(FOTO) Lamborghinijev countach: Pol stoletja pozneje so vsi njegovi potomci

Artur Švarc
05.01.2025 03:00

O revolucionarnem Lamborghinijevem countachu smo povedali in napisali že veliko, a pol stoletja pozneje je njegov vpliv večji, kot si je kdorkoli kadarkoli zamišljal. Danes dosega ceno krepko čez pol milijona evrov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lani je najbolj pomemben Lamborghinijev model praznoval abrahama.
Lamborghini

Leto 2024, ah, zdi se, kot bi bilo še pred nekaj trenutki, je pomenilo še eno okroglo obletnico v avtomobilskem svetu - 1974. se je začel prodajati legendarni lamborghini countach. Mnogi med nami in vami, sploh če niste bistveno mlajši od countacha, ste imeli na stenah nalepljeno to čudovito avtomobilsko kreacijo sedemdesetih. Countach je bil avto, ki je na novo definiral pojem superšportnika in tudi postavil osnovo za vse naslednje lamborghinije.

Ni nastal čez noč

Morda je bilo dobro, da je imel lamborghini countach dolgo inkubacijsko dobo, ki je dala javnosti čas, da se navadi na športni avto, za katerega se je zdelo, da prihaja z nekega drugega planeta. Prototip je bil prikazan že leta 1971. LP 500 (kodno ime LP 112, kjer so črke pomenile "longitudinale posteriore", motor V12, nameščen v vzdolžni smeri zadaj, 500 pa za pet litrov prostornine) je zasnoval Marcello Gandini (umrl je lani marca, star 85 let), ki se je postopoma uveljavljal kot eden najpomembnejših oblikovalcev italijanskih žrebcev. Oblikovalska hiša Bertone, kjer je delal Gandini, je že pokazala posebne konceptne avtomobile s klinasto obliko, kot je na primer alfa romeo carabo, toda ta LP 500 je stopil še korak dlje. Zunanjih ogledal ni bilo in zahvaljujoč "periskopu" je voznik še vedno imel predstavo, kaj se dogaja za njim.

Od risbe do prototipa

Da bi bil prototip pripravljen za proizvodnjo, so ga izpopolnjevali kar tri leta. Sčasoma so vendarle dodali stranska ogledala in povečali odprtine na strehi za dovod zraka, da bi tako izboljšali hlajenje dvanajstvaljnika. Ta je imel en liter prostornine manj, zato se je prvi countach imenoval LP 400. Ime Countach ni bilo referenca na borbenega bika, kot je to običajno pri lambotih. Mimogrede, da razčistimo na začetku, preden si kdo zlomi jezik, ime se izgovori kot "kuntaš". Countach je izraz presenečenja, slišan iz ust kmeta v regiji Piemont, ko je med razvojnim obdobjem videl avto, ki se je peljal mimo. Gandini prihaja iz iste regije in je prepričal svojega šefa Nuccia Bertoneja, Ferruccia Lamborghinija in njegovega kolega Paola Stanzanija, da so novi avtomobil poimenovali LP 400 Countach. Prvi rumeni primerek je bil uporabljen za preizkusne trke, 2021 pa so ga izdelali kot repliko.

Mediji z odprtimi usti

Kako so mediji sprejeli countacha? Ameriški reviji Road & Track je ob opisovanju izkušenj s countachem zmanjkalo superlativov. To je bilo leta 1976, in čeprav se je pristanek na Luni zgodil sedem let prej, so ta dogodek vseeno omenjali vzporedno z novim avtomobilom, tako silen vtis je countach očitno naredil na uredništvo. To je bil najhitrejši avto, kar so jih kdaj preizkusili. In v lastnih meritvah pospeškov sploh niso niti približali tovarniškim, ki so znašali 5,4 sekunde. Njihov urednik je mrcino z 276 kW (375 KM) do stotice spravljal skoraj sedem sekund.

Velika izbira barv

In kaj so si bodoči kupci lahko omislili? Obstajala je le ena različica, LP 400 z 276 kW, so pa kupci lahko izbirali med zelo različnimi barvami zunanjosti. Tu je bil countach tipičen lamborghini, kajti tudi pri miuri, superšportniku iz šestdesetih let prejšnjega stoletja, so imeli na voljo velikansko paleto barv. Nekateri prvi kupci so se odločili za posebne barve in celo dvobarvne barvne sheme. Več jih je izbralo celo platišča v zlati barvi, a taka smo nekje že videli - seveda, na miuri.

Konkurenca, moja draga vas domača

S countachem se je Ferruccio Lamborghini, proizvajalec traktorjev iz Svete Agate Bolonjske, ki se je sosedom iz Modene, Ferrariju, odločil pokazati, da lahko naredi boljši avto od njihovih, dokončno zasidral v nočnih morah šefa Enza Ferrarija. Ferrari je obstal s spodnjicami na gležnjih, a ne za dolgo. Najmočnejši odgovor countachu je kmalu prišel prav od njih. Leta 1976 je Ferrari predstavil 512 BB s ploščatim dvanajstvaljnikom. V dolgem življenju countacha, ki je trajalo vse do leta 1990, so iz Modene prihajali novi in novi tekmeci, ferrari 288 GTO, testarossa in seveda F40. Če za trenutek pogledamo okrog po Italiji, lahko omenimo še de tomaso pantero in maseratija bora kot tekmeca iz zgodnjih let. In iz Nemčije? Porsche 911 turbo je svojo kariero začel z 90 kW (260 KM) in po nekaj letih dobil 300 KM. Veliko manj od tistega, kar je ponujal countach, a porsche je bil lažji in okretnejši, zato lahko verjamete, da so v Sveti Agati porsche 911 turbo vedno jemali zelo resno.

Countacha je Gandini zasnoval kot nekaj nezemeljskega za tisto obdobje in z njegovo klinasto obliko je popolnoma na novo zrisal koncept superšportnega avtomobila.
Lamborghini
Sprva so zadnje luči načrtovali po celotni površini, potem pa so tja vtaknili Alfettine kocke in okolico pobarvali rdeče.
Lamborghini
LP 500 je bil prvi prototip, pokazan 1971 v Ženevi. Namesto ogledal ima periskop, po uničenju pa so ga pred nekaj leti skrbno rekonstruirali.
Lamborghini

Italijani pa se niso pretirano sekirali zaradi BMW M1, kvečjemu so Nemca videli kot zanimiv razvojni korak. Dodajmo kot zanimivost, M1 naj bi prvotno izdeloval prav Lamborghini! Na koncu je bil Porsche z 959 iz sredine osemdesetih že prav resen konkurent, v mnogočem boljši, a takrat je bil countach že v jeseni svoje kariere.

Kako revolucionarna je revolucija?

Vsi športni avtomobili, ki so do tedaj zapeljali iz tovarn v Italiji, Veliki Britaniji in Nemčiji, so se zdeli po prihodu countacha v hipu zastareli. Countach je s svojo klinasto obliko, zložljivimi vrati in dvanajstvaljnim sredinskim motorjem, nameščenim pred zadnjo premo in z menjalnikom neposredno za kokpitom, na novo definiral športni avto. Karoserija je bila izdelana iz trapeznih aluminijastih plošč, nameščenih na jekleno cevasto šasijo. To je bil nadaljnji razvoj podvozja miure, največja razlika pa je bil V12, ki ni bil več nameščen prečno, ampak vzdolžno. Motor je bil znan miurin V12 s 3932 kubičnimi centimetri, a s 375 bikci in nameščen drugače.

Fantje, ne komplicirajte!

Leta 1971 se je konceptni avtomobil LP 500, ko je debitiral na avtomobilskem salonu v Ženevi, moral zdeti kot vesoljska ladja. Tri leta kasneje, ko je bil predstavljen na trgu, je to še vedno bil. Zadnji del je bil videti, kot da bi ga odsekali s topo sekiro in po steklenici žganja. Gandini si je želel namestiti zadnje luči, ki bi ustrezale dizajnu, vendar se je Lamborghini odločil za cenejšo rešitev. Nataknili so kar pravokotne luči alfa romea alfetta, prostor okoli njih pa so pobarvali rdeče. To je bila briljantna in zelo poceni rešitev, ob katero se ni prav nihče spotaknil. Vsi so bili preprosto popolnoma prevzeti nad dizajnom in pol stoletja pozneje je countach še vedno oblikovno dovolj samosvoj in prepričljiv.

Le za nekaj … 16 let

Čeprav niso načrtovali, je countach na trgu zdržal dolgih 16 let. Leta 1978 ga je Lamborghini posodobil s prenovljenim vzmetenjem in boljšimi zavorami. Zaradi razširitve koloteka spredaj in zadaj so bili potrebni nekoliko manj privlačni podaljški blatnikov. Countach LP 500 S je 1981 nadomestil LP 400 S z V12, povečanim na 4754 cm³, ki je zdaj premogel 294 kW (400 KM). Od leta 1985 je proizvajalec zadaj obesil celo 5,2-litrski motor, opremljen s štirimi ventili na valj. Ta LP 500 quattrovalvole s 335 kW (455 KM) je countach znova naredil za najhitrejši avto na svetu, naslov, ki mu ga je pred tem speljal ferrari testarossa. Mimogrede, countach je na stari celini vedno ostal zvest šestim uplinjačem domače znamke Weber, v ZDA pa je bil QV prodajan z vbrizgom goriva, vendar je ta različica motorja imela samo 309 kW (420 KM). Šele s prihodom naslednika diabla je Lamborghini tudi v Evropi prešel na vbrizg goriva. Lamborghini je svojo 25. obletnico praznoval leta 1988 s posebno izdajo Countach 25th Anniversary in novo evolucijo 5000 QV in dve leti pozneje je model po 16 letih vendarle odstopil mesto svojemu nasledniku diablu.

Slavni 400 S iz filma Dirka Cannonball, z velikim krilcem zadaj in še enim spredaj
Lamborghini
Miura velja za enega najlepših italijanskih avtomobilov iz zlate dobe konca šestdesetih, countach pa je njegov revolucionarni naslednik, s katerim si deli motor V12.
Lamborghini
Leta 1990 je prišel naslednik, diablo. Na fotografiji prvi štirikolesno gnani lambo, diablo VT.
Lamborghini

Od preprostih sedemdesetih do stekleničke s strupom

Katera različica je ostala v spominu kot najbolj prepričljiva? Izbrali bomo LP 500 S, tretjo evolucijo countacha. Tako kot njegovega predhodnika, LP 400 S, ste ga lahko naročili z velikim zadnjim krilcem. Taka polica za rožo je bila morda kar velik odmik od Gandinijeve prvotne zasnove, vendar je zaradi tega countach postal mlajši za desetletje in dal vtis, kot da je čistokrvni superšportnik iz osemdesetih. Countach v tem zlatem desetletju kiča še vedno pustil neizbrisen vtis. V filmu Dirka Cannonball je tak črn LP 400 S z zadnjim spojlerjem in dvema blondinkama v njem igral pomembno vlogo in takega se ga spominja kar nekaj generacij. Skratka, 500 S s svojimi 400 kavali lahko še danes naredi kar dober vtis. Le denarja zanj nimate.

Avto, ki je rešil znamko

Čeprav je bilo izdelanih le 151 primerkov LP 400, je to število zadostovalo, da je Lamborghini ostal med živimi. Navsezadnje je bilo poslovanje v sedemdesetih letih tudi zaradi nenadne naftne krize težko. Countachev vpliv je bil velikanski, saj je bil eno prvih superšportnih vozil nasploh. Tudi mercedes 300 SL iz petdesetih let prejšnjega stoletja je imel vrata z galebjimi krili, a po tem impresivnem Benzu je countach nedvomno dal konceptu superšportnika povsem novo dimenzijo. Vsak nov lamborghini od countacha naprej je prevzel njegove ekstremne poteze, kot da bi vsak oblikovalec imel na svoji risalni deski pomanjšan model countacha.

Koliko jih je?

Različni viri navajajo različne številke, največkrat 2042 primerkov, mi pa bomo ostali pri številki, ki je zapisana na Lamborghinijevi uradni spletni strani: 1999 avtomobilov. Ni točno znano, koliko jih je sploh še ostalo, a poznavalci menijo, da kakih 15 odstotkov izdelanih countachev ni več med živimi. Če bi si radi omislili delček te veličastne avtomobilske zgodovine, sploh pa italijanske, potem pogled na nemški oglasnik jasno razkrije, da potrebujete več kot pol milijona evrov, precej več, skoraj okrogel milijonček. Tu pa ne bomo omenjali omejene serije countachev LPI 800-4 iz 2021 s hibridnim pogonom na osnovi siana FKP 37 in oblikovno filozofijo originala, ki s svojimi skoraj 800 konji sodi v neko drugo filozofijo. Original je le original in bo tak ostal.

Morda najbolj prepoznaven element iz notranjosti je prestavna ročica z vodili.
Lamborghini
Leta 1987 so Lamborghinijevi inženirji sestavili prototip evoluzione, ki je imel popolnoma drugačno šasijo in gradnjo pretežno iz kevlarja.
Lamborghini
Marcello Gandini (1938-2024), levo, je delal pri Bertoneju in tam zasnoval številne čudovite stroje, tudi countacha.
Lamborghini
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta