Saj so prej in potem bili koncerti, na katerih je bilo celo več ljudi kot tam, a noben se ne more meriti z romanjem na farmo blizu mesteca Bethel, 69 kilometrov jugozahodno od Woodstocka, v okrožju Sullivan zvezne države New York. Tam so uresničevali geslo Seks, droge in rokenrol in spreminjali stare ustaljene družbene vzorce, rodila se je nacija brez predsodkov, po tistem so mlade in njihovo glasbo vsi vzeli resno, še najbolj poslovneži.
Poletje ljubezni (Summer Of Love) so poimenovali gibanje, nastalo iz vrenja v ameriški družbi v šestdesetih letih prejšnjega stoletja, v katerem je glasba imela veliko vlogo. Njegovi pomembni mejniki so bili glasbeni festival v Montereyju poleti 1967, Woodstock od 15. do 17. avgusta 1969, in festival v Altamontu, ki je prinesel klavrn zaton prizadevanje za mir in ljubezen. Vrhunec se je zgodil na travniku 69 kilometrov od Woodstocka (tam je bila prvoizbrana in opuščena lokacija, a ime so obdržali). Za nekaj dni se je potrdilo upanje, da je svoboda mogoča, da je mogoče razbiti okostenele družbene norme. Spomenik je postavilo več kot 400 tisoč ljudi, nekateri so celo ocenili, da jih je bilo pol milijona.
Seks dobiš lažje kot sendvič
Čas je bil tistega avgustovskega vikenda, leta 1969, primeren za nekaj velikega, 27 dni prej je Neil Armstrong stopil na Mesec, pod tem vtisom so woodstockovsko dogajanje nekateri tudi poimenovali za hojo po vesolju. Tudi najboljši konec tedna od nastanka sveta so krstili tri zgodovinske dni festivala, na katerem je nastopilo 32 posameznikov in skupin. Petdeset ur sporeda je bilo, za tri ure je naliv prekinil nastope, dež je takrat spremenil festivalsko prizorišče v blatno mlakužo, oskrba s hrano je bila otežena. Še dolgo so potem govorili, da je takrat bilo takrat tam lažje dobiti seks kot sendvič.
Za najem zemljišča so lastniku odšteli 75.000 dolarjev
Pol jih ni plačalo
Festival je bil zamišljen kot poslovna priložnost, vendar vstopnine niso uspeli pobrati. Prišlo je več kot 400 tisoč po svobodi, miru in ljubezni hlepečih mladih ljudi, ki niso prenesli ograj. V predprodaji je bilo kupljenih 186 tisoč vstopnic, organizatorji so pričakovali 200 tisoč ljudi, ko jih je prišlo dvakrat več, blagajne niso mogle obratovati.
Podjetje Woodstock Ventures, v katerem nihče ni bil starejši od 26 let, je prej pridobila pol milijonov dolarjev sponzorskega denarja od proizvajalca zobne paste Pepsodent, 100 tisoč evrov je Warner Brothers plačal za filmske pravice. Vseh stroškov je bilo 2,4 milijona dolarjev. Za najem 240 hektarjev velikega zemljišča so lastniku Maxu Yasguru plačali 75 tisoč dolarjev, med nastopajočimi je največji honorar dobil Jimi Hendrix, 32 tisoč dolarjev.
Miru in ljubezni niso izborili
Po Woodstocku je bila javnost osupla, po Altamontu zgrožena. Oblasti so uvedle številne prepovedi, hipiji niso več imeli svobode, kakršno so si lahko vzeli dotlej, izkazalo se je tudi, da je bilo med njimi veliko vikend hipijev, ki so med tednom dobro živeli pri svojih starših. Lažje je o svobodi peti, kot si jo priboriti, v omami še posebno. Vojna v Vietnamu se je nadaljevala do leta 1973, Janis Joplin in Jimi Hendrix ki sta bili glasbeni legendi festivala, sta leta 1970 umrla.
Vseeno nekaterih reči, ki jih je prineslo hipijevstvo, ni bilo mogoče vrniti na stare tirnice. Mirovništvo, rasni nemiri in boj temnopoltih Američanov za državljanske pravice, feminizem, vsesplošno krhanje družbenih pravil glede spolnosti, oblačenja, življenjskega sloga, glasbenega okusa. Mamila, vegetarijanstvo in vzhodnjaške filozofije so imeli za posledico številna gibanja in aktiviste. Festival Woodstock je ostal v spominu kot največji dogodek flower-power generacije zato, ker so mladi ljudje dobili občutek, da je lepo živeti, da si oblikujejo, kreirajo življenje. Po tistem je rock glasba še bolj postala biznis, tri leta kasneje je sledila afera Watergate. Toda ostal je spomin na zelo posebno občutje, ko se je zdelo, se spominjajo udeleženci, da je svet lep, da je lepo živeti. Na prizorišču festivala so zdaj spominski center, oder, muzej, o festivalu vseh festivalov pričajo knjige, vinilke in CD-plošče ter dokumentarni filmi. Lang je za petdesetletnico, torej za letos, napovedal velik dogodek, a proslavljanja obletnic doslej niso imela sreče. Leta 1999 so nastali nemiri, prizorišče je zajel ogenj, celo prijave posilstev so bile, slabo je močno preglasilo slogan o ljubezni, miru in glasbi.
MED MITOM IN RESNIČNOSTJO
Tisti, ki so bili tam, se ne spomnijo, kako je bilo.
Seks nadvse popularen, ženske in moški so preizkušali številne novosti.
Starejši so bili proti, a so se še kako naslajali nad fotografijami mladih deklet.
Nekatere manj znane skupine je ta nastop potisnil k vrhu popularnosti.
Po Woodstocku je glasba dokončno postala velik biznis.