Ustvarjalnost na plano, čas je za velikonočne pirhe! Jasno, žlahtna tradicija je zapisana v naše gene in najbolj toplo domačno vzdušje ustvarjajo najbolj tradicionalne dekoracije. A jajce, tako skromen in preprost predmet, nudi izjemno veliko prostora in možnosti za izražanje našega individualnega okusa in umetniške žilice.
Vedno je lepo za praznike in nov letni čas popestriti dom. Takoj, ko pride pomlad, nas vedno znova zamika, da bi svojo hišo ali stanovanje napolnili z narcisami in tulipani, košarico pa napolnili s pisanimi pirhi. Morda ste običajnih okrasitev že siti in bi radi preizkusili nekaj novega. Možnosti imate veliko, saj velikonočni trendi 2023 prinašajo kar nekaj navdiha.
Mini jajčna manija
Kdo ne mara mini jajc? Ljubka in igriva so, še najraje jih imamo v čokoladni različici, a če bi se radi uprli sladki skušnjavi, lahko svoje dni polepšate tudi z neužitnimi mini pirhi. Poskusite ustvariti velikonočno drevo iz vej, na katere obesite nekaj okrasnih jajčk, če pristavite še nekaj simpatičnih keramičnih zajčkov ali velikonočni prtiček, bo praznični duh hitro zavel. Pastelne barve delujejo čudovito v kombinaciji z mehko belo in nevtralnimi toni. Če želite vplesti pastele v namizni pogrinjek, lahko aranžmaju dodate sveče, konfete ali trakce.
Velika noč z gozdnim pridihom
V večini vlažnih okolij lahko najdete mah, le nabrati ga morate, dati v skledo in ga nato dopolniti z nekaj zajčki ali velikonočnimi jajci, tudi cvetje bo v kombinaciji z mahom videti odlično.
Prtički z značajem
Narediti zajčja ušesa iz prtička ni tako težko, kot se zdi. Izberite osnovno barvo prtička, da bo dopolnjevala preostalo namizno dekoracijo. Če se misel na zlaganje prtičkov v zapletene oblike zdi strašljiva, poskusite dodati nekaj zabavnih držal za prtičke v igrivih oblikah.
Očarljive marjetice
Marjetice so spomladi tako lepe, zakaj jih ne bi še s popki vred dali v vaze. Če uporabljate umetne rože, dodajte vodo za bolj realističen učinek. Kozarce za marmelado, prazne lončke od sveče, vinske steklenice ali celo odslužene skodelice je mogoče obnoviti z barvo v razpršilci in ozaljšati s trakom.
Pomladni venčki
Spomladanski venčki niso nič novega, vendar so še vedno priljubljen način, kako v dom vnesti malo velikonočnega veselja. Izrazite svoje pomladne pričakovanje s cvetličnim vencem, sestavljenim iz samo ene vrste cvetja, ali združite nekaj sezonskega cvetja z listjem za bolj barvito in razgibano podobo. Venec lahko uporabite tudi kot čudovit osrednji okras mize. Venček se bo lepo prilegel vazi ali skledi z rožami in okraski.
Če uporabljate umetne rože, dodajte vodo za bolj realističen učinek
Jajčna mitologija in alkimija
Ampak ... osrednje zvezde velikonočne dekoracije so pirhi. Jajce je prastari simbol, ki se pojavlja v skoraj vseh svetovnih religijah. Tako kot Kitajci so tudi Tibetanci, Indijci, Inki, Egipčani, Grki in še mnogi drugi že nekdaj vsak na svoj način govorili o kozmičnem jajcu, ki je simbol stvarjenja in življenja, v krščanstvu pa jajce simbolizira Kristusovo vstajenje. Poslikana in pobarvana jajca so simbol pomladi, kar ni nič nenavadnega, saj je to čas, ko se vse prebuja, ko se narava odene v cvetje in živahne barve in na svojevrsten način oznanja ponovno rojstvo, življenje, upanje, radost. Prvotno so bili pirhi rdeče barve, saj ime izvira iz besede piros, kar v madžarskem jeziku pomeni rdeča, v grščini ogenj, v češčini pa pordeti. Rdeča barva simbolizira sonce, ogenj, energijo, ljubezen, srce, življenje, zdravje, moč, vero.
Nekdaj so jajca barvali zgolj z naravnimi barvami. Rdečo barvo so dobili s prevretkom pražiljke, rumeno z žafranom in s češminovimi koreninami, črno z jelševim in hrastovim lubjem, rjavo z listi čebule. Kasneje so ljudje začeli uporabljati industrijske barve. Še ne tako davno je postalo izdelovanje pirhov pravi izziv za mnoge posameznike. Že ustaljenim načinom in tehnikam lahko vselej dodamo nekaj novega in uporabimo različne materiale in tehnike: fino maso, servietno tehniko, svilo, pesek, bisere, glino, nekatera jajca pa so tudi iz stiropora in iz plastike.
Pri barvanju pisank je najbolj zabavno prav preizkušanje. Za barvanje lahko uporabimo kavo, čaje, sokove, špinačo, drevesno lubje in še kaj. Pravzaprav lahko z malo truda doma pripravimo celo mavrico barv. Da bi te bile čim izrazitejše, je najbolje barvati bela jajca. Intenzivnost barv bo večja, če bomo jajca dalj časa namakali v pripravljenih tekočinah. Pa poglejmo, kako doma najlaže pripravimo barvila za pirhe.
Barvna paleta matere narave
Rumena - Za rumeno barvo pisank potrebujemo 3 žlice kurkume in 3 žlice nastrganega korenčka. Sestavini pol ure kuhamo v vodi in precedimo. V ohlajeno tekočino položimo vroča kuhana jajca, ki naj se namakajo približno eno uro.
Oker - Za to barvo bomo potrebovali približno tri pesti suhih čebulnih olupkov, ki jih prelijemo z litrom vode in kuhamo z jajci vred. Ko so jajca kuhana, vse skupaj odstavimo. Če bomo jajca dalj časa pustili v tekočini, bo barva intenzivnejša.
Rožnata - Jajca kuhamo v gostem šipkovem čaju ali pa v prevretku zamrznjenih malin (250 g), ki jih zavremo v litru vode.
Škrlatno rdeča - To barvo bomo dobili, če jajca 15 minut kuhamo v rdečem vinu in jih potem še ohlajamo v isti tekočini.
Vijolična - Za vijolične pirhe uporabimo 3 skodelice nastrgane sveže rdeče pese, ki jo zmešamo z litrom vode in žlico belega kisa. Jajca v tej tekočini kuhamo na blagem ognju kakšnih 15 minut, nato vse skupaj odstavimo in pustimo namakati.
Modra - Na drobno sesekljamo liste svežega rdečega zelja, jih damo v kozico in vanjo nalijemo le toliko vode, da je zelje pokrito. Vse skupaj kuhamo približno pol ure in pustimo tekočino stati čez noč. Nato tekočino precedimo in vanjo za pol ure namočimo vroča jajca.
Zelena - Na svežo ali zamrznjeno špinačo ali narezane koprive prelijemo toliko vode, da bo špinača pokrita. Zmes naj stoji približno 5 ur, nakar jo pol ure kuhamo in ohladimo. V ohlajeni tekočini pol ure namakamo vroča jajca.
Pobrskajte po shrambi
Za to, da bi pobarvali jajca v mavričnih barvah, ne potrebujemo umetnih barv in kemije, ampak prijazna naravna barvila. Dovolj je, da si preskrbimo olupke čebule, rdečo peso in zamrznjene borovnice. Druge barve bomo dobili s preprostim mešanjem. V vsako mešanico dodajte žlico kisa - kis ima vlogo fiksirja, da se barva dobro oprime. Pred barvanjem v trdo skuhajte jajca - bolje bo, da imajo svetle lupine in so približno enake barve - in jih ohladite. Če želite enakomerno pobarvana jajca, precedite barvno zmes skozi gazo ali drobno cedilo. Če imate raje pikice in lise na jajcih, mešanice ne smete precediti. Kolikor dlje bodo jajca v vodi, bolj intenzivna bo njihova barva. Lahko storite tudi tako, da polovico jajca pomočite v eno barvo, drugo polovico pa v drugo.
Cvetlični vzorci
Za lepo obarvana jajca, na katerih bodo vzorci cvetja in lističev, potrebujemo čebulne olupke, najrazličnejše cvetove in lističe, stare nogavice, močan sukanec, lonec, pol decilitra kisa, vodo in dobro družbo. Surovo jajce zmočimo, da se ga bo listič lažje oprijel, listič lepo poravnamo po lupini, na dlan nataknemo najlonke (podplat prej odrežemo), damo v roko nekaj čebulnih olupkov, nanje previdno položimo jajce, ovijemo s tkanino in trdno povežemo z nitjo. Ko smo vsa jajca opremili s cvetjem in jih "oblekli", jih previdno položimo v lonec, vanj nalijemo mrzlo vodo, kis, dodamo še dve do tri pesti čebulnih olupkov in kuhamo na šibkem ognju kakšnih 15 minut. Počakamo, da se vse to ohladi, potem jajca "slečemo" in operemo pod curkom mrzle vode. Če hočemo, da se bodo lepo svetila, jih premažemo s koščkom slanine ali masla.