Naši koži ni lahko. Poleti smo jo, v želji po zapeljivi zagorelosti, izpostavljali vse bolj agresivnemu soncu, pred nami pa so meseci, ko jo bo že zjutraj, izsušeno od centralne kurjave, pobožal oster veter. Izguba leska ter suha in k neprijetni rdečici nagnjena lica se zdijo neizbežni, a ne, če se jesensko-zimske sezone, razpete med dvema ekstremoma - (pre)toplimi notranjimi prostori in hladnim, vlažnim zunanjim zrakom - lotimo dobro pripravljeni. Ker je zaščitna sposobnost kože v teh razmerah oslabljena, se moramo malce zdisciplinirati. Vlago je namreč treba zagotoviti v globljih plasteh. Ko v drogerijah izbiramo negovalne kozmetične izdelke, ne razmišljajmo samo o obrazu. Nego potrebuje tudi koža preostalega dela telesa.
Kreme in losjoni naj imajo obogateno formulo, višji delež maščobnih komponent, ki so ključne za tvorbo zaščitnega sloja na povrhnjici. Takšna krema koži zagotovi tudi izolacijo, preko katere se mrzel zrak težje prebije. Izdelek naj vsebuje tudi vlažilne komponente.
Masko lahko zmešate sami
Priročne in s hitrimi učinki so hranilne maske. Niso drage in njihov široki spekter zajema vse mogoče tipe kože, pripravimo jih lahko tudi doma. Ena najbolj cenjenih je maska iz jajčnega rumenjaka, žličke medu in žličke hranljivega avokadovega ali mandljevega olja. Maski lahko dodamo tudi eterično olje čajevca, če je naša koža izrazito suha, pri drugih pa olje sivke ali nekaj z vitamini bogatih kapljic limonovega soka. Masko na koži pustimo približno petnajst minut, nato jo speremo z mlačno vodo. Če imamo občutek, da nam kožo zateguje, izberemo bolj mastne sestavine, ki jih s prsti tudi nežno vmasiramo. Poglavje zase so negovalna olja. Če so odišavljena, nas sproščajo in ovijajo v občutek prijetne topline. Uporabimo jih takoj po prhanju ali kopeli, ko je koža še vlažna. Prave zimske zvezde so arganovo, mandljevo, olje granatnega jabolka, jojobino in olje iz mareličnih jedrc. Prav poceni, če kupujemo tista najvišje kvalitete, niso, a je njihov učinek vreden investicije. Učinek zadrževanja vlage v telesu bo tako večji.
To ni čas za invazivne dermatološke posege
Zimske rožice za rožnata lička
Sredi snežnih ujm si lahko pomagamo tudi s cvetlicami. Delovanje kože uravnajo izdelki z izvlečki rožne pelargonije, damaščanske vrtnice, kadilne bosvelije in vsestransko uporabne sivke. Prekrvitev izboljšata savnanje in suho ščetkanje kože, a ne bodite pregrobi. Procese staranja zavira vitamin E, ki nas ščiti tudi pred prostimi radikali, zato je dobrodošel gost naše zimske kozmetike. Previdno pri izbiri pudra. Boljši je kremaste strukture, ki na koži naredi tanek film in jo ščiti pred mrazom, tisti v prahu ali kamnu jo še dodatno izsuši. Kožo na rokah varujejo rokavice, za umivanje rok izberite nežnejše milo, izsušene lase pa poživita olje, ki ga nanesemo na konice, in hranljiva maska.
Ogrela vas bo peneča kopel, ki naj ne bo prevroča in ne predolga, da še dodatno ne odstranite lipidnega sloja. Med prhanjem naj bodo vrata kopalnice zaprta, tako s paro ustvarite domačo mini savno. Še posebej izpostavljeni mrazu so otroci, ki pozimi dolge ure uživajo v sankanju in postavljanju snežakov. Otroška koža se razlikuje od odrasle, saj je tanjša, lojnice pa svoje naloge še ne opravljajo v celoti. Slabša je tudi njena zaščitna funkcija. Nizke temperature in veter povzročajo rdečico in pekoč občutek. Obraza otroku ne umivajmo z milom, temveč z olji, na primer oljčnim ali mandljevim. Izdelki naj vsebujejo čim manj dišav, barvil in konzervansov. Otroške roke negujeta karitejevo maslo in kokosovo olje. In kot bi mignili, bo pomlad spet tukaj.