Ali ste se na letališču že znašli pred trakom za prtljago, kjer ste na svoj kovček čakali zaman? Običajno optimistično počakamo do konca, dokler vsi ostali potniki ne dvignejo svoje prtljage in se trak končno ne ustavi. Šele takrat si priznamo, da je letalska družba najverjetneje izgubila ali založila našo lastnino. Do takšnih situacij pride največkrat takrat, ko do cilja menjavamo letala, morda tudi letalske družbe, manj pogosto pri direktnem letu. V zadnjem letu je večje število letalskih družb vpeljalo sledilne sisteme za oddano prtljago na ključnih točkah: pri prijavi na let, nalaganju v tovorni prostor letala, transferju in dostavi na ciljni destinaciji, v raziskavi o izgubljeni prtljagi ugotavlja organizacija SITA. V letnem poročilu izpostavlja, da je v letu 2018 4,36 milijarde potnikov oddalo več kot 4,27 kosa prtljage, obe številki pa se povečujeta. Lani so zaznali rekorden padec števila izgubljenih kovčkov v zadnjem desetletju, saj se je na tisoč potnikov izgubilo 5,69 kosa prtljage. V 46 odstotkih primerov so krivdo za izgubo pripisali prej omenjeni menjavi letala ali letalskega prevoznika.
Na tisoč potnikov se je lani izgubilo 5,69 kosa prtljage
Poenotenje standardov
Od junija 2018 je za vse članice združenja IATA obvezna implementacija uredbe 753. Gre za zahtevo, da letališča spremljajo vsak kos oddane prtljage od začetka do dostave na cilju. Pri tem bodo uporabili tehnologijo RFID, za to so se predstavniki IATA odločili na letnem zasedanju 2. junija, saj je tehnologija cenovno dovolj ugodna, omogoča sledenje in obdelavo podatkov v realnem času in z 99,98-odstotno natančnostjo daje točnejše podatke kot obstoječe črtne kode. Prav tako sodobna tehnologija omogoča obveščanje potnikov o morebitnih zapletih in težavah, kar si v različnih primerih želi od 59 do 74 odstotkov potnikov. Alexandre de Juniac, prvi mož organizacije IATA, je po glasovanju za RFID dejal, da bodo sodobni standardi za sporočanje pomagali zmanjšati težave z oddano prtljago za četrtino, izgubljene in založene kovčke pa bo mogoče najti hitreje.
Letališče mora biti po določilih uredbe 753 zmožno dokazati dostavo oziroma prejem prtljage, ko pride do spremembe skrbništva, voditi seznam vseh kosov prtljage in omogočati izmenjavo teh podatkov z drugimi letalskimi prevozniki. Leta 1945 je združenje IATA ustanovilo 57 članic, danes je v organizacijo včlanjenih več kot 290 letalskih družb iz 120 držav, ki predstavljajo 82 odstotkov svetovnega zračnega prometa. Članica je tudi Adria Airways.
Če ima vaš prvi let zamudo in sami komaj ujamete naslednji, povezovalni polet, je večja verjetnost, da prtljagi to ne bo uspelo. Potniki, ki jim prtljaga na cilju ni bila dostavljena, imajo pravico tudi do torbice z nujnimi potrebščinami - predvsem kozmetike, če jo ima prevoznik na voljo.
Če na cilju vaše prtljage ni
Ko ugotovite, da vašega kovčka ni, je prvi korak, da stopite do območja, kjer se nahaja prtljaga večjih dimenzij. Če boste tudi tam neuspešni, in resnično vse kaže na to, da vaša prtljaga ni prišla na cilj, boste morali izpolniti obrazec o izgubljeni prtljagi. To storite pri uslužbencu letalske družbe, s katero ste leteli (če jih je bilo več, pri tisti, s katero ste leteli na zadnjem letu), in sicer še v območju "baggage claim", torej tam, kjer ste čakali na prtljago. Vaš kos prtljage boste morali čim bolj podrobno opisati, poročilu boste morali dodati tudi listek za prtljago, ki ste ga dobili ob prijavi na let (check-in). Običajno ga uslužbenci nalepijo na kupon za let, torej letalsko vozovnico, če te nimate (je digitalna), na potni list ali vam ga preprosto predajo in ga sami spravite na varno.
4,27 milijarde: Skupno število prepeljanih kosov prtljage
24,8 milijona: Kosov prtljage, s katerimi so bile težave
5 odstotkov - Izgubljeni/ukradeni kovčki
18 odstotkov - Poškodovani kovčki
77 odstotkov - Zamuda pri dostavi prtljage
================================
RAZLOGI ZA ZAMUJENE KOVČKE
46 % težave pri transferju
16 % napačna vozovnica/zamenjava prtljage/varnostne težave
3 % napaka pri nakladanju
5 % prtljaga, založena ob pristanku
9 % omejitve zaradi letališča/carine/vremena/dimenzij/teže
16 % prtljaga ni bila naložena na letalo
5 % napačno označena prtljaga
Izgubljena, poškodovana prtljaga
Oddana prtljaga
Če ste prtljago oddali in je ta izgubljena, poškodovana ali zamuja, je za škodo odgovoren letalski prevoznik. V tem primeru ste upravičeni do odškodnine v višini do približno 1300 evrov. Toda če je škoda posledica okvare prtljage, do odškodnine niste upravičeni.
Ročna prtljaga
Če je poškodovana vaša ročna prtljaga in je za poškodbo odgovoren prevoznik, vam mora plačati nadomestilo.
Turistično zavarovanje
Kadar imate v prtljagi dragocenosti, je priporočljivo skleniti zasebno turistično zavarovanje. Če ga ne želite skleniti, si lahko z doplačilom pri letalskem prevozniku, s katerim potujete, zagotovite višje kritje vrednosti (nad 1300 evri). To je treba storiti pred potovanjem in najpozneje pri prijavi na let.
Odškodninski zahtevek
Zahtevek za odškodnino za izgubljeno ali poškodovano prtljago morate poslati letalskemu prevozniku pisno v sedmih dneh oziroma v 21 dneh pri zamujeni prtljagi. Standardnega obrazca EU za to ni.