Kraljevih 40 let. Lewis Hamilton, eden največjih dirkačev vseh časov, je 7. januarja upihnil 40 svečk

Artur Švarc
12.01.2025 02:50

Nekoč silno talentiran, a precej neobrzdan mladenič je v malo več kot desetletju in pol formule 1 sestavil zavidljivo kariero s sedmimi naslovi svetovnega prvaka, rekordnimi 105 zmagami, 104 najboljšimi startnimi položaji. Za zdaj.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Hamilton je praznoval 40. rojstni dan, v F1 pa zagotovo še ni rekel zadnje.  
Vid Voršič

Lewis Hamilton ima v sebi karizmo. Pritegnila je mnoge, ki so prej častili legendarnega Ayrtona Senno in ki v ljudeh iz F1 vidijo še kaj drugega, ne le surovega ego stroja za zmage preko vseh. Seveda je na drugi strani tudi njegova opozicija, ki ga ne mara. Iz takih in drugih razlogov. Sam bom dejal, da je fant, ki je svojo kariero na vrhu dirkaških serij začel 2007 pri McLarnu, prehodil zanimivo pot, dozorel tudi kot človek in osebnost, ki sem jo lahko spremljal vsa ta leta. Iz sebe je naredil posel, blagovno znamko. Tudi zato je eden najbolje plačanih športnikov na planetu, in ko bo kmalu po dvanajstih letih vrtenja volana pri Mercedesu in še šestih pri McLarnu pred tem sedel v sanje vsakega dirkača, rdeč ferrari, bo začel še tretjo fazo svoje kariere. Že res, da je v zadnjih nekaj letih njegov Mercedesov dirkalnik padel s prestola najboljšega, da je 2022. prvič končal sezono brez ene same zmage ali najboljšega startnega položaja, pa zato v letu 2024 svoje število zmag povečal za dve. Ne, Lewis Hamilton še ni za staro šaro, vendar potrebuje nove izzive.

Lewis Carl Davidson Hamilton se je rodil 7. januarja 1985 v Stevenageu v Angliji. Njegov oče Anthony Hamilton je temnopolti domačin iz Grenade v Karibih, mama Carmen Larbalestier pa je zelo tipična belopolta in rdečelasa Angležinja. Čeprav ima Lewis izrazite temnopolte poteze in je tudi prvi temnopolti dirkač v F1, je vendarle mešane rase. Starša sta se ločila, ko je imel šele dve leti, potem pa je živel z mamo in dvema starejšima polsestrama, Samantho in Nicolo, vse do 12. leta.

Svojo dirkaško kariero je začel v gokartih pri šestih letih. Številka 44 ga spremlja vsa leta, tudi v F1.
Wikipedia

Potem se je preselil k očetu, mačehi Lindi in polbratu Nicolasu, ki je kljub cerebralni paralizi prav tako dirkač. Oče Anthony mu je pri petih letih kupil avto na daljinsko vodenje in že naslednje leto je postal podprvak v nacionalnem prvenstvu med odraslo konkurenco. Vendar brez rasizma ni šlo in Lewis je prvo dirkaško kariero obesil na klin, zato mu je oče za božič kupil gokart in obljubil, da ga bo podpiral pri tem, dokler ne bo trpela šola. Da bi mu omogočil dirkaško kariero, je zapustil mesto vodje računalniškega podjetja in postal pogodbenik, ki je opravljal tudi štiri službe hkrati. Pozneje je na noge postavil svoje podjetje in bil v prvi polovici kariere v F1 tudi sinov menedžer.

Ob šolskih obveznostih in dirkanju z gokarti je Hamilton kot otrok treniral tudi karate, da bi se branil pred nasilnimi sošolci. Prav tako ga je zanimal nogomet. Nekoč je povedal, da če mu dirkaška kariera ne bi uspela, bi bil zagotovo nogometaš ali kriketir, v obeh športih je igral za svojo šolo. Februarja 2001 je postal tudi študent zasebne akademije za Znanost in umetnost v Cambridgeu, CATS.

Leta 2008 se je po dirki v Braziliji veselil svojega prvega naslova prvaka.
Diogo Dubiella

Dirkaška kariera se je začela leta 1993 in kmalu je zmagoval na dirkah in osvajal naslove v različnih kadetskih serijah. Dve leti pozneje je bil najmlajši dirkač, ki je postal britanski kadetski prvak, star je bil deset let. Tega leta je na podelitvi Autosportovih nagrad srečal Rona Dennisa, šefa uspešne ekipe v F1, McLaren, in mu povedal: "Zdravo. Jaz sem Lewis Hamilton. Osvojil sem britansko prvenstvo in nekega dne bi rad dirkal z vašimi dirkalniki." Ron Dennis se mu je podpisal v knjižico z avtogrami in pripisal: "Pokliči me čez devet let, si bova nekaj izmislila."

Hamilton je kot mnogi superšportniki tudi modna ikona za mnoge oblikovalske znamke.
Hasan Bratić

Mladi Lewis je osvajal vse, kar je lahko, in leta 1998 ga je, potem ko je budno spremljal njegov napredek, poklical Ron Dennis in ga povabil v McLarnov program mladih dirkačev. Pogodba je obsegala tudi možnost sedeža v F1 in Hamilton je bil tudi najmlajši dirkač s pogodbo, ki je pripeljala do nastopa v F1.

Hamilton je nadaljeval v nižjih kategorijah kartinga, najprej v prvenstvu Intercontinental A (1999), pa Formuli A (2000) in Formuli Super A (2001), leta 2000 je postal evropski prvak z maksimalnim izkupičkom točk. Pri ekipi TeamMBM je bil njegov moštveni kolega Nico Rosberg, ki je sam tudi pozneje postal dirkač v F1, Hamiltonov moštveni kolega pri Mercedesu in edini, ki mu je preprečil, da ni za Mercedes osvojil tudi sedmega naslova – no, pravzaprav bi ga lahko ali celo moral tudi leta 2001, če se ne bi zgodila ena največjih malomarnosti v zgodovini F1 prav na zadnji dirki.

V zadnjih letih, ko ni več prvak in ne zmaguje redno, je postal Hamilton precej bolj sproščen in pristopen.
Milan Klemenc

Leta 2001 je iz gokarta presedel v britansko formulo Renault in z ekipo Manor 2003 postal tudi evropski prvak v tej seriji z 10 zmagami od 15, pri čemer je dve dirki na koncu izpustil, da je debitiral še razred višje, formulo 3. Po nekaj zmagah so ga skoraj povabili v F1 pri Williamsu, a je njihov dobavitelj motorjev BMW to preprečil in Hamilton je obnovil pogodbo z McLarnom. Pozneje, leta 2004, je prvič sedel tudi v dirkalnik F1 na testu v Silverstonu in pokazal zavidljivo hitrost. Leta 2005 je dirkal v seriji Euro Series formule 3 in zmagal kar na 15 dirkah od 20 ter seveda postal prvak. Britanska revija je 20-letnega mulca uvrstila na 24. mesto najboljših dirkačev leta 2025.

Leta 2006 se je z ekipo ART končno preselil v najvišji razred pod F1, GP2, in osvojil naslov prvaka v svoji prvi sezoni. Na dirkah je pokazal nekaj izjemnih potez, od tveganega prehitevanja dveh rivalov v hitrih ovinkih v Silverstonu do dominantne zmage v Nurburgringu, potem ko je dobil kazen zaradi prehitre vožnje skozi bokse.

Leta 2007 sta se pri McLarnu sprostila oba dirkaška sedeža – Juan Pablo Montoya je šel v ameriško serijo NASCAR, Kimi Raikkonen pa je postal naslednik upokojenega Schumacherja pri Ferrariju. Že na prvi dirki v Avstraliji je prvi temnopolti dirkač v zgodovini F1, Lewis Hamilton, osvojil tretje mesto in stal na stopničkah še naslednjih osem dirk (skupaj devet dirk od začetka kariere, še nepresežen rekord), zmagal pa je tudi na štirih dirkah v svoji prvi sezoni (s čimer si rekord deli s Kanadčanom Villeneuvom).

Leta 2013 je z nekonkurenčnim mercedesom W04 zmagal le na VN Madžarske.
Artur Švarc

Po četrti dirki svoje prve sezone je bil vodilni v prvenstvu in je bil tudi najmlajši vodilni dirkač v F1. Po smoli in nekaj taktičnih napakah v drugi polovici sezone je Hamilton postal podprvak, za Raikkonenom je zaostal za 12 točk in prehitel svojega moštvenega kolega Alonsa, ki je bil tretji. Trenja med obema so pripeljala do odhoda Alonsa po samo eni sezoni, Hamilton pa je podpisal 60 milijonov dolarjev vredno pogodbo do leta 2012. Leta 2008 je Hamilton nadaljeval svojo zmagovalno formo, njegov edini konkurent je bil Brazilec Felipe Massa pri Ferrariju, ki je bil na zadnji dirki v Braziliji 20 sekund prvak, dokler v cilj ni pripeljal Hamilton, ki je v zadnjih ovinkih v nalivu ugnal Tima Glocka za peto mesto, kar mu je na koncu prineslo eno točko naskoka pred Masso. Hamilton je postal prvi britanski prvak po Damonu Hillu leta 1996 in najmlajši prvak v zgodovini F1.

Leto 2009 se je začelo z novimi pravili in nepričakovano dominacijo popolnima zasebne ekipe Brawn GP, kjer je Jenson Button postal prvak, zahvaljujoč veliki tehnični inovaciji dvojnega difuzorja, medtem ko je bil McLaren na začetku povsem nekonkurenčen in obramba naslova je bila nemogoča. V naslednjih letih se je boril z dominacijo Red Bulla in naslovi prvaka Sebastiana Vettla. V časih, ko mu ni šlo vse kot po maslu, je Hamilton naredil kar nekaj trapastih napak, imel je težave v ljubezni s pevko Nicole Scherzinger in ni deloval prepričljivo. Šele leta 2012 je bil v prvi sezoni spet resno v igri za prvaka, dokler ga v drugi polovici tehnične okvare niso izločile iz tega boja. Še pred koncem sezone je Hamilton sporočil, da se bo po šestih letih pri McLarnu v iskanju novih izzivov pridružil Mercedesu in tam zamenjal drugič upokojenega prav tako sedemkratnega svetovnega prvaka Michaela Schumacherja.

Na testiranjih pred sezono 2010 v Jerezu so španski navijači vzklikali rasistična gesla. S tem se Hamilton srečuje že celo kariero.
Siltz

Pri Mercedesu je srečal svojega starega kolega Nica Rosberga. Dirkalnik ni bil preveč konkurenčen in Hamilton je zmagal le enkrat, na Madžarskem. Leto 2014 je prineslo novo dobo s 6-valjnimi 1,5-litrskimi turbo motorji in aerodinamičnimi spremembami. Te so se najbolj posrečile prav Mercedesu, ki je dobil 16 od 19 dirk, od tega Hamilton enajst, pet pa Rosberg, s katerim sta celo leto bila edino bitko za naslov. Po nekaj smole je bil pred zaključkom sezone na vrhu Rosberg, a je Hamiltonu uspela serija petih zaporednih zmag, v Abu Dabiju pa je Hamilton drugič dvignil pokal za naslov prvaka.

Rivalstvo se je nadaljevalo tudi leta 2015, ko je Hamilton zmagal desetkrat in za naslov prvaka osvojil tri dirke pred koncem sezone v Austiniu v ZDA. Za podaljšanje pogodbe še za tri leta je dobil 110 milijonov dolarjev. Leta 2016 mu je Rosberg vrnil udarec in postal prvak z majhno razliko, Hamilton pa je izgubil naslov predvsem zaradi tehničnih težav, od katerih je bila okvara motorja v Maleziji odločilna. Niti deset zmag v tej sezoni mu ni pomagalo do naslova, Rosberg pa je po osvojenem naslovu oznanil, da se bo dirkaško upokojil.

Med letoma 2017 in 2020 so sledili štirje zaporedni naslovi prvaka z novim moštvenim kolegom Fincem Valtterijem Bottasom, tako leta 2017 kot leto pozneje pa je v prvem delu sezone dominiral Ferrari z Vettlom za volanom. V letu 2019 je šlo precej bolj gladko, brez prave konkurence razen svojega moštvenega kolega. Leta 2020, v letu, ko se je prvenstvo začelo šele poleti z dvojno dirko v Avstrijo zaradi pandemije covida-19, je osvojil še 7. naslov prvaka in se izenačil s Schumacherjem, na dirki na Portugalskem pa je z 92. zmago postal tudi dirkač z največ zmagami. Zaradi okužbe je moral izpustiti dirko v Bahrajnu, potem pa je v dežju v Turčiji tri dirke pred koncem vzel za svoje in končal 124 točk pred Bottasom.

Leta 2021 se je začela nova doba – ostri nizozemski mulo Max Verstappen je že pred tem opozarjal, da je novi velemojster volana, Red Bull pa je naredil dirkalnik, ki je dobil prvih pet dirk sezone in zasenčil Mercedes. Sledili so boji na nož, kjer sta oba končala na prvih dveh mestih na kar 14 dirkah od 22, trčila pa sta v Silverstonu, Italiji in Savdski Arabiji. Z zmagama na dveh dirkah pred koncem sta prišla dirkača na finale v Abu Dabi poravnana. O tem, kaj se je dogajalo v zadnjih krogih, ko direktor dirke Michael Masi ni upošteval športnega pravilnika in je Hamilton po varnostnem avtu ostal na starih gumah, za njim pa je s svežim kompletom švignil mimo Verstappen do prvega naslova, bi lahko pisali knjige. Mednarodna avtomobilistična organizacija FIA je po dirki sprožila preiskavo in glede na zakulisne informacije je bil ogrožen sam obstoj F1. Volk sit in koza cela – Masi je letel, vrstni red na dirki pa je ostal nespremenjen in začela se je doba dominacije Nizozemca, ki je do lani naštel štiri zaporedne naslove.

Brazilci ga imajo še posebej radi, lani je med treningi vozil dirkalnik McLaren Ayrtona Senne, nekaj časa pa je imel tudi enako obarvano čelado.
Wikipedia

Pred letom je še pred začetkom nove sezone odjeknila informacija, da se Hamilton seli k Ferrariju. Ferrari, legenda F1 od samega začetka, je izziv in sanje vsakega dirkača. Kako se bo to obneslo, bomo videli kmalu.

Hamilton vsa leta na vrhuncu ni pozabil na druge, zavzemal se je za različne zapostavljene skupine ljudi in v F1 po rasističnem umoru v ZDA sprožil kampanjo Tudi črna življenja štejejo. Hamilton je podpornik pravic LGTB, maja lani pa je odločno protestiral proti Izraelu in delovanju v Gazi. Omenimo lahko tudi, da je vegan in borec za pravice živali, malo je tudi glasbenik, posnel je celo nekaj pesmi, posodil glas za risanko Avtomobili 2, ponudili so mu celo vlogo pilota v nadaljevanju Top Guna, a jo je moral zaradi obveznosti odkloniti. Leta 2021 mu je kraljica Elizabeta II. podelila viteški naslov, s svojo navezavo z brazilskim herojem Senno, katerega velik oboževalec je, pa je leta 2022 postal tudi častni državljan Brazilije.

In tako je minuli teden sir Lewis Hamilton zapeljal v peto desetletje. Zadnje še ni rekel, zagotovo. Še vedno upa na izmuzljivi osmi rekordni naslov prvaka, svojo bero zmag pa bo v dveh letih, kolikor šteje aktualna pogodba s Ferrarijem, zagotovo še povečal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta