Nerazdružljivi prijatelji so: 27-letna Timi Božič in Rok Korošec ter leto starejši Blaž Tomažin se družijo že od otroštva, povezuje jih tudi ljubezen do starodobnikov, klasikov, ki jih radi kupujejo in sami servisirajo. Nekega sta Božič in Tomažin prisluhnila potopisnemu predavanju udeleženca Dakarja za revne, kot se imenuje reli Budimpešta-Bamako. In odločitev je padla: "Čuj, mi to mor'mo it'. Nujno!"
{embed_youtube}https://youtu.be/mp9XOzPXYO0{/embed_youtube}
V Avstriji je trojica novembra 2018 našla in kupila starodobni mercedes-benz 406d, letnik izdelave 1969, in ga celo lansko leto obnavljala, prenavljala in dograjevala. Vozilo je zdaj (že skoraj) pripravljeno na start pustolovščine, ki se v petek, 31. januarja, prične v Budimpešti. Kje natančno startajo, še ne vedo.
Pripravljeni smo na vse
Start relija bo v petek, 31. januarja, v Budimpešti, sledi tridnevni maraton skozi Slovenijo, Italijo in čez države ob Azurni obali vse do Gibraltarja, kjer cestne poti zamenja trajektna povezava do afriškega kontinenta. Pot se nadaljuje skozi Maroko, Mavretanijo, Senegal, Gvinejo in zaključi v Freetownu, glavnem mestu Sierre Leone. Reli traja 17 dni, udeleženci prevozijo več kot 9000 kilometrov.
Od dostavnika do avtodoma
Vozilo je bilo najprej dostavnik, sredi sedemdesetih pa so ga predelali v avtodom, zgodovino njihovega mercedesa razloži Blaž Tomažin. Preden je trojica avtomobil prilagodila svojim potrebam in željam, je precej časa stal, obnovili so pogonski sklop in zavore, odstranili rjo in karoserijo dodatno zaščitili, v notranjosti pa uredili električno in vodno inštalacijo. Koliko sta jih stala nakup in prenova, sogovornik ne more natančno povedati, saj še niso sešteli vseh stroškov, ocenjuje pa, da "nekaj tisoč evrov na osebo". Glede stroškov relija Tomažin pojasni, da bo največ stalo gorivo - nafta. Prijavnina v kategoriji spirit, v kateri bodo nastopili, niti ni tako visoka, saj želi organizator pri vozilih z dušo (starodobnikih in drugih posebnežih) čim bolj oklestiti stroške.
Omejitev teže je izziv
Avto je registriran za 3,5 tone skupne mase, da ga je mogoče voziti z vozniškim dovoljenjem kategorije B. "Na startu bomo kar blizu te številke, glede na to, da imamo s seboj precej vode, goriva, rezervnih delov. Tudi vozilo samo je precej težko." Za dodatno shrambo so namestili strešni nosilec, nanj bodo spravili nafto in rezervne pnevmatike. "Tri gume bomo imeli s seboj," pove Tomažin. Vozilo ima sicer nameščenih šest terenskih pnevmatik, ki jih zaradi posebnih dimenzij platišč ni bilo preprosto najti, doda. Optimistično pa, glede na to, da so avtomobil med prenovo dobesedno razstavili in da zna vsak od trojice vzeti v roke orodje, pričakuje, da jih avto ne bo pustil na cedilu.
Če mu daš nafto, gre do konca sveta
Na Atlasu jih čaka sneg
Ker se na poti proti cilju približujejo ekvatorju, bi moralo biti vsak dan topleje, a v gorovju Atlas jih čaka sneg. V Afriki je zdaj sušno obdobje, ni dežja, zato Tomažin vremenskih težav med 17-dnevnim popotovanjem ne pričakuje. Na vprašanje, kako hiter je mercedes, Tomažin z vso resnostjo odgovori: "Premalo hiter." Motor ima zgolj 60 konjskih moči, doseže pa hitrost okoli 90 km/h. "Po klancu navzdol," šaljivo pripomni sogovornik.