Rdeča redkvica (Raphanus sativus L.) je vsem znana zgodnjepomladanska vrtnina, ki jo uvrščamo v družino križnic. Pri redkvici je užitno sprva vse - koren in listi. Udomačena je bila v Evropi še v predrimskih časih. Redkev je številna sorta, ki se razlikuje v velikosti, barvi in trajanju potrebnega časa pridelave. Nekatere vrste so gojene za semena, druge za pridelavo olja.
Redkev lahko razdelimo v štiri glavne vrste: poletne, jesenske, zimske in spomladanske. Uspevajo v različnih oblikah (okrogle ali podolgovate korenine), barvah (rdeče, roza, bele, sive, črne ali rumene) in velikostih. Spomladi si najpogosteje privoščimo rdeče redkvice, poleti pa nas razveseljujejo bele redkvice. Črno redkev z okroglim plodom (korenom) z belim mesom pobiramo jeseni in skladiščimo za zimsko uporabo. Redkev je uporabna v solatah, omakah, juhah, namazih.
V kombinaciji z medom
Redkvica razkužuje prebavila in dihala, poživlja presnovo in čisti ožilje. V kombinaciji z medom je redkev zelo dobro zdravilo proti kašlju. Tudi listi so zdravilni.
Za lepše zobe in dlesni
Nega suhe kože
Za osvežitev in nego obraza pripravite pire iz surove rdeče redkvice in ga nanesite na obraz. Pustite nekaj časa, nato izperite z mlačno vodo.
Sirup za izkašljevanje
Redkvico dobro opremo in čim bolj na drobno narežemo, potem prelijemo z gozdnim ali smrekovim medom ter limoninim sokom. Dobljeno zmes dobro premešamo in pustimo stati 4 do 5 ur. Nato iz zmesi izcedimo sok in pijemo po žličkah večkrat na dan.
Opozorilo: ljudje z ledvičnimi težavami naj se temu soku izogibajo.