Rezultati nove raziskave kažejo, da večina Američanov, ki utrpijo poškodbe v kolesarskih nesrečah, ne nosi čelade, kar velja zlasti za moške, otroke ter temnopolte in latinskoameriške kolesarje. Raziskovalci so preučili podatke o 76.032 kolesarskih poškodbah med letoma 2002 in 2012; ugotovili so, da je v času nesreče čelado nosilo samo 22 odstotkov odraslih in 12 odstotkov otrok. Medtem ko je čelado nosilo 28 odstotkov poškodovanih žensk, jo je od poškodovanih moških nosilo samo 21 odstotkov. Med belopoltimi kolesarji jih je čelado nosilo 27 odstotkov, med temnopoltimi šest odstotkov in med latinskoameriškimi osem odstotkov.
Pri kolesarjih, ki so nosili čelado, je bilo tveganje za smrt zaradi poškodb za 44 odstotkov manjše kot pri tistih, ki je niso, je pokazala raziskava. Prav tako so tisti s čelado na glavi imeli manj resne poškodbe, bili so manj časa v intenzivni negi in krajši čas v bolnišnici.
Soavtorica raziskave Shahrzad Bazargan-Hejazi, raziskovalka na medicinski fakulteti Charlesa R. Drewa in na medicinski fakulteti Univerze v Kaliforniji, je dejala, da ni jasno, zakaj nekateri nosijo čelade, drugi pa ne, vendar je dodala, da na podlagi preteklih raziskav obstajajo nekatere teorije. "Kolesarji, ki ne nosijo čelade, so pogosto manj seznanjeni s prednostmi čelade. Poleg tega so nagnjeni k tveganju in si mislijo, da lahko obvladajo nevarne situacije na cesti. Prav tako menijo, da čelade niso praktične in da nisi 'kul', če jih nosiš," je dejala Bazargan-Hejazijeva. "Za ljudi iz nižjega družbenoekonomskega položaja je dejavnik tudi cenovna dostopnost."
V ZDA se s kolesom vozi približno 67 milijonov ljudi, ki preživijo skupno 15 milijard ur na leto na kolesu, so poudarili raziskovalci v reviji Brain Injury. Kolesarske nesreče so eden glavnih vzrokov za travmatične možganske poškodbe in druge športne poškodbe, ki jih je možno preprečiti. Kljub vsem dokazom, da čelada rešuje življenja, pa se še vedno premalo uporablja.
Slovenija: Čelada obvezna do 18. leta
Nošenje kolesarske čelade lahko znatno zmanjša tveganje za poškodbe glave ob padcu in v prometni nesreči, ugotavljajo tudi v programu Varno na kolesu, ki je zapeljal v svojo osmo sezono. Program nenehno izpostavlja pomembnost kolesarske čelade, tokrat pa so želeli preveriti, kako dobro starši poznajo zakonska določila o uporabi kolesarske čelade.
Več kot polovica anketiranih staršev ne pozna zakonskih določil glede uporabe čelade. V spletni anketi so starše povprašali, do katerega leta je nošenje čelade po slovenski zakonodaji obvezno. Več kot polovica anketirancev ni poznala pravega odgovora. Slaba tretjina staršev meni, da je nošenje čelade obvezno do 14. leta, vendar je s spremembo zakona o pravilih cestnega prometa v letu 2016 nošenje čelade postalo obvezno do 18. leta.
V anketi, v kateri je sodelovalo 396 slovenskih staršev, so preverili tudi, ali starši tudi sami nosijo čelado, ko sedejo na kolo, in ali opominjajo svoje otroke, naj si jo nadenejo. Polovica staršev (51,5 odstotka) nosi čelado, polovica pa ne.
Pri uporabi čelade moramo biti pozorni, da je ustrezne velikosti in da je trdno nameščena na glavi, z zapetimi trakovi. Do 18. leta je nošenje kolesarske čelade, kot rečeno, obvezno, priporočljivo pa je tudi za vse druge kolesarje, saj lahko znatno zmanjša poškodbe glave ob morebitni nesreči.
Letos bo sporočilo o varnosti v prometu in spoštovanju cestnoprometnih predpisov širilo 10.000 učencev iz 120 slovenskih osnovnih šol, ki so se prijavile na razpis Varno na kolesu.