Zelenski objavil ukrepe proti Gruziji: "To so sankcije proti tistim, ki državo izročajo Putinu"

STA, Va
05.12.2024 11:49

Sankcije proti gruzijskim voditeljem so že prej uvedle Estonija, Latvija in Litva.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Volodimir Zelenski 
Reuters

Ukrajina je uvedla sankcije proti 19 gruzijskim uradnikom, tudi proti premierju Irakliju Kobahidzeju in nekdanjemu premierju Bidzini Ivanišviliju, zaradi množičnih protestov v državi zaradi odločitve vlade, da bo zamaknila začetek pristopnih pogajanj z Evropsko unijo na leto 2028.

"To so sankcije proti tistemu delu gruzijske vlade, ki Gruzijo izroča Putinu," je pojasnil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Posameznike, proti katerim je uvedel sankcije, je obtožil, da so "prodali interese Gruzije in njenega ljudstva", evropske partnerje in ZDA pa je pozval k ukrepanju, piše na spletni strani urada ukrajinskega predsednika.

Zaradi zatiranja protestov so sankcije proti gruzijskim voditeljem že v ponedeljek uvedle tudi Estonija, Latvija in Litva. "Nasprotniki demokracije in kršitelji človekovih pravic niso dobrodošli v naših državah," so na omrežju X zapisali zunanji ministri omenjenih držav.

Litva in Estonija sta ob tem tudi objavili seznam enajstih visokih predstavnikov Gruzije, ki so jim prepovedali vstop v državo. Na seznamu sta med drugim notranji minister Vakhtang Gomelauri in Ivanišvili, ki sicer položaja v vladi uradno nima, velja pa za najbolj vplivno osebo v državi.

Predsednik Litve Gitanas Nauseda se je v sredo zavzel za sankcije na ravni EU proti gruzijskemu vodstvu, njihovo retoriko je označil za protizahodno in prorusko. O tem je govoril tudi s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, s katero sta se strinjala, da ni gotovo, da bi vse članice unije podprle sankcije.

V Tbilisiju so se medtem v sredo nadaljevali protesti proti vladnemu zamiku pristopnih pogajanj z EU. Kot prejšnje večere je bila tudi tokrat okrepljena prisotnost policije, ki je v sredo aretirala več opozicijskih politikov.

Razmere v državi so napete od oktobrskih parlamentarnih volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje. Opozicija in predsednica trdita, da je bilo glasovanje prirejeno, na nepravilnosti pa so opozorili tudi mednarodni opazovalci. Napetosti so okrepili protesti, potem ko je Kobahidze naznanil, da nadaljevanje procesa pridruževanja EU zamika.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta