(REPORTAŽA) Nedeljski učni izlet in popolna novodobna klasika

Artur Švarc
09.02.2025 03:00

Primerilo se je oni dan, da je "otrokinja" debatirala o pouku zgodovine v šoli - in kombinacija njene radovednosti je bila kot nalašč za nedeljski izlet z avtomobilsko klasiko.

Poslušaj
Nedeljski izlet v jedro Karantanije in njene državnosti z avtomobilom Honda CR-V. Iz meglene Slovenije na avstrijsko Koroško.
Artur Švarc

Drugi letnik gimnazije se je januarja ukvarjal s srednjeveško poselitvijo (in preselitvijo) plemen po Evropi in na kratko preletel tudi tako imenovano zgodovino slovenskih prednikov. Saj se spomnite slavne risanke (in glasu Jurija Součka)? "Ati, kaj je to knežji kamen?" se je glasilo vprašanje. "Nič lažjega kot to, pojdi z mano." In smo šli. Iz sive Ljubljane, zamorjene z meglo od spodnjega roba pločnikov do karavanške stene, kjer se na severni strani razprostira Koroška, njen avstrijski del in modro nebo brez oblačka. In za prevoz je bil na voljo prav Hondin veliki SUV, ki sliši na ime CR-V. Nadvse imeniten plemiški voz s še bolj imenitno kombinacijo klasike in naprednih sistemov.

S tem mislim na to, da avto ni tehnični bavbav, ki ga mi, malce starejši, že skoraj ne maramo, da pa ima v "klasičnem" okolju na voljo prav vso asistenco, ki jo Honda praktično ponuja - in ni vsiljiva. Tam je, deluje, deluje odlično, razvaja voznika, ki pa za to ne potrebuje prebiranja navodil ali udeležbe na tečaju.

Tretji potnik v avtu je bila - če izpustim družinsko anamnezo in relacije - otrokova mati. Ki je vztrajala, da bomo šli na izlet razsvetlitve o slovenski zgodovini opremljeni z mogočnimi sendviči. Ker je CR-V v notranjosti pri dolžini 4,7 metra presenetljivo prostoren avto (sploh na zadnjih sedežih), je konzola med sedeži služila ne samo kot držalo za plastenko, pač pa njen pokrov tudi kot priročna mizica. Pod sendviče razumite predvsem papriko in sadje. Pa še to spokojno spakirani tik pod Ljubeljem, kjer se je že kazalo sonce skozi veliko okno po celotni dolžini strehe.

Vojvodski prestol je drugo poglavje ustoličevanja koroških voditeljev, ko je slovenski živelj že bil podrejen habsburškim vladarjem. Uporabljali so ga do leta 1651, že 170 let pa je zaščiten spomenik.
Artur Švarc
Krnski grad je bil prestolnica kneževine Karantanije. Ime je dobil po Gosposvetskem polju, v začetku znanem kot Carentana, od koder izhaja ime Karantanija (nemško Kärnten in po naše Koroška).
Artur Švarc
CR-V pri Krnskem gradu - v ozadju je travnik, kjer je na zgornjem robu stal knežji kamen, simbol ustoličevanja koroških knezov, najprej slovanskih in potem germanskih. Kamen je danes spravljen v koroškem parlamentu.
Artur Švarc

Filozofija CR-V - ko ti pride pod kožo, zelo hitro - je, da ni kompliciranja z opremo. V njej je, kot že rečeno, vse, tu je hibridni pogon e:HEV, ki je malo poseben od tega, kar se pojmuje kot hibrid. Kombinacija bencinskega in elektromotorja omogoča različne vozne režime, predvsem (razen izjemoma) pa bencinski motor služi kot generator elektrike za električnega, ki med zaviranji obratno pobira elektriko in jo hrani. Če bi se komu zdelo to malce nenavadno, naj kar povem, da je na koncu dneva po skoraj 300 kilometrih poraba kljub hribolazenju čez Ljubelj in vožnji po avtocesti znašala 7,5 litra.

Na drugi strani Karavank je Celovec. Kot vsa novodobna mesteca 21. stoletja tudi tam zgoraj niso ušli mrtvilu. Nekdanjo trgovino z igračami je zamenjal fitnes, pred mestno hišo ob zmaju pa le še redko kdo polnoleten sede na sonce.

Zametek slovenske državnosti je na Gosposvetskem polju, nekaj kilometrov severno od Celovca v dolini reke Gline. Ne bomo pretirano utrujali z zgodovino, a po preselitvi slovanskih plemen na ta prostor - severno od Karavank so prišli karantanski, južno pa karniolski knezi - so v Krnskem Gradu, vasici nad dolino, na enem od polj na knežjem kamnu ustoličevali karantanske kneze in pozneje koroške vojvode. Zadnjič so ga uporabili leta 1414. Kamen je na glavo obrnjen konec rimskega stebra iz bližnje noriške prestolnice Virunum. No, gradu ni več, je le še cerkev ob polju, ta ostanek skupne zgodovine (saj je Karantanija hitro padla pod frankovsko državo) pa so že leta 1862 preselili v mestno palačo v Celovec - naprej v deželni muzej, danes pa stoji v dvorani koroškega deželnega zbora.

Znameniti travnik, kjer je v tem jarku ob robu stal knežji kamen. Bolj generična in prazna slika ne bi mogla biti. Deželni muzej bi se lahko potrudil in tudi tu postavil tablo, kot jo je pri vojvodskem prestolu.
Knežji kamen je od leta 1862 prestavljen -danes je v Deželni hiši v Celovcu
Johann Jaritz
Gospa Sveta, romarsko središče, je na januarsko nedeljo mesto duhov. Vse zaprto, nikjer nikogar, je pa kraj, ki je dal ime Gosposvetskemu polju, tudi del pokristjanjevanja slovenstva.
Artur Švarc

Tamkajšnji domačini na podeželju še vedno rahlo prestrašeno pogledajo avto s slovensko registracijo - bil je to vikend po njihovem deželnem referendumu o vetrnih elektrarnah, kjer so rekli ne noremu kapitalu in uničevanju krajine.

CR-V v skoraj naravnem okolju na elektriko skoraj neslišno pelje s hriba Krnskega Gradu (naravno tudi, ker so bili tam zgoraj vedno pristaši japonskih znamk) čez dolino na ono stran. Hibridni pogon, so mi razložili pri uvozniku, je preverjen in poceni za vzdrževanje, upravljanje s stikali na sredinski konzoli pa je enostavno. Gremo naprej, nazaj ali pa stojimo na mestu. In spet, časov, ko je družina s kalkulatorjem v roki delala (in brisala) kljukice na seznamu opreme, vsaj pri Hondi ni več. Pri CR-V se lahko ukvarjajo s sladkim problemom izbire barve zunanjosti, velikostjo koles in barvo usnja. Tak način je enostavnejši tako za kupca kot prodajalca, ki ima manj težav z raznoliko zalogo. V resnici ima tudi CR-V dva paketa opreme (brez kljukic), naš model Elegance Tech je dražji in založen do potankosti.

Najprej je tudi klasična varnost v obliki varnostnih blazin - pa vse klasične elektronike, ki zavira, popravlja smer in drugače skrbi za to, da je avto na cesti tam, kjer mora biti. Druga reč, ki je sestavni del CR-V, pa je tako imenovani Honda Sensing. Vanj so vključeni digitalni merilniki z diagonalo 10,1 palca in 9-palčni (23-centimetrski) osrednji zaslon z navigacijo, glasbo, telefonijo in nastavitvami vozila. Stric Sensing potem kot angel varuh bdi nad vsem, kar bi lahko voznika ob trenutku manjka pozornosti spravilo v nevarno situacijo. Tako ne pusti zamenjati voznega pasu, če obstaja možnost trka, ne boste se zaleteli pri vzvratni vožnji s pakirnega mesta, ko bo zadaj pripeljal avto, tudi pritisk na stopalko "po nesreči" avta ne bo pognal v zid ali stebriček - in potem je tu dodatni pogled, ki ob vklopljenem smerniku na osrednjem zaslonu pokaže dogajanje ob avtu na eni ali drugi strani. Ko se ga navadite, lažje opazite neprevidne kolesarje ob desnem boku ali kak hudobno prikrit stebriček ali robnik na levi, ko parkirate.

Na drugi strani široke doline reke Gline je vas na hribu, Gospa Sveta (Maria Saal) z romarsko cerkvijo. Po njej je dobilo ime tudi polje, cerkev Marijinega vnebovzetja pa je del drugega vala pokristjanjevanja naših prednikov in svete maše po umeščanju kneza na knežjem kamnu. Cerkev je v času turških vpadov služila tudi kot trdnjava, pozneje je pogorela in bila obnovljena - zdaj je precej drugačna kot ob nastanku. V njej je tudi največji zvon na koroškem, težak 6,6 tone.

Vasica (ali naselje, ker ima tudi nekaj sodobnejših zgradb) je konec januarja povsem opustela. Nikjer ni žive duše, kaj šele, da bi človek spil kavo. Poleti je seveda drugače. Malo nižje, v smeri proti Šentvidu navzgor po dolini, pa je še en zgodovinski artefakt, ki dejansko ni v muzeju - vojvodski prestol. Deželni muzej Koroške je pred kratkim obnovil in spremenil zapis (pred tem je eksplicitno omenjal koroško državo), ki pravi, da je sprva ta skupek kamnitih plošč, obrnjen proti Krnskemu Gradu, služil kot simbol vladavine bavarskih vojvod v njihovi odsotnosti - Koroška je takrat že spadala pod Bavarsko. Ko so si Habsburžani okoli leta 1360 prizadevali postati nadvojvode tudi tu, so se oprli na zgodovino Koroške in ustoličevanja na knežjem kamnu. Kamniti sedež so na nasprotni strani nadgradili v mogočen kamniti prestol, katerega del je prav tako del srednjeveškega stebra, s čimer so nakazali pomen obeh simbolov. Ob njem je potekala poklonitev deželnemu knezu in zaprisega plemstva. Tudi vojvodski prestol je služil svojemu namenu le še do leta 1651, potem pa je postal zgodovinski spomenik in je od 1834. obdan z ograjo. Zapis pravi, da imata tako knežji kamen kot vojvodski prestol za koroško prebivalstvo obeh narodnostnih skupnosti pomembno vlogo pri krepitvi identitete. Kot ljubitelj zgodovine sem preučil ogromno materiala o tem in vem le, da so nas v šoli učili precej površno, če ne celo narobe. Ampak zvedava smrklja generacije Z je od tam odšla z veliko več znanja (na srečo jo zanima vse), kot je izvedela iz dveh stavkov v učbeniku.

Gospa Sveta nad Gosposvetskim poljem, severno od Celovca, del Krške škofije, v prezidani podobi, in center, od koder se je začel drugi val pokristjanjevanja Slovencev.
Artur Švarc
Obnovljeni napis pri vojvodskem prestolu lepo pojasni pomen in zgodovino za Korošce obeh narodnosti, tako slovanske kot germanske. Je pa dejstvo, da so nas v šoli večinoma učili površno in tudi narobe.
Artur Švarc

Bolj jo je kot ljubiteljico avtomobilov zabaval prtljažnik. Medtem ko sem sam fotografiral vojvodski prestol in bral zapise na večjezični tabli - od časov razvpitega deželnega glavarja, ki je pred 17 leti končal v prometni nesreči, naši severni sosedje ne zanikajo več naše skupne zgodovine - je mala ugotovila še eno uporabno lastnost avtomobila Honda CR-V. Ni edinstvena, deluje pa zelo učinkovito. Brca pod odbijač brez težav odpre pokrov prtljažnika, pritisk na robu vrat pa jih takoj zapre - ali pa z zamikom, ko avto zazna, da ste nehali pobirati vrečke iz prtljažnika in umaknili glavo.

In če mislite, da sta dva spomenika, pomembna za našo zgodovino dovolj? Ne, le malokdo pozna mogočen grad na nasprotni strani doline - Plešivec (ali po nemško Tanzenberg). Ena najpomembnejših renesančnih zgradb v Avstriji je bila dolga leta osrednja izobraževalna ustanova za koroške Slovence - do ustanovitve Zvezne slovenske gimnazije v Celovcu 1957. Domačini sicer na sončno nedeljo tečnarijo, ko se domiselno zapelješ na dvorišče, a ko razložiš, da si naš in njihov in da si tu hodil v šolo ter zraven naložiš še kako izmišljeno, vse skupaj obrnemo na smeh. Posrečeni kraji in posrečeni ljudje.

Medtem ko se je večina domovine tisti dan utapljala v oblakih in megli, smo mi nedeljski izlet uživali pod modrim nebom, tudi skozi panoramsko pomično streho in ob zelo umirjeni in nenaporni vožnji s klasično zasnovanim SUV, nadgrajenim z vso aktualno napredno elektroniko.

Voznikovo okolje, kjer je vse na svojem mestu - opremljeno z vso sodobno elektroniko, a brez konfuznega vesoljskega pristopa.
Artur Švarc
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.