Vrtnarski nasveti Miše Pušenjak: Lukovke ogrožajo tri različne muhe, rumene lepljive plošče pa raje kar odstranite

Miša Pušenjak Miša Pušenjak
13.04.2025 05:30

Muhe postajajo najbolj nevaren škodljivec v pridelavi zelenjave. Čebulna muha, porova zavrtalka in česnova muha ogrožajo lukovke. Da jih ne bomo zamenjevali, si oglejmo njihove značilnosti in način delovanja​.

Poslušaj
Ličinka česnove muhe bo kmalu pokazala svojo moč in delala škodo, a jajčeca so bila odložena že februarja.
Miša Pušenjak

Česnova muha je že zalegla svoja jajčeca. Česen lahko odkrijete, če se notranji listi česna vihajo in zvijajo navznoter, najslabšo rastlino izpulite. Preverite, če je v srčku ličinka, saj jo lahko hitro vidite. V tem primeru neke pametne rešitve ni. Sama bi posevek vseeno poškropila, v tem primeru pride v poštev samo naraven pripravek, narejen iz izvlečkov drevesa neem. Previdni in pozorni pa bodite drugo leto. Česnova muha prične svoj ples takoj, ko je v februarju nekaj dni toplo (nekje med 5 in 10 stopinjami Celzija), ne glede na nočne temperature.

Porova zavrtalka
Profimedia

Čebulna muha in porova zavrtalka pa si želita nekaj več toplote. Po vsej verjetnosti je večino škode, ki jo opazimo, povzročila porova zavrtalka. V rastlinjaku se je slednja že pojavila, zato je za pokrivanje prepozno, na prostem pa njen nalet pričakujem prav te dni, kmalu bo verjetno zalegla jajčeca. V minulem tednu je bilo na srečo zanjo prehladno in preveč vetrovno. A to pomeni, da lahko ob prvih toplih in brezvetrnih dnevih pričakujemo hiter in močan napad. Zato posevke čebule raje čim prej pokrijte.

Naj razbijem mit, da rumene lepljive plošče preprečujejo napade muh. Žal se je izkazalo, da to ni res. Se pa nanje ujame veliko koristnih žuželk, zato jih raje kar odstranite.

Čebulna muha in porova zavrtalka

Ali spomladi na čebuli in poru povzroča škodo čebulna muha (Delia antiqua Meigen) ali porova zavrtalka (Phytomyza, sin. Napomyza, gymnostoma), sama nisem povsem prepričana. Trenutno menim, da je povzročiteljica večjega dela škode porova zavrtalka. Zagotovo pa je za jesensko škodo na poru, ki je v resnici največja, kriva porova zavrtalka.

Čebulna muha ima letno tri rodove, porova zavrtalka pa samo dva. Prvi nalet čebulne muhe je navadno od sredine aprila do začetka maja, porova zavrtalka leti nekoliko prej. Nekakšno vodilo nam je lahko pričetek cvetenja višenj. Začetek naleta najbolje opazimo na listih čebulnic. Sama jih običajno naprej opazim na drobnjaku, kmalu zatem pa tudi na listih prezimljene čebule. Gre za niz drobnih belih lis, pegic. Njihov premer je do enega milimetra, so pa lahko nanizane v ravni vrsti, različno dolgi, ali v rahli spirali. Opazovati pričnite, ko bo vreme vsaj teden dni toplo. Ko opazite prve znake, je čas za pokrivanje posevka. Uporaba sredstev za varstvo rastlin pa naj sledi šele čez 7 do 10 dni.

Naravna zaščita je pokrivanje

Takoj ko opazite prve znake, manjše površine lukovk (čebula, česen, por, šalotka, tudi drobnjak in okrasne čebule) pokrijte z agrokoprenami. Še boljše od agrokoprene so navadne zavese, ki pa seveda ne smejo imeti prevelikih lukenj, zato čipkaste navadno ne pridejo v poštev. Zavese lahko v mnogih trgovinah kupimo na kilograme in sploh niso tako drage. Bolje prepuščajo vlago, tako navzven kakor navznoter. Zato se pod njimi ne nabira vlaga tako kot pod agrokopreno. So tudi trpežnejše in se ne raztrgajo kar tako. Muha je namreč dokaj trmasta žuželka in kar dolgo išče pot do svojega gostitelja. Zato vsaka luknja ali slabo zadelana prekrivka izniči ves naš trud, muhe najdejo svojo pot skozi njo.

Ker čebulnice slabše prenašajo plosko pokrivanje, saj so njihovi listi dokaj občutljivi, je smiselna postavitev nizkih lokov. Pokrivanje ne bo pomagalo, če imamo ozek kolobar. Zato lahko na isti površini pridelujemo čebulnice samo enkrat v treh letih. Od začetka do konca naleta lahko mine tudi pet, šest tednov, tako dolgo morajo ostati posevki pokriti.

Naravni pripravki in mešani posevki

Naravni pripravki, s katerimi pričnemo posevek zalivati teden dni po opaženih prvih znakih napada, so iz vratiča, pelina in rabarbare. Vratič najdemo na zapuščenih zemljiščih, ki so bila nekoč obdelana. S pripravkom iz vratiča moramo biti zelo previdni, saj je lahko strupen tudi za otroke in domače živali. Naredimo lahko prevrelko, brozgo ali čaj. Deluje na vse vrste žuželk. Kot zastirko ga uporabljamo proti polžem.

Prvi nalet čebulne muhe (opazimo niz drobnih belih lis, pegic) je navadno od sredine aprila do začetka maja, porova zavrtalka pa leti že nekoliko prej.
Miša Pušenjak
Jajčeca porove zavrtalke na steblu pora
Miša Pušenjak

Rabarbaro umeščamo med zelišča ali zelenjavo. To veliko in tudi dekorativno rastlino najdemo na vsakem kmečkem vrtu. Za našo prehrano so uporabni samo peclji, saj listi rabarbare niso primerni za uživanje.

Korenje je znana vrtnina, ki naj bi pomagala pri manjših poškodbah zaradi obeh škodljivcev. Problem je le, da spomladi, v času naleta obeh škodljivcev, korenček komaj dobro pogleda iz zemlje. Zato čebuli seveda ne more pomagati. Je pa odlična kombinacija in zaščita za por v jeseni. Por presadimo kar v vrste, posejane s poznimi sortami korenčka, kot sta flakeer ali ljubljansko korenje.

Manj znano je, da kot odganjalo delujejo tudi druge kobulnice, zelena, koper, koriander, peteršilj. Žal je ta rešitev primerna le za por v jeseni.

Pravilna uporaba

Pripravek vedno nanesemo na čebulni vrat in na zemljo, ne samo na liste. Na večjih površinah je nujno, da uporabimo najmanj 500 litrov vode na hektar, na vrtu pa curek usmerite na zemljo okoli čebulnic in na steblo nad zemljo, ne na liste. Škropimo po sončnem zahodu, da sonce ne izniči delovanja pripravka.

Okoli rastlin lahko potresete tudi lesni pepel, okoli kilogram na deset kvadratnih metrov. Lesni pepel je treba seveda dodajati, če ga spere dež ali se sčasoma pomeša z zemljo. Potresite ga samo okoli rastlin, ne po celi gredi.

Veliko bolj zanesljiva je prav gotovo metoda s pokrivanjem posevkov. Posevki čebulnic morajo biti spomladi pokriti nekje do sredine maja.

Biotična zaščita

Obstaja še ena, novejša naravna zaščita. To je uporaba entomopatogenih ogorčic. Tudi te drobne, očem nevidne glistice poznamo samo kot škodljivce. Vendar niso le to, nekatere lahko delujejo proti škodljivcem. V Sloveniji smo pred kratkim dobili nekaj pripravkov iz teh drobnih bitij, ki jih lahko uporabimo proti trsnemu rilčkarju, nekaterim škodljivim muham (čebulna, kapusova), mrtvaški mušici, ličinkam košeninarjev in nekaterim drugim škodljivcem, ki ogrožajo okrasne in sadne rastline. V tujini za boj proti škodljivim muham uporabljajo vrsto Steinernema feltie. Koristne nematode, entomopatogene ogorčice pravilno imenujemo s kratico EPkO.

Vedno jih nanašamo z veliko količino vode. Izberete lahko enake naprave (škropilnice), kot ste jih bili navajeni do sedaj. Če z njimi sicer nanašate žveplene ali bakrene pripravke, jih je treba prej dobro očistiti, pri čemer ne smete pozabiti na škropilno palico in šobe. Pomembno je tudi, da škropilnica nima premočnega pritiska, zato motorne niso primerne.

Pripravek vedno nanašamo pozno zvečer, zemlja pa mora biti namočena, mokra. Letos to ni težava, včasih pa je prav v času naleta muhe presuho. V tem primeru večer pred nanašanjem ogorčic zemljišče oziroma gredice namočimo.

Pripravke iz nematod lahko dobite samo po naročilu preko spleta ali telefona, saj gre za žive organizme. Najbolje je, da jih uporabite takoj, ko jih dobite. To pomeni, da jih ne smete prevažati v razbeljenih avtomobilih, hraniti v razgretih prostorih in podobno. Prav tako jih žal ni mogoče kupovati na zalogo, saj so to živa bitja. Zato jih tudi na pošti ne pustite dolgo čakati. Terapijo izvedemo izključno zvečer ali v zelo oblačnem vremenu. Ponovimo jo čez tri do štiri tedne.

Prav tako lahko teden dni po prvih znakih na listih pričnemo posevek zalivati s pripravkom iz pelina, najboljši pa je pripravek iz listov rabarbare. Uporabimo lahko tudi svež pelin, liste rabarbare pa bi morali shraniti in posušiti že lani. Potrebujemo tri večje liste na liter vode. Vodo zavremo, prelijemo liste rabarbare in pustimo stati 24 ur. S tem pripravkom zalivamo vsaj štirikrat v tedenskem razmaku.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.