Zakaj vsi vrtičkarji sovražimo načrtovanje in pisanje? Tudi jaz se sprašujem tako, ker sodim med večino ljubiteljev rastlin, ki raje kupujemo in sadimo kar tako, po navdihu. A vendarle je bolje načrt zapisati na papir. Osnova vsake kvalitetne pridelave rastlin (ne samo vrtin) je zdrava, živa zemlja. Pogoj, da bo zemlja na vrtu vedno taka, pa je pravilno gnojenje in kolobar. Ja, skoraj vsak zavzdihne, ko sliši besedo kolobar. Sto izgovor je, zakaj se ne da kolobariti, le redko kdo pa poskuša najti resno rešitev za svoj vrt. Pa jo lahko najdemo. Le vedeti moramo, da ne gre drugače, če želimo, da nas bo vrt in/ali rastlinjak razveseljeval dolga leta - in morda ostal rodoviten tudi za naše otroke.
Pospravite predale s starimi semeni
Malo vas bom razočarala, pa saj sem zelo razočarana tudi sama. Danes je kvaliteta v trgovinah kupljenega semena zelo povprečna. In to velja za prav vse ponudnike, ni izjem. Zato ni dobro sejati preveč starega (v trgovinah kupljenega) semena. Razočarani boste nad kaljivostjo. Zato bi sama zavrgla vse vrečice s semeni, starejšimi od treh let, posebej če so bile že odprte. O vsem tem sem že pisala, zato mi boste zdaj morali kar verjeti. Ko ste pospravili vse predale, poglejte, kaj še imate. To seme posejte, ko so pogoji res ugodni. Svetujem, da za prve setve, tako v rastlinjak kakor na prosto, raje uporabite sadike. Od sredine aprila pa je temperatura tal in zraka običajno že primerna za setve.
Zdaj kombinirajte načrt setve in sajenja s potrebami po semenu. Da ne boste preveč semena zavrgli, kupite res samo potrebno količino semena. Naj vas cena večjih pakiranj ne premami, saj starejša semena vedno slabše kalijo. Pa tudi semena v odprtih vrečicah ne kalijo več tako, kot je zapisano na embalaži. Naredite si seznam, koliko semena potrebujete - in kupujte samo s tem seznamom. Tako v predalih ne bo ostalo preveč semena.
Kako vsako leto vedeti, koliko semena potrebujete? Vse vrečice, ki ste jih izpraznili, dajte v eno škatlo. Zato je dobro vrečice do konca izprazniti. Pred sestavo seznama torej preštejete te vrečice - toliko letne solate, toliko korenčka … Zdaj imate še vedno v spominu, česa je bilo preveč, premalo, katere sorte so bile dobre in so se na vašem vrtu obnesle. Škatla s praznimi semenskimi vrečicami se res obnese.
Seveda pa ta seznam ne pomeni, da ne bi poskušali česa novega. Globalizacija je prinesla tudi to, da je pri nas vedno več novih rastlin. Zakaj jih ne bi preizkusili in preverili, ali so za vas, za vašo družino - in seveda ustrezne vaši klimi. Zato zanje vedno pustimo nekaj prostora.
Kje kupovati semena
Žal vas bom razočarala - nimam odgovora. Trenutno je vsem ponudnikom denar pomembnejši od kvalitete in stalnosti kupcev. Zato je nabava semena postala loterija. Vsekakor vedite, da bi sicer "sorta" morala pomeniti, da veste, kakšna solata, korenček … bo zrasel iz semena. Žal pa danes ni vedno tako. Vsaka semenska hiša ima nekoliko drugačno ljubljansko ledenko, mantes, šalla rossa radič in podobno. A če na vrečici ni imena sorte, ampak samo vrsta, lahko vsako leto zraste nekaj nekoliko drugega, še vedno pa seveda v tipu rastline, ki je zapisana na vrečici. Primer je andska jagoda, ki je včasih visoka z manjšimi lampijončki in jagodami v njih, drugič z večjimi, včasih rumenimi, včasih oranžnimi jagodami, a vsaj okus je vedno enak.
Mogoče pa še odgovor na vprašanje, ki mi je pogosto zastavljeno. Kaj pomenijo številke za imenom sorte. Te številke pomenijo, da je sicer sorta takšna, kot jo poznamo, a nekoliko zgodnejša, če je številka nižja (korenček nantes, flakeer, radič palla rossa …), in nekoliko poznejša, celo zelo pozna, če je številka višja.
Kaj pa nakup po spletu
Še pred leti bi vam rekla, da semen vrtnin, ki jih lahko kupite pri nas, ne kupujte po spletu. A danes ni več tako. Tako da si dajte duška. Sama skoraj vsako leto kupim nekaj novega, meni zanimivega, po spletu. Vedno pa moramo vedeti, da je tak nakup še nekoliko bolj tvegan. Posebej zdaj, ko se v svetu pojavljajo nove bolezni, ki jih povzročajo mikroorganizmi. Zato vam odsvetujem spletni nakup vseh krompirjevk (solanaceae ali razhudniki), mednje sodi seveda paradižnik, paprike, s feferoni in čilijem seveda, jajčevca in tudi andske jagode in pepina. Med vsemi naštetimi kroži veliko virusov, na katere agronomija (pa tudi narava) nima odgovorov. Če jih prinesete s semenom, boste morali uničiti ves posevek, saj se zelo hitro širijo po nasadu.
Prav tako je nevarno nabavljati semena bučevk, tudi na njih je mogoče k nam prinesti nekatere bolezni. To sicer ni izključeno pri nobeni rastlinski vrsti, a kolikor vem, večjih nevarnih bolezni ne moremo prinesti s solatnicami, korenovkami in čebulnicami. Vsekakor pa velja, da ne kupujte semen kar na vsaki spletni strani, saj lahko hitro ugotovite, katera je dovolj varna in zanesljiva; tiste strani se tudi držite. Posebej ljubitelje čilija prosim, da si ne izmenjujejo semena zunaj meja EU, da ne bo nov, nevaren virus, ki v Grčiji in Italiji že dela veliko škodo na paradižniku, prišel na naše vrtove in v rastlinjake.
Sicer pa vse omenjene vrste vzgajamo iz sadik. Sadike iz semena, kupljenega na spletu, vzgajajte ločeno od sadik iz domačega semena ali kupljenega v Sloveniji. Če opazite kakšno nenavadno, drugačno rast rastline, obarvanje listov, pisane liste tam, kjer ne smejo biti, zelo zgoščeno rast, te sadike brez milosti zavrzite.
Še en nasvet: ko najdete novo spletno stran s semenom, naj bo ta iz držav EU, predvsem pa poskusite informacije o sorti ali vrsti, ki je ne poznate, najti še kje drugje na spletu, ne samo na strani, kjer imate namen kupiti seme.
Kako torej kupovati v trgovini in po spletu
Največja napaka je kupovati semena samo na osnovi slik na vrečicah. Večina teh slik je nabavljena prek aplikacij in potem samo dodelana pri posameznem oblikovalcu. Čim manj pa kupujmo semena v trgovinah z živili, na bencinskih servisih in podobno. Semena večinoma kupite v kmetijskih trgovinah ali direktno v trgovinah ponudnikov semena. Tam je še največ možnosti, da res dobite semena z garancijo kaljivosti. Vedno poglejte, kaj piše na sprednji strani vrečice, pri tem sta pomembni vrsta in sorta. Kupovati po sliki je podobno kot kupovati obleko, ki jo vidite na perfektno naličen in s fotošopom obdelani manekenki, in misliti, da boste tudi vi tako lepi v tem oblačilu. Sorta vam vedno pove značilnosti vrtnine, ki bo zrasla iz semena. Shranite si vrečice iz preteklega leta - tako ne boste kupovali preveč semena, si delali prevelikih zalog in se jezili, ko staro seme ne kali. Na vrečici je vedno, običajno na zadnji strani, tudi žig. To je obveza ponudnika semena. Edina informacija o semenu v vrečici je na tem žigu, saj se sproti ob pakiranju semena prilagodi posamezni partiji semena. Tukaj nekje najdete podatek, do katerega leta naj bi to seme kalilo tako, kot je predpisano po zakonodaji. To vedno preverite, ko kupujete seme v tujini, na sejmih in predvsem v trgovinah, ki niso kmetijske.
Če piše, da seme kali še tri leta, je najverjetneje (ni pa nujno) novo seme. Če pa piše, da kali samo do leta, v katerem ga kupujete, je seme staro vsaj tri leta. To ni težava pri velikem semenu, kot so fižol, grah, pesa, vsekakor pa ga jaz ne bi kupila, če bi šlo za pastinak, peteršilj ali solato. Tudi zelišča hitro izgubljajo kaljivost, podobno je pri semenu cvetlic. Le da tukaj sploh ni zakonodaje, ki bi prepisovala ustrezno kaljivost.
Seme iz trgovin ne sme iti na sonce (niti do doma ne), ne sme biti hranjeno na policah, kamor posije sonce, ne sme biti na toplem in vlažnem. Idealna temperatura za hranjenje je 0 stopinj Celzija in popolna tema. Semena stročnic bi sama pred setvijo za teden dni zamrznila, tudi če je kupljeno, enako velja za semena motovilca. Tudi semena motovilca kupite raje spomladi - tukaj velja izjema, saj staro seme kali bolje od novega, spomladi pa zagotovo na policah še ni novega.
Ker se s semenom vse začne, je pomembno, da uporabljamo kakovostna. Ja, žal živimo v časih, ko ne vemo, kaj kupujemo - in mogoče bi bilo dobro, če bi začeli počasi vsaj kakšno seme pridelovati tudi sami zase. Ena od rešitev je tudi vzgoja sadik, kar si lahko privoščite prav vsi od aprila naprej - ne samo tisti, ki imate rastlinjake. Lahko samo upam, da bo počasi kvaliteta postala pomembna tudi za ponudnike semena - in da ne bo na prvem mestu denar.