(VIDEO) V izraelskih letalskih napadih uničeno še eno medijsko središče, od ponedeljka umrlo najmanj 39 palestinskih otrok

STA, M.D.
15.05.2021 16:22
V izraelskem letalskem napadu je bila danes v Gazi uničena 13-nadstropna stavba, v kateri sta imeli svoje prostore ameriška tiskovna agencija AP in katarska televizija Al Jazeera. Novinar AP je sporočil, da je izraelska vojska pred tem posvarila pred napadom.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izrael je sporočil, da je letalo napadlo stolpnico, ki je gostila vojaško opremo palestinskega gibanja Hamas.
Reuters

Uničenje stavbe je potrdila tudi Al Jazeera. Televizija je predvajala tudi posnetke, kako se je stavba po letalskem napadu zrušila.

Lastnik porušenega stolpa Džala Džavad Mehdi je sporočil, da ga je pripadnik izraelske obveščevalne službe eno uro pred napadom posvaril, da so lahko stavbo evakuirali. V telefonskem pogovoru z agentom je moledoval za dodatne minute, da bi lahko novinarji pred evakuacijo tudi vzeli vso opremo. Agent je prošnjo zavrnil.

Izrael je medtem sporočil, da je letalo napadlo stolpnico, ki je gostila vojaško opremo palestinskega gibanja Hamas. "Stavba je gostila tudi pisarne civilnih medijev, za katerimi se teroristična skupina Hamas skriva in uporablja za človeški ščit," so dodali.

EPA

Obstreljevanje, ki se zaostruje od ponedeljka, je terjalo najmanj 139 življenj na strani Palestincev, med njimi je najmanj 39 otrok. Palestinski reševalci so sporočili, da je v napadu danes umrlo tudi deset članov iste družine, med njimi osem otrok in dve ženski. Umrli so v zrušenju trinadstropne stavbe v begunskem taborišču Šati.

Tiskovni predstavnik Hamasa je napad označil za vojni zločin.

Izrael medtem poroča o najmanj devetih smrtnih žrtvah obstreljevanja Hamasa z raketami. Med žrtvami sta tudi otrok in vojak.

Egipt je medtem danes odprl svojo mejo z Gazo in dovolil, da je deset reševalnih vozil iz palestinskega ozemlja prepeljalo huje ranjene Palestince, ki se bodo zdravili v Egiptu.

Pri tokratni zaostritvi gre za enega najhujših konfliktov med Izraelom in Hamasom ter njegovimi zavezniki od leta 2014. Izbruhnil je po tednih napetosti med Izraelci in Palestinci v vzhodnem Jeruzalemu, kjer so v ponedeljek na Tempeljskem griču vnovič izbruhnili spopadi med Palestinci in izraelskimi varnostnimi silami. To je vodilo v hitro zaostritev in obstreljevanje med obema stranema.

Spopadi so se v petek razširili na Zahodni breg, kjer je bilo ubitih najmanj deset Palestincev, več sto pa ranjenih. Tu so izbruhnili nasilni protesti mladih Palestincev, ki so izraelske vojake obmetavali s kamenjem, molotovkami in drugimi izstrelki. Izraelci so jim odgovorili s solzivcem, gumijastimi naboji in pravim strelivom.

Iranski zunanji minister odpovedal obisk Avstrije zaradi izraelske zastave

Iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif je odpovedal za danes načrtovan obisk Avstrije, ker so na pročelja vladnih poslopij na Dunaju izobesili izraelsko zastavo. Avstrijsko zunanje ministrstvo je sporočilo, da obžalujejo odpoved obiska, vendar stojijo za odločitvijo glede zastave, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Obžalujemo korak, ampak ne bomo ostali tiho, ko Hamas izstreli 2000 raket proti civilnim tarčam v Izraelu," je sporočila tiskovna predstavnica avstrijskega zunanjega ministrstva. Zunanji minister Alexander Schallenberg bi se moral danes sicer srečati z Zarifom na pogovorih o pogajanjih o iranskem jedrskem sporazumu.

Urad kanclerja in zunanje ministrstvo sta v petek izobesila zastavo Izraela v znak solidarnosti, potem ko so palestinska gibanja proti izraelskemu ozemlju izstrelil okoli 2300 raket. Izrael se je odzval s silovitimi letalskimi napadi. Spopadi so terjali več kot 140 smrtnih žrtev na strani Palestincev, Izrael pa poroča o osmih mrtvih.

Namestnik iranskega zunanjega ministra, ki vodi iransko delegacijo na pogajanjih o iranskem jedrskem sporazumu na Dunaju, Abas Aragči je bil prav tako kritičen do avstrijske poteze. Avstrija je bila doslej dober gostitelj, je tvitnil. Vendar ga je šokiralo, da so izobesili zastavo države, ki je odgovorna za smrt številnih civilistov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta