem bila takrat v Stutthofu. Ničesar drugega ne morem povedati," je dejala šele proti koncu procesa.

Furchner je od junija 1943 do aprila 1945 kot civilna uslužbenka delala v poveljstvu Stutthofa v bližini Gdanska. Sodišče jo je spoznalo za krivo, da je odgovornim v koncentracijskem taborišču pomagala pri sistematičnem pobijanju zapornikov.

Ker je bila v času zločina stara 18 oziroma 19 let, je sojenje potekalo pred sodiščem za mladoletnike v Itzehoeju, majhnem mestu severno od Hamburga. Furchner je prva ženska po več desetletjih, ki so ji v Nemčiji sodili za zločine iz časa nacizma.

"To sojenje je izjemnega zgodovinskega pomena," je dejala državna tožilka Maxi Wantzen in dodala, da je "zaradi minevanja časa to morda zadnje tovrstno sojenje". Tožilka je konec minulega meseca od sodnikov zahtevala dveletno pogojno kazen, najdaljšo možno brez sedenja za zapahi.

Ko naj bi se sodni postopek proti 97-letnici septembra lani začel, je sicer skušala pobegniti iz doma za ostarele, kjer živi, in se odpravila na postajo podzemne železnice. Po nekaj urah izmikanja policiji so jo le prijeli. Pred tem je sodišču napisala pismo, da se sojenja ne bo udeležila.

V taborišču Sztutowo oziroma Stutthof je po ocenah umrlo okoli 65.000 ljudi. Med njimi so bili Judje, poljski partizani in sovjetski vojni ujetniki. Furchner je delala v pisarni poveljnika taborišča Paula Wernerja Hoppeja.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta