Že imate vsa darila, praznično okrašeno stanovanje, ki diši po doma pečenih medenjakih? Še ne? So vam ravno zdaj v službi naložili največ dela, vi pa ste utrujeni in v popolnem stresu zaradi vseh pričakovanj, ki ste si jih ali so vam jih drugi naložili, že ko slišite božično pesem, pa se vam zvrti pred očmi. Privoščite si kamilični čaj, najboljši je tisti v družbi prijateljice, z dodatkom meda ali limone.
Vonj po otroštvu
Kamilica, lat. Matricaria chamomilla, sodi med najbolj znane zdravilne rastline. Ljudje ji pravijo tudi gomilca, gomilica, kamenika, hermanek, kamilca, komilica, kumilica, maternik, mrvca, rumenek, vonjavka. Spada v družino nebinovk in raste po vsej Evropi. Večina se nas iz otroštva spominja vonja kamiličnega čaja. Čaj pijemo ali vdihavamo njegovo soparo zaradi blagodejnega, protivnetnega in pomirjevalnega učinka.
Načini uporabe kamilice
Kamilično mazilo
200 g kokosove maščobe segrejemo, dodamo dve pesti svežih kamiličnih cvetov. Ko se zmes začne peniti, premešamo, pokrijemo in čez noč postavimo na hladno. Naslednji dan zmes rahlo pogrejemo, precedimo skozi bombažno krpo ali gosto cedilo in damo v čiste, suhe steklene kozarčke. Pomaga pri srbečih kožnih izpuščajih, aknah, ekcemih, ranah, vnetjih, mehča kožo, blaži težave pri hemoroidih.
Olje iz kamilic
Steklenico s širokim vratom napolnimo s svežimi cvetovi kamilic, ki jih prelijemo s hladno stiskanim oljčnim oljem, olje mora prekriti vse cvetove. Nato zaprto steklenico pustimo na sončnem mestu, približno 14 dni, vmes jo večkrat pretresemo. Nato precedimo in hranimo v hladilniku. Lajša težave pri od protina bolečih udih, dobro jih natrimo z oljem in zavijemo s toplo krpo. Odpravlja utrujenost in trganje v udih.
Kamilična sopara
Zvrhano veliko žlico kamilic poparimo s približno enim litrom vrele vode. Nato pod brisačo pokriti vdihavamo hlape. Pomaga pri nahodu, vnetju sinusov, grla in bronhijev.
Obkladki
Zvrhano jedilno žlico kamilic prelijemo s 1/4 litra vrelega mleka, pustimo kratek čas stati, precedimo in delamo tople obkladke. Pomagajo pri vnetem mehurju, bolečinah v očeh, topel obkladek položimo čez zaprte oči. Blaži kožna vnetja, celi rane in opekline, pomaga pri oteklinah, hemoroidih.
Na rane in čire, ki se ne celijo, damo stolčeno, svežo, zmečkano rastlino.
Zeliščna vrečka
Iz debelega bombaža ali lana izdelamo vrečko, jo napolnimo s suhimi kamilicami in zašijemo. V suhi ponvi vrečko nato dobro zagrejemo in polagamo na obolelo mesto.
Kamilični čaj
Zvrhano čajno žličko posušenih ali svežih kamilic poparimo s ¼ litra vode, po 5 minutah precedimo in pijemo, trikrat do štirikrat na dan, med obroki. Čaj ima intenziven aromatičen okus, z rahlo grenkim priokusom. Čaj se dobro ujame z okusom meda, ki v telesu izboljša vsrkavanje kamiličnih učinkovin. Nekateri priporočajo pitje kamiličnega čaja brez dodatkov. Kamilični čaj pospešuje potenje, pomirja, umirja vseh vrst krče, odganja vetrove, blaži zaprtje, preprečuje različna vnetja, bolečine v mehurju, ledvicah, v jetrih, boleče menstruacije, še posebej blagodejno vpliva na sluznico.
Kamilice v kopeli
Pest kamiličnih cvetov poparimo z vročo vodo, pustimo nekaj časa in dodamo kopeli. Kamilična kopel je priporočljiva po težkih boleznih in izčrpanosti, po njej se boste telesno in duševno bolje počutili. Pomaga pri glavobolu, raznih vnetjih in pri težavah z nespečnostjo. S kamiličnim poparkom si splahnemo lasišče po umivanju las, saj pomirja lasišče, pospešuje krvavitev, neguje suhe, tanke, občutljive lase, lasje bodo lesketajoči in dišeči.
Nabiramo jih v sončnih dneh
Cvete od maja do avgusta. Uporabni in zdravilni so cvetovi. Na vrtu jo posejemo v bližino fižola, ker privabi nase uši in zaščiti fižol pred njihovim napadom. Dobro se počuti tudi v družbi krompirja in pora.
Človek nima boljšega zdravila
Več kot sto zdravilnih učinkovin
Zdravilne učinkovine v kamilici so eterična olja, smole, grenčine, fosforna kislina, gumi, maščobe, vosek, več organskih kislin, najbolj znano v kamilici je kamilično olje, ki je glavna zdravilna snov kamilice. Sveže olje je temno modre barve, zaradi azulena, snovi, ki je v kamilici, in preprečuje vnetja.
Vsebuje več kot sto različnih snovi, prav zaradi tega je zdravilni učinek kamilice tako razvejan, saj mikrobi niso sposobni razviti odpornosti na toliko snovi hkrati, kar je prednost zelišč v naravni obliki. Rastline v naravi vsebujejo veliko število naravnih snovi, zato delujejo bolje od farmacevtsko pripravljenih produktov.
Najpogosteje jo uživamo v obliki čaja
Kamilični čaj bi morali piti tudi, ko smo zdravi in se dobro počutimo, saj bomo s tem preprečili razvoj mnogih bolezni. Mnogi pijejo kamilični čaj pred spanjem, saj sprošča in umirja, odpravlja nespečnost in poskrbi za dober spanec.
Kamilica ima protivirusne, protirakave lastnosti, razstruplja telo, deluje antibakterijsko, lajša bolečine in skrbi za vitalnost našega telesa. Učinkovito deluje na vse vrste mikrobov, je najboljše naravno zdravilo za zdravljenje virusnih, bakterijskih in glivičnih okužb. Pomaga pri uničevanju rakastih celic, brez nezaželenih stranskih učinkov. Enostavno si jo pripravimo v čaju. Kamilični čaj znižuje tudi krvni sladkor. Deluje protivnetno, pospešuje regeneracijo poškodovanih tkiv in vpliva na znižanje alergijskih reakcij. Kamilica uravnava naravni bioritem in delovanje imunskega sistema. Je najboljše naravno sredstvo za čiščenje telesa, s svojimi spojinami nase veže toksine in druge odpadne snovi v telesu, kot so kisline in topila, ter jih skupaj z urinom izloča iz telesa. Kamilica je odličen antiseptik za razkuževanje in celjenje ran.