(RECEPT) Praznične dobrote: Prihajajo novi trendi, a nekatere tradicionalne dobrote vendarle ostajajo stalnica

Zora Štok Zora Štok
24.11.2024 03:21

Decembrska peka je pravšnja priložnost za druženje in skupno ustvarjanje piškotov, kolačev, štruc, potic, da kruha panettone niti ne omenjamo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Malo truda in spretnosti, pa so enostavni piškoti prava mala umetnina.
Profimedia

V modo in iz mode prihajajo in odhajajo tudi v kulinariki različne sestavine, načini priprave in postrežbe hrane, a nekatere tradicionalne navade vendarle ostajajo. Ena teh je tudi praznična decembrska peka. Ponekod so to različni piškoti, pri Slovencih tudi obvezna potica, na različnih koncih sveta pa različni kolači, štruce, pince, da slovitega italijanskega kruha panettone niti ne omenjamo. Edina sprememba pri praznični decembrski peki je, da se poleg bele moke vse bolj uporabljajo tudi druge vrste, ajdova na primer, in namesto kristalnega belega sladkorja druga sladila.

V kuhinji bo znova dišalo po vanilji, cimetu, klinčkih, kardamomu, janežu in še kakšni začimbi. Moka, maslo, sladkor in druge sestavine počasi pripravljamo za nekoliko zamudno, a zanimivo početje. Gnetenje, valjanje, izrezovanje, peka, okraševanje. In veliko druženja. Mame, babice, vnuki, sestre, tete in sestrične, prijateljice ... so pravšnja priložnost za prijetno druženje ob peki in okraševanju. Kaj in koliko bomo pekli, je odvisno od nas samih.

Lešnikovi hrustavčki oziroma krokant, odličen hrustljav posladek
Profimedia

Nekatere se prelevijo v prave pekovke in škatle so vsakih nekaj dni bolj polne različnih piškotov, spet druge spečejo nekaj najljubših piškotov z železnega repertoarja. Nekateri vedno znova iščejo in poskušajo kaj novega, ni pa jih malo, ki prisegajo na stalni seznam s kakšnim novim dodatkom. Kaj in koliko bomo pekli, sploh ni tako pomembno, pomembneje je, da se ob tem zabavamo, se družimo in uživamo. In če nam ni do peke, tudi nič narobe, pač kupimo, ponudbe je dovolj.

Najprej osnova, potem domišljija

Osnovni recept za krhko piškotno testo je 30 dag moke, 20 dag masla in 10 dag sladkorja. Ob tem še ščepec soli, potem pa sledijo dodatki, kot so vaniljev sladkor, rumenjaki ali cela jajca (če uporabimo samo rumenjake, bodo piškotki še posebej krhki), pecilni prašek, mleti oreški, limonina ali pomarančna lupinica, kakav, čokolada v prahu. Če dodajamo mlete orehe, mandlje ali lešnike, ustrezno zmanjšamo količino moke ali pa dodamo maslo, kislo ali sladko smetano, limonin ali pomarančni sok, lahko tudi samo malo mrzle vode. Ali žličko vina.

Krhko testo ima to prednost, da ni tako zelo občutljivo za dodatke kot biskvitno ali kvašeno testo. Če se nam testo za piškote drobi, dodamo malo tekočine ali masla, dobrodošli sta tudi kisla in sladka smetana. Dodajamo postopoma, da ne gremo v drugo skrajnost in bo testo postalo lepljivo.

Profimedia

Če testo preveč gnetemo, bodo piškoti trdi. Enako velja v obratni smeri - če se testo po dodatku vseh sestavin še kar lepi, postopoma dodajamo moko ali mlete oreške, dokler ne dobimo želene sestave. V vsakem primeru mora testo na hladnem počivati vsaj uro ali dve, preden ga začnemo valjati in izrezovati želene oblike. Prednost piškotnega testa je tudi v tem, da ga lahko pripravimo več dni vnaprej ter ga valjamo, izrezujemo piškote in pečemo naslednji dan ali še kasneje. Ovito v folijo se testo v hladilniku ohrani več dni. Tako lahko pripravimo več različnih vrst piškotnega testa, na folijo s flomastrom napišemo, kakšno testo je ovito, in potem pečemo kot po tekočem traku. Krasimo pa itak hladne piškote, tako da praznično peko zlahka opravimo po obrokih.

Izbor prazničnih piškotov. Pripravimo svojega, še lepši bo.
Profimedia

Od preprostih do prefinjenih

Še tako preprost piškot je okusen, če je pripravljen z ljubeznijo. Sploh, če pomagajo otroci. Nič hudega, če bo en debelejši od drugega, če bodo kraki na zvezdah različno dolgi in bo kak tudi malce bolj nenavadne oblike. Otroške roke prispevajo tisti kanček dobre volje in ljubezni, ko oblika piškota postane nepomembna. In če se samo malo potrudimo z okrasitvijo, bodo še lepši. Malo sladkorja v prahu in nekaj kapljic tekočine, pa že imamo preliv; z dodatkom kakšne barve v njem bodo piškoti že lepo pisani. In če smo spretni v risanju, hitro pričaramo dedka Mraza, jelenčka, zvonček ali zvezdico. Igrajmo se.

Če osnovnemu testu dodamo marcipan, nugat ali pasto iz pistacij, koščke kandiranega sadja, rožno vodo ali vodo iz pomarančnih cvetov, kardamom in ingver, se poigramo z okusi. Ne pozabimo na kombinacijo čokolade in pomaranče, pa na različno suho sadje, ki ga uporabimo za dodatek testu ali pa za okras.

Igramo se lahko tudi s karamelo. Čokoladni piškot, oblit s karamelo, ki ji dodamo ščepec solnega cveta, bo nekaj čisto posebnega. Marcipan damo med dva čokoladna piškota in s prelivom iz sladkorne glazure, obogatene z aromo mete, smo dobili še en odličen piškot. Ali rogljiči iz nugata in čokolade z dodatkom sesekljanih praženih lešnikov, poleg obveznih vaniljevih rogljičev. In ob njih ne pozabimo na še eno stalnico - linške piškote.

Če nam ostanejo lešniki, orehi ali mandlji, jih uporabimo za krokant, iz katerega lahko izrežemo okraske. Ali pa ga oblikujemo v kupčke in damo v papirnate skodelice, prav lepo hrustljav posladek nastane. Pripravimo ga tako, da v ponvi razpustimo sladkor; ko začne rjaveti, dodamo malo masla ali sladke smetane, potem še grobo mlete oreške. Ko se začne zmes strjevati, jo z žličkami hitro oblikujemo v kroglice, jih ohladimo in damo v papirnate modelčke.

Zakaj pa ne kroglice?

Kdor ima rad belo čokolado, se lahko poigra še s kokosom in maslom, bodisi v testu za piškote ali pri izdelovanju kroglic. Da ne bodo vedno le rumove, brez katerih si mnogi težko predstavljajo prazničen krožnik s piškoti. In ne pozabimo na različne poljubčke iz beljakovega testa. Dodajamo lahko kavo, čokolado, kokosovo moko, mandlje, pistacije ali pinjole, pa bomo dobili slastne kupčke različnih okusov.

Lahko pa iz nugata, marcipana in kandiranih češenj naredimo tudi kroglice in jih povaljamo v kakavu ali čokoladi v prahu. Če namesto češenj uporabimo drobno zmlete pistacije, smo v kombinaciji z marcipanom in nugatom že naredili približek Mozartovim kroglicam, le še s čokolado jih oblijemo. Ob piškotih lahko za decembrski praznični pladenj s sladkarijami napolnimo tudi datlje (s čokolado na primer) ali sušene marelice (prerežemo jih na pol, nadevamo s celim mandljem in prelijemo s čokolado), ob tem pa si še kaj izmislimo. In ne pozabimo na praline, prave male čokoladne umetnine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta