Recept za srečo v zakonu zakoncev Trump? Imava ločeni kopalnici!

Jon Knez Jon Knez
24.11.2024 03:10

Kako je Melania Trump postala fotomodel, zapustila Slovenijo, postala prva dama ZDA in zaščitila svoje ime? Enako kot leta 2016 se tudi tokrat Sevničanka (še) ne bo vselila v Belo hišo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V letošnji ameriški predsedniški kampanji se je pojavila šele proti koncu.
Reuters

Ena prvih novic po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA je bila, da se Melania Trump ne bo preselila v Belo hišo. Večino časa namerava preživeti v New Yorku in Palm Beachu na Floridi, kjer je Trumpova rezidenca Mar-a-Lago, čeprav se bo še vedno udeleževala ključnih dogodkov. Tudi po volitvah leta 2016 se ni takoj vselila v Belo hišo, saj je želela biti s sinom Barronom, ki se je šolal v New Yorku. Tudi trenutno tam študira.

V Trumpovi kampanji ni bila veliko prisotna. Na shodih in zborovanjih se je pojavila proti koncu. Govor je imela na enem zadnjih zborovanj v Madison Square Gardnu, kjer je Američane pozvala, naj si zamislijo čudovito, varno in zdravo Ameriko, in naj zato volijo njenega moža.

Oktobra je izšla njena knjiga spominov, v kateri je podprla pravico do splava. S tem je dregnila v eno od ključnih predvolilnih vprašanj. Na to karto je najbolj igrala Trumpova protikandidatka Kamala Harris, medtem ko je Trump nasprotnik pravice do splava, čeprav je kasneje stališča omilil. Republikanska stranka je nato vprašanje splava umaknila s strankarske platforme.

Z bodočim podpredsednikom ZDA JD Vanceom
Profimedia

Ob izvolitvi so se v Sloveniji spet pojavila vprašanja, zakaj Slovenija pri promociji ne zna izkoristiti vloge Melanie Trump. Dolgoletni zunanji minister in nekdanji veleposlanik Dimitrij Rupel je za Večer dejal, da so slovenske vlade v preteklosti ignorirale ZDA in Trumpa. Ob prvi Trumpovi zmagi leta 2016 je tedanji slovenski zunanji minister Karl Erjavec dejal, da zavoljo Melanie Trump pričakuje lažjo dostopnost za Slovenijo, ne pa tudi odpustkov. Prepričan je bil, da bo v času mandata vsaj ona obiskala Slovenijo. Uradnega obiska ni bilo. Ne v času mandata ne po njem. So pa sosedje Knavsovih v Sevnici dejali, da je Melania Slovenijo in rojstni kraj večkrat obiskala na skrivaj oziroma brez žarometov.

Njeno ime ni naprodaj

Odkar je odšla v ZDA, v javnosti ni govorila slovensko. Je pa predsednica republike Nataša Pirc Musar, ki je bila v preteklosti Melanijina odvetnica v Sloveniji, povedala, da sta se po telefonu pogovarjali v slovenščini. Nekdanja in bodoča prva dama ZDA jo je angažirala zaradi zaščite svojega imena. Kar nekaj komercialnih produktov je namreč bilo poimenovanih po njej. Neka jezikovna šola na Hrvaškem je v Zagrebu izdelala jumboplakate z napisom: "Če nočete govoriti angleško kot Melania, pridite k nam."

Skupna fotografija iz leta 1999
Reuters

Nataša Pirc Musar je takrat pojasnila, da jo je poklical priznani ameriški odvetnik, strokovnjak za medijsko pravo, in ji ponudil, da postane del skupine, ki se ukvarja z zaščito imena Melanie Trump. Da sta imeni Trump in Melania Trump zaščiteni kot blagovni znamki, so konec novembra 2016 sporočili iz odvetniške družbe Pirc Musar & partnerji. Poudarili so, da uporaba podobe kogarkoli v komercialne namene presega namen obveščanja javnosti in je zato nedopustna brez izrecnega dovoljenja. Poudarili so, da budno spremljajo, kaj se dogaja v zvezi z uporabo imena in podobe bodoče prve dame ZDA za poimenovanje različnih produktov. Ob tem so zapisali, da je tako ime kot podobo posameznika dopustno uporabiti v komercialne namene izključno z njegovim soglasjem - ne glede na vrsto produkta ali storitve. "Želeli bi si, da se podjetni posamezniki tega zavedajo, dodatno tudi, da lahko z uporabo njenega imena za različne produkte in storitve posežejo v njene osebnostne pravice; pravice do časti, dobrega imena in dostojanstva. Nikogaršnje ime ali podoba ne bi smela postati objekt nedostojnega finančnega izkoriščanja," so zapisali.

Melania naj bi Nataši Pirc Musar v telefonskem pogovoru bila dejala, da ne bodo tožili nikogar, a da ni naprodaj. Melania Trump in Nataša Pirc Musar sta ohranili stike, je letos v pogovoru za N1 dejala predsednica. Voščita si za rojstni dan, ob smrti mame Amalije ji je predsednica izrekla sožalje.

"Slišala sem, da je ženskar. A jaz nisem takšne vrste ženska."
Epa

Leta 2016 se je ugibalo, kdo bo prva dama

Američani so se pred osmimi leti tudi spraševali, katera bo v resnici prva dama ZDA. To je, jasno, kot Trumpova soproga postala Melania. Toda zelo vidno vlogo je imela - in jo še ima - Trumpova hči z njegovega prvega zakona, Ivanka. Razlog v tem je, da se po volilni zmagi novembra 2016 Melania, za razliko od Ivanke, kar nekaj časa ni pojavila v javnosti. Hči, ki jo ima iz prvega zakona z že pokojno Čehinjo Ivano, je tedaj opravljala številne protokolarne naloge. Sprejemala je tuje voditelje. Ameriški mediji so pisali, da bi lahko zasenčila Melanio, saj da je že od otroštva vajena žarometov. Trump naj bi tedaj tudi nameraval v Belo hišo povabiti Ivanko in njenega moža Jareda Kushnerja, ki je bil, in najverjetneje spet bo, njegov posebni svetovalec.

V sevniški slaščičarni so torto poimenovali po njej.
EPA

Susan Swain, avtorica knjige o prvih damah, je ob tem dejala, da Melanijina odločitev odstopa od običajnega protokola v Beli hiši, a spomnila, da to ni prvič, da družina ugovarja klasični politiki v Washingtonu. "Vsaka prva dama mora to delo opravljati skladno z lastno podobo," je povedala Swainova in dodala, da je tudi odhajajoča prva dama Michelle Obama razmišljala, da bi s svojima hčerama po Obamovi zmagi na volitvah ostala v Chicagu. Odločitev Melanie Trump, da ostane v New Yorku, je predstavljalo mišljenje, ki ga delijo prve dame že več generacij, da bi obdržale občutek normalnosti in kar se da zaščitile otroke predsednikov pred očmi javnosti. Tudi to, da je hči Ivanka začasno prevzela določene dolžnosti prve dame, naj ne bi bilo nič nenavadnega, saj so tudi drugi ameriški predsedniki, med drugim Thomas Jefferson, Lyndon B. Johnson, Gerald Ford in Ronald Reagan, imeli podporo družinskih članov, ki niso bili njihove soproge. Toda Ivankina vloga naj bi bila večja. Poleg srečanja z japonskim premierjem Šinzom Abejem je sodelovala tudi na zasedanju s tehnološkimi titani iz podjetij Facebook, Apple in drugih velikanov v Silicijevi dolini.

S sinom Barronom bo Melania še nekaj časa ostala v New Yorku, kjer študira. 
Profimedia

Pred Melanio je bil Trump dvakrat poročen, poleg sina Barrona, ki ga ima z Melanio, ima še štiri otroke ter osem vnukov in vnukinj.

Odkril jo je fotograf Jane

Melanija Knavs se je rodila 26. aprila 1970 v Novem mestu. Z družino so živeli v Sevnici. Oče Viktor Knavs je bil najprej šofer pri Jutranjki, nato je nadaljeval kot potujoči zastopnik za prodajo avtomobilov, v devetdesetih pa je bil lastnik zasebnega podjetja za prodajo avtomobilov. Gradbeni investitor, kot se je kdaj pohvalil njegov slavni ameriški zet, ni bil. Mama Amalija je v Jutranjki veljala za cenjeno modelarko. Kar nekaj prahu je čez lužo dvignila informacija, da je bil Viktor Knavs član komunistične partije, četudi so kasneje to dejstvo poskušali omiliti z besedami, da "ni bil zelo aktiven". Mlada Melanija, tiha in plašna - besedi, s katerima jo opisujejo še danes -, je sanjarila o slavi in blišču. Na ljubljanski Fakulteti za oblikovanje in arhitekturo je študirala arhitekturo, a ni diplomirala; s študijem je zaključila že po prvem letu.

Njene prve fotografije
Profimedia

Prve korake v smeri rdečih preprog je naredila pri šestnajstih. Leta 1987 je dekle odkril Janin fotograf Stane Jerko, ki je v njej prepoznal velik manekenski potencial, povabil jo je na poskusno snemanje. Bila je najstnica, močno navezana na svojo sestro. Obiskovala je srednjo oblikovalsko šolo in se ob koncih tedna vračala v domačo Sevnico. Izkazalo se je, da pred fotografskim objektivom ni prav nič plašna. Na Janinem Obrazu leta je, skupaj z Mojco Mladenovič, osvojila drugo mesto. Zmagala je, prav tako še ena mednarodno najuspešnejših manekenk, Martina Kajfež.

Knavsova je kasneje podpisala pogodbo z eno od milanskih modnih agencij. Po tistih nekaj mesecih študija se je posvetila modni karieri, večinoma razpeti med Parizom in Milanom, od leta 1996 tudi zanjo tako usodnim New Yorkom, kjer je naravna rjavolaska prvič sodelovala z nekaterimi največjimi fotografskimi imeni, kot so Patrick Demarchelier, Helmut Newton in Mario Testino.

Ni marala ženskarjev

In potem se je zgodilo. Leta 1998 je v manhattanskem klubu Kit Kat spoznala Donalda Trumpa. Kot je znano, ni bila pa prav nič navdušena nad tem, da je na zabavo prišel s spremljevalko. "Slišala sem, da je ženskar. A jaz nisem takšne vrste ženska. Šele kasneje sem izvedela, da jo je poslal na stranišče samo zato, da je lahko dobil mojo telefonsko številko," je opisala njuno romantično srečanje.

Ni trajalo dolgo, da je Melanija, medtem že Melania Knauss, postala dama visoke družbe, ki je lansirala lastno kozmetično linijo, del katere je bila tudi vlažilna krema s kaviarjem za 150 dolarjev. Dama, ki je na svojo poroko v ekskluzivnem Mar-a-Lagu v Palm Beachu oblekla Diorjevo kreacijo, vredno 200 tisoč dolarjev. Nabor naslovnic modnih revij, ki jih je krasil njen obraz, je osupljiv. Tudi ameriški Vogue je med njimi.

Ko so Melanio lani vprašali po receptu za srečo v zakonu, je odvrnila: "Imava ločeni kopalnici!"

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta