Za nami je še eno pestro leto dogajanja na avtomobilskemu parketu. Čeprav uradnih številk registracij za celotno leto še nimamo, je bolj ali manj jasno, da se prodajna krivulja ne vzpenja strmo. Tako na celotnemu evropskemu kot tudi na slovenskemu trgu je čutiti ohlajanje kupcev, popolnoma prazni pa so bili prodajni saloni tudi v zadnjih dneh tega meseca. To je nekoliko v nasprotju z navadami preteklih let, ko so v tem času prevladovali predvsem nakupi pravnih oseb. Ocenjuje se, da bo letos registriranih tik pod 50 tisoč novih osebnih avtomobilov (leto 2022 – 46.339 vozil), razlogi za nizke prodajne številke pa tičijo predvsem v inflaciji in posledičnem dvigovanju cen novih avtomobilov, močno pa se je podražil tudi denar. Namreč, večina prodaje pri nas poteka preko različnih oblik financiranj.
Poslovanje z dobičkom
Slabo vzdušje na terenu še ne pomeni, da so avtomobilisti poslovali slabo. Nasprotno. Pravzaprav bo za mnoge to še eno leto finančnih rekordov. Denimo, šef družbe Porsche Slovenija Danilo Ferjančič je za poslovni časnik Finance povedal, da bodo poslovanje v letu 2023 še nekoliko izboljšali in posledično presegli dobiček, ki je v letu 2022 znašal nekaj več kot 23 milijonov evrov. Podjetje, ki ima pod svojim okriljem blagovne znamke Audi, Škoda, Volkswagen in Volkswagen Gospodarska vozila ter Seat in Cupra, bo letošnje leto zaključilo s prodajo 17.700 novih avtomobilov. Tako pri tem podjetju kot pri drugih trgovcih v Sloveniji skupni imenovalec dobrega finančnega poslovanja temelji predvsem na prodajnih pogodbah iz leta 2022, ko so na trgu zaradi težav v verigi dobaviteljev nastajali zastoji proizvodnje v večini tovarn po svetu, posledično pa je bilo povpraševanje večje od ponudbe. Trgovci so v tistemu času prodali tako rekoč vse, kar so dobili, in to brez popustov, hkrati pa so se osredotočali na sklepanje pogodb, ki so se v mnogih primerih prenesle globoko v letošnje leto. V zadnjih mesecih, ko se je trg ohlajal, so se popusti na cenike vnovič vrnili. Še ena posebnost izstopa v tem letu. Zaradi višjih cen novih avtomobilov cveti trg rabljenih vozil iz uvoza. Letos bo prvič registriranih kar 38 tisoč uvoženih rabljenih vozil, kar je 44 odstotkov vseh prvič registriranih vozil pri nas.
Opaziti je, da se nakupne navade zelo spreminjajo in da avtomobilski trgovci iščejo različne prodajne poti. Lastništvo avtomobila že nekaj časa ni prioriteta končnega kupca, zato se počasi rojevajo nove oblike mobilnosti. Toyota se bo v letu 2024 še bolj intenzivno posvetila projektu Kinto za kratkoročne in dolgoročne najeme vozil, medtem ko se prodaja novih avtomobilov zelo počasi že seli na splet. Dober primer je znamka Citroen, kjer kupec električnega amija lahko nakup v celoti uredi preko spleta. Digitalizaciji veliko poudarka namenjajo tudi pri znamki Porsche in, jasno, pri Tesli, medtem ko so se pri Emil Freyu odločili organizirati svoj lastni dinamični avtomobilski salon. V nekaj dneh so na Vranskem gostili preko 6000 obiskovalcev, ki so lahko spoznavali njihovih dvanajst blagovnih znamk.
Ena znamka predstavlja skoraj tretjino trga
Preboja električnih avtomobilov še vedno ni na vidiku. V Sloveniji bo sicer letos prodaja teh boljša kot lani. S slabih 2300 vozil se bo prodaja povzpela na okrog štiri tisoč avtomobilov. Za največji šok na globalni ravni je letos poskrbel Elon Musk, ki se je čez noč odločil konkretno poceniti svoje izdelke. Ta poteza je močno učinkovala tudi v Sloveniji. Teslin ljubljanski trgovec se je utapljal v naročilih in predajah avtomobilov. Samo v marcu je bilo registriranih 224 primerkov Model Y, v prvih enajstih mesecih pa je ta znamka v Sloveniji zabeležila kar 1279 registracij. Skoraj tretjina trga električnih avtomobilov v Sloveniji. To po svoje kaže, kako močan je marketing kalifornijskega podjetja in kako težko se na spremembe odzivajo uveljavljeni avtomobilski velikani. Dejstvo je, da je večina električnih avtomobilov v Evropi še vedno predragih, določen del teh izdelkov pa se denimo na Kitajskem prodaja občutno ceneje. Dober primer so Volkswagnovi električarji. Da imajo avtomobilski trgovci v svojih rokah škarje in platno, kaže tudi dejstvo, da lahko cene zelo konkretno spuščajo. Slovenija je še ena tistih držav, ki ohranja subvencije za nakup električnih vozil. Najvišja spodbuda 6500 evrov je za tiste avtomobile, ki niso dražji od 35 tisočakov. Pod to cenovno mejo so se v zadnjem času denimo znašli cupra born, citroen e-C4X in opel e-mokka. Vstopna cena teh se je v preteklosti gibala okrog 40 tisoč evrov. Pred dnevi je v javnosti odmevala novica, da je Nemčija opustila subvencije za električna vozila, zato bi se utegnilo zgoditi, da bodo podobne poteze povlekli tudi naši oblastniki.
Bogata bera novih in prenovljenih modelov
Leto, ki je pred nami, bo z vidika novosti vsebinsko zelo pestro. Predstavniki avtomobilskih znamk v Sloveniji napovedujejo prihod lepe bere novih in prenovljenih modelov z električnimi, bencinskimi, hibridnimi in nenazadnje tudi z dizelskimi motorji. Izpostavljamo nekaj najbolj odmevnih. Maja bomo na slovenske ceste pospremili novo tretjo generacijo izjemno priljubljenega dacie dusterja. Prvič bo ta na voljo s hibridnim pogonom, v ponudbi pa ne bo več dizelskega motorja, ki je v zadnjih letih predstavljal večinski delež prodaje. Z veliko več pričakovanji bomo spremljali februarsko prvo premiero renaulta 5, ki ga bo poganjal električni motor, medtem ko bodo slovenski kupci prvi stik z njim navezali oktobra. Iz Renaulta tik pred poletjem prihaja še veliki kupejevski križanec rafale, kmalu zatem pa napovedujejo še prihod električnega scenica. Pri Citroenu bo sredi prihodnjega leta čas uvedbo nove generacije C3, in to z električnim pogonom, katere cena naj bi znašala okrog 23 tisočakov, medtem ko pri Peugeotu nestrpno pričakujemo poznospomladanski prihod popolnoma novega križanca 3008.
Pri Toyoti je v prvih mesecih prihodnjega leta vse nared za prihod novega terenskega orjaka land cruiserja, pri Hyundaiu se pripravljajo na novo generacijo oblikovno zelo drugačnega santa feja (sredina leta), pri Mercedesu naj bi junija v svoje prodajne salone dobili električnega velikana z oznako G, znamka Audi za junij napoveduje model Q6, hkrati pa bodo pri Škodi dobili prenovljena modela Kodiaq in Superb (oba tudi z dizelskim motorjem), mesec kasneje pa se bo slovenski javnosti predstavila še prenovljena octavia. Bogato dogajanje napovedujejo tudi pri znamki Cupra, ki se proti koncu leta pripravljajo na prihod hibridno gnanega terramarja in električnega tavascana, sredi leta pa bo pozornost nase vlekel še prenovljeni formentor. Pri Volkswagnu bodo veliko poudarka namenili novemu električnemu potovalniku ID.7 (januar), pa novi generaciji tiguana (april), passata variant (marec) in transporterja (konec leta), pri Volvu je vse nared za prihod novega električnega EX30 (februar) in EX90 (jesen), znamka Porsche ukinja klasičnega macana in ga nadomešča z novo izdajo na električni pogon (sredina leta), pri BMW-ju bodo kupce nagovarjali z novim X2 (spomladi), proti koncu leta pa še z novim M5. Tudi v karavanski izvedbi.
Kitajci trkajo na vrata
Leto 2023 je bilo na neki način prelomno zaradi prvega resnega vstopa kitajske avtomobilske znamke. To je bila znamka MG, ki je v prvih enajstih mesecih zabeležila 757 registracij. Večina jih je pripadala cenovno ugodnemu modelu ZS. Pred dobrim mesecem smo na trg pospremili tudi znamko Geely, kmalu zatem sta se pri nas pojavili še znamki Voyah in Forthing, slišati pa je, da naj bi bilo vse nared za začetek prodaje znamke BYD. Predstavniki slednje so pred nekaj dnevi sporočili, da bodo na Madžarskem gradili svojo prvo evropsko tovarno. Kitajci so brez dvoma zelo pomemben igralec na avtomobilski sceni, saj imajo glede Evrope zelo velike apetite, kupcem pa v primerjavi s konkurenco ponujajo precej bolj sprejemljivo ceno. In prav cenovna politika teh izdelkov se je znašla pod lupo Bruslja, saj so pri Evropski komisiji prepričani, da so nizke cene plod občutnega subvencioniranja kitajske vlade. Zanimivo bo spremljati sago, saj bruseljski uradniki, če bodo očitki potrjeni, napovedujejo dvig carin na uvoz kitajskih avtomobilov. Če se bo to zgodilo, je jasno, da sledijo povračilni ukrepi. Saj veste, da večina baterij evropskih avtomobilov izvira iz Kitajske?